Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

İlkokuldan sonra öğrenci lisede de takip edilecek!

İlköğretimde okula devam etmeyen öğrenci için kurulan takip sistemi uygulaması, bu yıl zorunlu hale gelen liselerde de başlatılıyor.

İlkokuldan sonra öğrenci lisede de takip edilecek!

Aşamalı Devamsızlık Yönetimi Sistemi’nde 2 gün özürsüz okula gelmeyen öğrencinin velisi telefonla aranıp bilgilendirilecek. Çocuklarını liseye göndermeyen veliler ikna edilecek. Göndermemekte ısrar eden veliye günlük 15 TL para cezası söz konusu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, iki yıl önce ilköğretim kurumlarında öğrenci devamsızlığını önlemek için uygulamaya koyduğu Aşamalı Devamsızlık Yönetimi Sistemi’ni (ADEY) ortaokul ve liselerde de uygulayacak. Amaç devamsızlıkları ortadan kaldırmak ve devamsızlıkta risk altında olan çocukları belirlemek. Sistemde çocuklarını okula yollamayan veliler uyarılacak; velisinden habersiz devamsızlık yapan öğrenciler de velisine bildirilecek.

 

Öğrenci yarım ya da tam gün özürsüz devamsızlık yaparsa rehber öğretmen veya müdür yardımcıları veliyi telefonla arayacak. Bilgilendirilen veli çocuğunu okula göndermek istemezse ikna için ev ziyareti yapılacak. Ancak veli çocuğunu okula göndermemeye devam ederse bu durum, valiliğe bildirilecek.

 

İlköğretimde olduğu gibi ortaokul ve lisede çocuklarını okula göndermeyen veliler için de günlük 15 TL para cezası verilebilecek. Mazeretsiz 5 gün devamsızlık, erken uyarı işareti olarak değerlendirilecek. 5 gün aşılırsa sonrasında devamsızlık için planlanan aşamalı eylem planı uygulanacak. Devamsızlıklar sınıflandırılacak.


Kız çocuklara pansiyon
Devam ve okula erişim konusunda il durum raporları hazırlanarak analiz edilecek. Ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısının yüksek, okullaşma oranlarınınsa düşük olduğu illerde derslik yapımı için ayrılan kaynak artırılacak. Özellikle kız çocukları için pansiyon yapımına ağırlık verilerek kademeler arası geçiş oranları artırılacak.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 2047

 • Karın yağları beslenme tarzı değiştirerek azalır mı?
  Karın yağları beslenme tarzı değiştirerek...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 4631

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1541

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 222

 • Esmer kadınlar için gece makyajı
  Esmer kadınlar için gece makyajı

  Süresi : 02:59 İzlenme : 3239

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön