Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Bebeklerde kusma neden olur?

Bebeklerde önemsenmeyen kusmalar bazen çok sinsi bir hastalığın habercisi olabilir.

Bebeklerde aşırı kusma ciddi hastalıkların belirtisi olabilir

Uzmanlar bebeklerde fışkırır tarzda kusmanın ciddiye alınıp, altta yatan nedenin mutlaka araştırılması gerektiğine dikkat çekiyor.Yaşamın ilk haftalarında kusma yoğun olabilir


Kusma mide içeriğinin ağızdan çıkarılması eylemidir. Bebeklerde çok sık görülen kusma, altta yatan bir hastalığın habercisi olabildiği gibi normal ve geçici bir durum da olabilir.

Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten sonra ağız dolusu kusabilirler. Halk arasında fazlasını çıkartma olarak da bilinen bu durum geçicidir, bebek büyüdükçe sıklığı azalır ve ilk 6 ay içinde genellikle kaybolur. Bebeğin kilo almasını engellemediği sürece bu kusmalar normal kabul edilebilir.Yanlış beslenme tekniği de önemli nedenler arasında


Bebeklerde hiçbir nedene bağlı olmadan, sadece yanlış beslenme tekniğine bağlı kusmalara da sık rastlanmaktadır. Özellikle biberon ile beslenen bebeklerde, bebeğin beslenirken hava yutmasına bağlı olarak midenin gerilmesi, kusmaya yol açabilmektedir. Ayrıca çok büyük biberon delikleri de mama veya anne sütünün bebeğin ağzına kısa sürede ve fazla miktarda dolmasına yol açar. Bebek aynı hızda yutamayacağı için de bu durum kusma ile sonuçlanabilir. Ayrıca aşırı beslenme ve beslendikten sonra bebeğin aşırı hareketi kusmaya yol açabilen diğer nedenlerdir.Bebeklerde reflüye dikkat!


Mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasına gastroözofageal reflü denmektedir. (GÖR) Erken doğan bebeklerde daha sık olmakla birlikte, zamanında doğan bebeklerde de görülebilir. Mide ile yemek borusunun birleştiği yerde kas dokusundan oluşan bir sfinkter bulunmaktadır. Normalde bu bölge gıdalar mideye indikten sonra kasılarak gıdanın tekrar yemek borusuna dönmesini engeller. Bazı bebeklerde buradaki kas dokusu gevşektir ve gıdanın tekrar geriye kaçmasına neden olmaktadır. GÖR fizyolojik ve geçici olabildiği gibi dirençli ve inatçı kusmalara ve kilo alamamaya yol açacak kadar ciddi de olabilmektedir. Hafif vakalarda az miktarlar ile ve sık sık beslenme, beslendikten sonra bebeği 30 derecelik yarı oturur pozisyonda 15-20 dakika bekletme ve sağ yan pozisyonda yatırma, tedavide yeterli olabilmektedir. İnatçı ve bebeğin kilo almasını engelleyen kusmalarda, özellikle kusmanın akciğerlere de kaçarak solunum problemlerine yol açtığı durumlarda ilaç tedavisi ve nadiren cerrahi tedavi gerekebilmektedir.Bebeğiniz fışkırır tarzda kusuyorsa mutlaka doktora başvurun     


Bebeklerde özellikle ilk 24–36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminde bir tıkanıklık ile ilgili olabilmektedir.
 

 

En sık nedenler:

 

 • Bağırsak tıkanıklığı veya darlıkları,  
 • Yemek borusunun mideye bağlanan ucunun kapalı olması (özofagus atrezisi),
 • Bağırsağın belli bir bölümünün gelişmemiş olması,
 • Karın organlarının göğüs kafesi içine fıtıklaşması

 

Sayılan bu durumlar acil doktora başvurmayı gerektiren kusma nedenleridir ve tedavi çoğunlukla cerrahidir. Ayrıca genellikle 2-3. haftadan sonra başlayan kusmalar mide alt ucundaki darlığı (pilor stenozu) düşündürür ve tedavisi yine cerrahidir.

Doğuştan gelen metabolik hastalıklar (fenilketonüri gibi..), inek sütü alerjisi ve enfeksiyonlar da bebeklerde diğer kusma nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Bebeklik ve çocukluk döneminde kusma normal bir bulgu olabildiği gibi birçok hastalığın da habercisi olabilmektedir. Aileler kusmayı önemsiz bir durum olarak görmemeli ve mutlaka doktora başvurmalıdır.

Kusmanın ortadan kaldırılması sadece geçici bir çözüm olabilir ve asla yeterli değildir, önemli olan kusmaya yol açan asıl nedeni bulabilmek ve onu tedavi etmektir.

 

Memorial Ataşehir Hastanesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü
Uzm. Dr. Gökçe Günbey

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Ağustos 2016 Perşembe 20:32

  Mrb benim bebeim 1.5 aylik ve cok fazla kusuyor tahlileri temiz butun batin cekildi hic bir sıkıntısı yok.reflu oldundan supelendik reflu yatagi aldik gazi olmasin diye dr browns un gaz yapamayan biberonuni kullaniyoruz.ama hala kusuyor yani premature bebktir.neden acaba.

  Cevapla
 •  
  16 Mayıs 2016 Pazartesi 22:40

  Bebeğim 5 aylık ve hâlâ kuruyor. Acaba bu süreç ne zaman geçer?

  Cevapla
 •  
  25 Mart 2016 Cuma 01:47

  Surekli kusma

  Cevapla
 •  
  24 Ocak 2016 Pazar 00:26

  Bebegim 3 aylık kusması balgam gibi ne yapmam gerekiyo

  Cevapla
 •  
  24 Ocak 2016 Pazar 00:14

  Bebegim 3 aylık kusması hep balgam şeklinde neden ne yapmam gerekiyo

  Cevapla
 •  
  31 Mayıs 2015 Pazar 20:46

  fişkirir sekilde kusmanin önlemini nasil olur neyapabiliriz

  Cevapla
 •  
  30 Kasım 2014 Pazar 00:38

  12 aylik oglum var ne versem kusuyor ne yapmam gerekiyor acaba

  Cevapla
 •  
  03 Kasım 2014 Pazartesi 17:38

  34 günlük ikizlerim var erken doğum oldu ve küçük olan sürekli kusmaya başladı mama değistirdiğim için olabilir mi acaba 2 gündür ağız dolusu kusuyor.çok korkuyorum

  Cevapla

 • Baget ekmek içerisinde mini köfteler
  Baget ekmek içerisinde mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 280

 • Poşe yumurtalı tonlu yufka
  Poşe yumurtalı tonlu yufka

  Süresi : 01:29 İzlenme : 150

 • Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?
  Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?

  Süresi : 01:04 İzlenme : 233

 • Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel röportaj
  Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel...

  Süresi : 01:57 İzlenme : 418

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 393

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön