Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Çocuklar İçin İstatistik

TÜİK’in çocuklar için hazırlanmış harika bir sayfası var.

Çocuklar İçin İstatistik

TÜİK’in çocuklar için hazırlanmış harika bir sayfası olduğunu çoğunuz bilmiyorsunuzdur sanırım. TUİK ne iş yapar, istatistik nedir, bilgi veri ne demek gibi kavramları çocukların anlayacağı şekilde resimlerle de destek vererek anlatan TUİK’in sitesini kısaca tanıyalım.

 

TÜİK, ülkemizin sosyal, ekonomik, kültürel ve benzeri alanlarda güncel durumunu belirler ve meydana gelen değişimi izler. Bunun için ilgili alanlarda veri derler, değerlendirmeler yapar, bu verileri analiz eder, el de ettiği istatistik bilgileri yayımlar, çıkan sonuçların bilimsel ve teknik açıklamalarını kamuoyu ile paylaşır.

 

Veri nedir?

Bir amaca yönelik yapılan anket, araştırma veya gözlem sonucunda elde edilen değerlerin her birine veri denir.

 

Bir okuldaki öğrencilerin; yaş, kilo ve boy oranlarının incelenmesi için bir araştırma yapılacaktır. Elde edilecek yaş, kilo ve boy değerlerinin her biri araştırmanın verileridir.

 

Toplanan verilerin işlenmesi ve bir arada değerlendirilmesi sonucu elde edilen değerler bilgidir. Yani bilgi verinin işlenmiş halidir.

 

Okulda yapılan araştırma sonucunda 12 yaşındaki kız öğrencilerin %40’ı 1,50 cm. boyunda ve 45 kg. ağırlığındadır sonucu çıkmıştır.

 

İşte bu, verilere istatistik yöntemler uygulanarak erişilen bilgidir.

 

 

Sayfada ayrıca mod, medyan, anket gibi kavramların ne demek olduğu örneklerle anlatılıyor.

 

Daha sonra ana ekranda sizden isim, doğum tarihi, boy ve kilo gibi veriler alındıktan sonra “başla” düğmesi ile program başlıyor. Önce sizinle ilgili istatistiki veriler geliyor ekrana, boy ve kiloda Türkiye ortalamanız, sizinle aynı isimdeki ülke ve şehirdeki kişi sayısı vs gibi.

 

Daha sonra ise Türkiye genel istatistiki veriler dökülüyor ekrana. Sunumların hepsi resimli ve kolay anlaşılır. Ayrıca veriler 31 Aralık 2011 tarihli, yani oldukçada güncel. Tek eksik belki biraz daha fazla veri yüklenebilir, ekonomik durum, tarım hayvancılık, çevre vs gibi. Böylece çocuklar çok farklı konularda araştırma yapabilir ve güncel veri elde edebilir.

 

Bunun daha da geliştirileceği ümidi ile bu halinin bile oldukça faydalı bir çalışma olduğunu ve internet okullarda dahi bu kadar aktif kullanılmaya başlanmış iken uygulanabilir diğer e-devlet sitelerinde de benzer çalışmaların yapılabileceğini umut ediyoruz.

 

Hazırlayan: Cesur Doruk

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 352

 • Sanatçıların eski ve yeni halleri
  Sanatçıların eski ve yeni halleri

  Süresi : 00:57 İzlenme : 734

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 692

 • Hayır demek güzeldir!
  Hayır demek güzeldir!

  Süresi : 01:16 İzlenme : 403

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 1436

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön