İkiz bebek bakımına başlarken yapmanız gerekenler

Bebeğinizle ilgili ilk haberi aldığınızda yaşadığınız duygusal depremi hatırlıyor musunuz? Ve ikinci şok geliyor. Vahşi bir sürüş için hazır olun. Fiziksel yenilenme ve ebeveyn olma çalışmalarıyla, artık tam bir uyum sürecinin içindesiniz. Hayatınızın en büyük işini ve yanında en az uykuyu

İkiz bebek bakımına başlarken yapmanız gerekenler

Bebeğinizle ilgili ilk haberi aldığınızda yaşadığınız duygusal depremi hatırlıyor musunuz? Ve ikinci şok geliyor.

Vahşi bir sürüş için hazır olun. Fiziksel yenilenme ve ebeveyn olma çalışmalarıyla, artık tam bir uyum sürecinin içindesiniz. Hayatınızın en büyük işini ve yanında en az uykuyu aldınız!

Fakat iyi haberler de var: İkiz bebek taşıdığınızı öğrendikten sonraki bu ikinci şok oldukça kısa sürüyor. Çünkü kabul edin ki bu kimlik bunalımı için zamanınız yok. Bu çalkantılı, gürültülü gün ve geceleri nasıl atlatacaksınız? En yakın arkadaşlarınız iyimser bakış açınız ve her şeyinizi ona adayan psikolojiniz olacaktır. Yeni rolünüze ve rutin hayata adapte olmaya çalışın.

İşte denemeniz için bazı taktikler:
Yardım isteyin. Kesinlikle bir asistana ihtiyacınız var. Ve bu kişi tercihen geceleri sizinle kalabilecek birisi olmalı. Annenizin, kayınvalidenizin, ablanızın ya da kız kardeşinizin yardımla çok yararlı olabilir. Gece kalacak kimse olmasa bile, arkadaşlardan ya da aileden birileri sizin için yemek yapmalı, ev işlerini halletmeli ve siz banyo yaparken bebeklere bakmalı. Gün ortasındaki 1–2 saatlik bir rahatlama sizin için harika olacaktır. İnsanlar size "Yapabileceğim bir şey varsa lütfen söyle." dediğinde, bu fırsatı kaçırıp "Yok, teşekkür ederim." demeyin. Maddi durumunuz izin veriyorsa, ilk bir kaç hafta için bir bebek hemşiresi ya da bakıcı da tutabilirsiniz. Yardım, sizin bu ağır yükünüzü oldukça hafifletecektir.

Bir akıl hocası bulun. İkiz bebek konusunda araştırma yapmak harika fakat kesinlikle bir profesyonel uzmandan ya da ikiz bebek tecrübesi olan kişilerden bir şeyler öğrenmek kadar değerli değil. Öncelikle ailenizde ya da arkadaş çevrenizde ikiz bebeği olmuş olanlar varsa, onlarla hemen irtibata geçin. Tecrübelerinden yararlanın. Eğer etrafınızda öyle birileri yoksa bir uzmana başvurabilirsiniz. Çevrenizdeki ikiz bebek sahibi aile derneklerine de üye olmayı unutmayın.

Kendinize karşı hoşgörülü olun. Ruh halinizi kontrol edebilmek, sizin ilk haftalardaki en büyük sınavlarınızdan biri olacaktır. Salgıladığınız hormonlarında etkileriyle, bu zamanlarda ruh halinizde inanılmaz değişimler olduğunu görebilirsiniz. O an çok mutluyken 60 saniye içinde depresyona girebilir, 2 dakika içinde yine eski halinize dönebilirsiniz. Bu durumu kabul edin. Geçici bir süreç olduğunu aklınızdan çıkarmayıp, bebeğinizle olabildiğince çok eğlenmeye çalışın.

Eşinize karşı hoşgörülü olun. Belki anneler için kolay olmayacak ama eşinize ev işlerinde ve bebek bakımında güvenmeyi deneyin. İnanın yapılacak çok iş var ve hepsinin altından tek başınıza kalkamazsınız.

Her gün duş alın. Kulağa basit geliyor ama etkisi düşündüğünüz kadar basit değil. Her gün duş almak size hem fiziksel hem de ruhsal olarak çok iyi gelecektir. Kendinize ayırdığınız bu zaman, enerjinizi yeniden kazanmanızı sağlayacaktır.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yaşlı kadınlardan 30 yaşındakilere tavsiyeler
  Yaşlı kadınlardan 30 yaşındakilere tavsiyeler

  Süresi : 01:37 İzlenme : 670

 • Hipnozla doğum nedir?
  Hipnozla doğum nedir?

  Süresi : 02:58 İzlenme : 287

 • Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?
  Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?

  Süresi : 04:32 İzlenme : 212

 • İdeal doğum ortamı nasıl olmalı?
  İdeal doğum ortamı nasıl olmalı?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 193

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 226

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön