Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Çocuğunuzun okulunu değiştirmek zorundaysanız...

Geçmişe ait anılarımızın çoğunu okullarda yaşadıklarımız oluşturur. Öyle çok yeri vardır ki hayatımızda okullarımızın… Bunu bildiğimiz için çocuklarımızın okullarını belirlemekte de çok zorlanırız

Çocuğunuzun okulunu değiştirmek zorundaysanız...

Geçmişe ait anılarımızın çoğunu okullarda yaşadıklarımız oluşturur. İlk arkadaşlıklarımız, ilk başarılarımız ve başarısızlıklarımız, sevdiğimiz ve sevmediğimiz öğretmenlerimiz, ilk aşklarımız, gelecek planlarımız, ümitlerimiz, hayallerimiz, hayal kırıklıklarımız, kızgınlıklarımız, şakalarımız… Öyle çok yeri vardır ki hayatımızda okullarımızın… Bunu bildiğimiz için çocuklarımızın okullarını belirlemekte de, okullarını değiştirme kararı almamız gerektiğinde de genellikle çok zorlanırız. Çünkü bu konudaki seçimlerimizle çocuklarımızın hayatları ve geleceği için çok önemli kararlar verdiğimizi biliriz.

 

İnsanlar olumlu ya da olumsuz, hayatlarındaki her türlü değişime alışmakta zorlanırlar ve bir alışma dönemine ihtiyaç duyarlar. Okul değişikliği de çocukların hayatlarındaki yeni bir durumdur ve alışmak için zamana ihtiyaçları vardır. Bir öğretim kademesi tamamlanmadan (örneğin 6. sınıftan 7. sınıfa geçerken) başka bir okula kaydettirilmesi ya da dönem ortasında yapılan değişiklikler çocuk için zorlayıcı olacaktır. Bu yüzden bu tip okul değişiklerinin üzerinde önemle durulması gerekir.  

 

Yeni bir ortam

Sınıfı, arkadaşları ve öğretmenleri yenidir. Herkesi ve her şeyi tanıması, anlaması, anlamlandırması gerekmektedir. Arkadaşlarının ve öğretmenlerinin ortak bir geçmişi vardır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin kendi aralarında konuştukları konulara çoğu zaman yabancılık çeker çünkü onların ortak geçmişlerini bilememektedir. Yeni katıldığı ortam ve insanlar onun için yabancıdır ve tanıma çabası vardır. Diğer yandan katıldığı ortam için o da bir yabancıdır ve diğerleri de onu tanımaya çalışacaktır. Burada iki tip sorun ortaya çıkabilmektedir. Birincisi, öğrenci yeni ortamı anlamaya çalışırken kendini olduğu gibi tanıtamayabilir; yeni arkadaşları onu yanlış tanıyabilirler. Örneğin normal şartlar altında konuşkan, arkadaş canlısı ve dışadönük olabilen bir öğrenci, yeni ortama alışmaya çalışırken arkadaşlarına çekingen ve içedönük bir insan izlenimi verebilir. İkinci tip problem, sınıfın yapısı genellikle kapalı arkadaş gruplardan oluşuyorsa gözlenebilir. Bu tip durumlarda öğrenci bu gruplara girmekte zorlanabileceği gibi, gruplar da onu içlerine almayı istemeyebilirler. Bu iki durumda da öğrenci belli bir süre sınıfına ve arkadaşlarına alışmakta zorlanabilir.  

 

Yeni bir sistem

Eğitim programları tek tip bile olsa, öğretmenler sınıfın yapısına, öğrencilerin durumlarına göre ders işleyişini düzenlerler. Bu yüzden, bazı durumlarda sınıfa yeni katılan öğrenci öğretilen konuların önünde ya da gerisinde kalabilir. Geldiği sınıfta ya da okulda başarılı olan bir öğrenci, yeni girdiği sınıfta konuların gerisinde kalırsa kendisini kötü hissedecek, büyük ihtimalle kendine olan güveni de zedelenebilecektir. Sonuçta, sınıfındaki arkadaşları da onun başarısıyla ilgili yanlış değerlendirmelere ulaşabilir. Bunun dışında, eğer öğrenci yeni sınıfındaki ders programının ve bilgilerin çok önündeyse sıkılabilir, derste başka şeylerle ilgilenebilir, öğretmen ve arkadaşlarından olumsuz tepkiler alabilir.  

 

Yeni bir öğretmen

Her öğretmenin sınıfıyla kurduğu ilişki, kişisel özelliklerinden etkilenir. Öğretmenin kişisel özellikleri, özellikle ilkokul seviyesinde sınıf ortamını da etkiler. Yeni gelen öğrencinin, eski öğretmeni ile yeni öğretmeninin yapısı arasındaki farkları öğrenebilmesi zaman alabilir. Bu öğrenme döneminde bazı iletişim kazalarının, yanlış anlamaların ve yanlış anlaşılmaların yaşanması mümkündür.  Okul değişikliğinden hemen sonra öğrencinin;

 • “okula gitmek istemiyorum” diye eve gelmesi,

 

 • Eski okulunu ve arkadaşlarını özlediğini söylemesi,

 

 • Sabahları kalkmakta zorlanması,

 

 • İlk zamanlarda eskiye oranla sınavlarından düşük notlar alması

sıkça görülür.  

 

Okul değişikliği için uygun zamanlama

Dönem ortasında veya kademe aralarında yapılan okul değişikliği çocuğunuzu az ya da çok olumsuz etkileyecektir.

 • Adres değişiklikleri, maddi sıkıntılar, ölüm, boşanma gibi aile yapısındaki çok ciddi değişiklikler sonrası, yapılabilecek başka bir şey yoksa okul değişikliği yapılabilir. Ancak çocuğunuza yaşanan durumu ve yeni okulunda karşılaşabileceği zorlukları iyice anlatmalısınız.

 

 • “Çocuğum arkadaşlarıyla anlaşamıyor”, “arkadaşlarını ve arkadaş ortamını beğenmiyorum”, “öğretmenin kızıma/oğluma davranışlarını beğenmiyorum”, “öğretmen yeterince iyi eğitim veremiyor”, “çocuğum okulda çok zorlanıyor”… Bunlara benzer şikayetlerden dolayı okul değişikliği yapmayı düşünüyorsanız, bu kararı vermeden önce bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

 

Çocuğunuzun arkadaşlarıyla ya da öğretmenleriyle anlaşamaması, arkadaşlarının ve öğretmenlerinin yapısından değil, çocuğunuzun ilişki kurmakta zorlanmasından kaynaklanıyor da olabilir. Çocuğunuz girdiği yeni ortamlarda kendi yapısına en uygun arkadaşları seçecektir. Dolayısıyla, arkadaşlarını ve arkadaş ortamını beğenmediğiniz için okulunu değiştirdiyseniz bile, çocuğunuz yeni girdiği ortamda eski arkadaşlarına benzer öğrencilerin oluşturduğu gruplara girecektir. Bu noktada onu arkadaşlarından kaçırmak için okulunu değiştirmek yerine ona kendini korumayı öğretmeniz olabilecek en uygun yoldur.

 

Çocuğunuzun ders saatleri içindeki zorlanması veya ders konularında sıkıntı yaşaması, öğrenmeyle ilgili bir güçlüğünden kaynaklanabilir. Öğretmenin verdiği eğitim konusundaki olumsuz değerlendirmeleriniz, sizin eğitimden beklentilerinizle alakalı olabilir.

 

Bütün bunlar değerlendirilmeden okul değişikliği yaparsanız, çocuğunuz yeni okulunda da aynı problemleri yaşayacaktır. Bu durumda çocuğunuzun eğitim hayatında çok önemli etkileri olabilecek sorunları bulup çözme şansını elinizden kaçırırsınız. Ayrıca çocuğunuza sorunlarını çözmek yerine onlardan kaçmayı öğretirsiniz. Bütün bunların yanında, çocuğunuzun olası sıkıntıları, yeni okula uyum döneminde yaşanabilecek sorunlarla birleşerek çözülmesi daha zor bir hal alacaktır.

 

Bütün bunları düşündükten sonra, çocuğunuzun okulunu değiştirmeye karar verdiyseniz, seçeceğiniz okul ile çocuğunuzun özelliklerinin uyumlu olup olmamasına özen göstermelisiniz. Yeni okulun öğrenci ve öğretmen yapısı çocuğunuzun özellikleriyle uyumlu değilse çocuğunuz yeni ortamına alışmakta daha fazla zorlanacaktır.  

 

Uyum sürecinde anne babanın rolü

Her anne-baba gibi çocuğunuzun mutsuz olduğunu gördüğünüzde onu mutlu etmek için bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Ancak burada yapabileceğiniz yardım, öğretmeniyle ve arkadaşlarıyla konuşarak dış dünyayı düzenlemek değildir. Çocuğunuzu dinleyebilir, yaşadığı sıkıntıların normal ve geçici olduğunu söyleyebilir, uygun şekilde onu yönlendirebilir ve ona destek olabilirsiniz. Böylece çocuğunuz belli bir süre sonunda yeni okuluna en iyi şekilde uyum sağlayacaktır.  

 

Anne-Babalara Öneriler

Okul değişikliği kararı kesinleştikten sonra yapılacak en önemli şey, çocuğu yeni ortamına ve karşılaşabileceği zorluklara hazırlamaktır.  “Arkadaşlarınla ve öğretmenlerinle sorun yaşadığın için okulunu değiştirdik” gibi bir açıklama çocuğunuzun akademik ve duygusal hayatına ciddi zararlar verebilir. Çok sık okul değişikliği yaptığınızda, çocuğunuza sorunlarını çözmek yerine sorunlardan kaçmayı öğretirsiniz. Örneğin yeni okulunda yaşadığı aslında normal olan zorluklardan sonra da size gelip, tekrar okulunu değiştirmenizi isteyebilir. Çocuğunuz okul değişikliğinden sonra belli oranda bir zorluk yaşayacaktır. Anne-babaların bu konuda müdahaleci olmaması gerekir. Yeni ortama uyum için her çocuğa göre değişebilen süreye ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

 

Psikolojik Danışman Seçil Çelik Özbeklik - Agape Danışmanlık Merkezi

Kaynak: Çocuğum ve Ben Dergisi

Yorumlar
11
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  12 Ocak 2017 Perşembe 14:18

  merhaba oğlum dehb li 12 yaşında okul yönetimi okul değişikliği önerdi. fakat biz karar vermekte zorlanıyoruz. oğlum başarılı bir öğrenci ve okulunu seviyor nasıl bir yol izlemeliyiz

  Cevapla
 •  
  11 Kasım 2016 Cuma 00:43

  Adres deşikliği yüzünden okul değiştirdim oğlum 2.sınıfta öğretmeni ve arkadaşlarıyla sorun yaşıyoruz ve velilere şimdi sınıfı nı değiştirmek istiyorum bu nu çocuğuma nasıl anlatmalıyım... Öğretmen kuralcı yazan çocuğu yaxamıyorsun diye yazmaz etti bende şikayet ettim bunun üzerine daha beter oldu.

  Cevapla
 •  
  09 Ekim 2016 Pazar 00:26

  Peki sınıfa yeni gelen çocuğu derste konuştu diye en arka sıraya tek başına oturtursa öğretmen ve bu çocuk 3.sinif öğrencisiyse ...

  Cevapla
 •  
  02 Ekim 2016 Pazar 00:17

  merhaba ben 7 ye gidiyorum maddi koşullar sebebiyle okulumdan ayrıldım yani ilk defa okul değiştiriyorum ve çok zorlanıyorum yeni açılan bir okul olduğu için düzeni oturmamış yani tuvaletleri normal değil,sıralar ve sınıfları çok küçük ayrıca hocaların anlatım tarzlarına da alışık değilim ve çok sıkıcı ders işleniyor eski okuluma dönmelimiyim?

  Cevapla
 •  
  24 Eylül 2016 Cumartesi 13:32

  aynen benimde son senem bende sekizdeyim derslerime oldukça iyi ama babam özel okulu burslu kazanmama rağmen yeterli çalışmıyorsun deyip beni üç yıldır gittiğim özel okuldan alıyor asıl ben napayım ki emin olun dns'lerim gerçekten çok güzel yedi yüz üzerinden girdiğim sınavlarda şimdiye kadar altı yüz ellinin altında not almadım

  Cevapla
 •  
  01 Eylül 2016 Perşembe 14:12

  cocugum mevcut oldugu okula degilde baska okula kaydedildi eski okuluna nasil tekrar kaydini yapabilirim

  Cevapla
 •  
  13 Mayıs 2016 Cuma 00:09

  Oğlum 6 . Sınıf öğrencisi 7.sınıfa gidicez ama başka bir yere tayin çıktı ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun etkilenir ve dersleri çok iyi düşüş olurmu sınıf öğretmeni o başarılı her yerde yapar diyor kafam çok karıştı eşim gitse biz oğlumla iki yıl daha burda kalsak kafam karıştı

  Cevapla
 •  
  19 Şubat 2016 Cuma 19:06

  Ben 8.sınıf ögrencisiyim okul degiştirecegim taktik verin

  Cevapla
 •  
  19 Şubat 2016 Cuma 19:01

  Na

  Cevapla
 •  
  11 Şubat 2016 Perşembe 08:47

  ismim selma çocuğumun çok zayıfı var özel ders yada dersane istemiyor sizce ben ne yapmalıyım nolur yardımcı olun cevap yazarsanız sevinirim

  Cevapla

 • Sanatçıların eski ve yeni halleri
  Sanatçıların eski ve yeni halleri

  Süresi : 00:57 İzlenme : 503

 • Hayır demek güzeldir!
  Hayır demek güzeldir!

  Süresi : 01:16 İzlenme : 325

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 609

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 1190

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 547

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön