Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Çocuklarınıza kendilerini sevmeyi öğretin!

Kendine güvenli bir çocuk yetiştirmenin en önemli şey olduğu söylenir ama yapılan araştırmalar kendini sevmenin, mutlu ve başarılı bir yaşam için daha önemli olduğunu gösteriyor.

Çocuklarınıza kendilerini sevmeyi öğretin!

"Kendini sevmek" kişinin duygu ve düşüncelerinin farkında olması, insan olmanın değerini bilmesi ve kendine iyi davranması olarak tanımlanıyor.


Yapay olarak öz-değer duygusunu yaratmaya çalışmanın narsislik ve duygusal donukluk gibi problemlere yol açtığı biliniyor. Kendini sevmek ise esneklik, yüksek yaşam enerjisi, yaratıcılık ve genel olarak hayatta başarılı olmakla doğru orantılı. 

 

İşte size çocuklarınıza kendilerini sevmeyi öğretmek için birkaç yöntem;

Çocuklarınıza 'iyi bir yaşam' ın ne olduğunu öğretin

Yaşamımızdaki herşey kontrolümüz altında değil. Çocukların, yaşamın iniş ve çıkışlardan ibaret olduğunu, güzel deneyimlerin keyfini çıkarabilmeyi ve herşey yolunda gitmediğinde, bununla başa çıkabilmenin büyümenin ve gelişmenin bir parçası olduğunu öğrenmeleri gerekiyor.

 

Çocuklarınıza kendilerini sosyal bir varlık olarak anlayabilme şansını verin. Uzmanlar, hayatta başarılı olma yolunun kendinine ve başkalarına özenli olmakla birlikte, gerektiğinde yardım da isteyebilmekten geçtiğini söylüyorlar.

 

Çocuğunuzu değil, davranışını yargılayın

Anne ve babanın en önemli görevi, çocuğun başarı ya da başarısıszlığına bağlı olmadan, ona kendini değerli hissettirmek. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin ve kendilerini net olarak görmelerini sağlayın. Yanlış birşey yaptıklarında, çocuğunuzun karakterini değil davranışını eleştirin.

 

Geçmişi cezalandırmak yerine geleceği şekillendirin

Çocuğunuz doğru olmayan bir şekilde davrandığında, onun olaya bakış açısını anlamaya çalışın ve onun zararlı davranışlarını değiştirmesine yardımcı olun. Burada amaç, çocuğunuza ileriki yaşamında yardımcı olacak alışkanlıkları ve sosyal becerileri kazandırmak.

 

İyi bir rol modeli olun

Çocuklar, anne ve babalarının yaptıklarını, karşılaştıkları problemleri nasıl çözdüklerini gözlemler ve öğrendiklerini kendi hayatlarına uygularlar. Onlara kendinizi ve yaşamınızı sevdiğinizi hissettirmelisiniz.

Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 351

 • Sanatçıların eski ve yeni halleri
  Sanatçıların eski ve yeni halleri

  Süresi : 00:57 İzlenme : 734

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 692

 • Hayır demek güzeldir!
  Hayır demek güzeldir!

  Süresi : 01:16 İzlenme : 402

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 1435

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön