Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Üniversite kontenjanlarında sözel öğrencilerine haksızlık!

Üniversitelerin kontenjanları bu yıl 937 bin 676’ya ulaştı. Ancak en büyük artış sayısal ve eşit ağırlık puanlarıyla tercih yapacak öğrenciler için oldu. Buna karşılık zaten üniversitelerde en az kontenjana sahip sözel öğrencilerinin tercih edeceği programlarda kontenjanlar azaldı. Bu programların kontenjanları 47 bin 288 oldu!

Üniversite kontenjanlarında sözel öğrencilerine haksızlık!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kontenjanlar açısından en şanssız grubu liselerin sözel bölümlerinden mezun olan öğrenciler oluşturuyor. Her yıl kontenjanları çok sınırlı sayıda artan Türkçe Sosyal (TS) puanlarıyla öğrenci alan programlarda bu yıl artış yerine azalma görülüyor. Geçen yıl 47 bin 541 kontenjana sahip TS puanıyla öğrenci alan programların bu yıl alacakları öğrenci sayısı 47 bin 288 olarak belirlendi. Geçen yıla göre programların kontenjanları 253 kişi azaldı. Devlet, vakıf ve KKTC üniversitelerinin kontenjanlarında YÖK bu yıl rekor artış yaptı. Kontenjan 937 bin 676’ya ulaştı. Ancak bu artış bazı programlara hiç yansımadı. Tıpkı Reklamcılık, Coğrafya, İletişim,Medya ve İletişim, Sinema ve Televizyon, Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı programlarında olduğu gibi. Bu nedenle bu yıl TS puanlarıyla tercih yapacak öğrenciler, hemkontenjan nedeniyle hemde katsayının eşitlenmesi yüzünden eşit ağırlık öğrencilerinin de bu programları tercih edeceğini unutmayarak dikkatli olmak zorunda.

En şanslılar sayısalcılar!
Tercih yapacak öğrenciler arasında en şanslı grubu, liselerin matematik-fen alanlarından mezun olan sayısal puanlarıyla tercih yapacak öğrenciler oluşturuyor. Matematik Fen (MF) puan grubundan 4 puan türü ile tercih yapacak bu öğrenciler için geçen yıl ayrılan kontenjan 151 bin 868 iken bu yıl 10 bin 88 artış oldu ve programların kontenjanları 161 bin 956’ya ulaştı. Türkçe Matematik (TM) puanıyla tercih yapacak öğrenciler için üniversitelerde ayrılan kontenjan ise 129 bin 979 oldu. Geçen yıl bu kontenjan 117 bin 172’ydi.

Hazırlayan: Pervin Kaplan

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Petshop mu barınak mı?
  Petshop mu barınak mı?

  Süresi : 04:07 İzlenme : 1638

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 2727

 • Karın yağları beslenme tarzı değiştirerek azalır mı?
  Karın yağları beslenme tarzı değiştirerek...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 4993

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1642

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 303

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön