Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Ergenlikten sonra çocuğumun boyu ne kadar olur?

Ergenlik dönemindeki bir çocuğun boyu yılda 5 santimden daha az uzuyorsa, hemen doktora gitmek gerekiyor. İşte ergenliğe giren çocuğun boy atması ile ilgili merak ettikleriniz...

Ergenlik döneminde çocuğunuzun boyuna dikkat!

Ergenlik döneminde çocuklarda hem fiziksel hem de psikolojik değişimler gözleniyor. Ergenlik dönemindeki bir çocuğun boyu yılda 5 santimden daha az uzuyorsa, hemen doktora gitmek gerekiyor.

 

Son yıllarda ailelerde, özellikle ergenlik konusunda bir korku gözleniyor. Çocuklarının ergenliğe girmeleriyle birlikte artık boylarının uzamayacağı, erken âdet görecekleri gibi bazı yanlış varsayımlar aileleri telaşa düşürüyor, yaşamlarını zorlaştırıyor ve hastanelere gereksiz başvurulara neden oluyor. Bilim Üniversitesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, “Genital bölgede veya vücutta hafif tüylenme görülmesi ve alında beliren sivilceler de korku saçan faktörler arasında. Oysa 6-8 yaş arasında meydana gelen hafif ve geçici meme büyümeleri, alında sivilcelenme ve bazı çocuklarda genital veya koltuk altı bölgelerinde meydana gelen tüylenme genellikle normaldir” diyor.

 

Ergenlik dönemi kızlarda daha erken başlıyor

 

Ergenlik, en basit şekliyle çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak tanımlanıyor. Bu dönemde çocukta hem fiziksel hem de cinsel ve psikolojik yönden değişimler ve gelişimler gözleniyor. Bu değişimler ortalama 10-18 yaş grubunu ifade ediyor. Ergenlik belirtilerinin kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce gözlenmesi normal dışı olarak değerlendiriliyor ve ‘erken ergenlik’ olarak nitelendiriliyor. Belirtilerin kızlarda 13, erkeklerde ise 13.5 yaşa kadar ortaya çıkmaması durumu ise ‘gecikmiş ergenlik’ olarak kabul edildiği için araştırılması gerekiyor.

 

Kızlarda ergenlik 10-11, erkeklerde ise 11-12 yaşlarında başlıyor. Kız çocukları ergenliğe erkeklerden 2 yıl önce giriyor. Irk, cinsiyet, genetik unsurlar, vücuttaki hormonların salınımını etkileyen faktörler, iklim, ailesel özellikler, beslenme durumu ve çevresel uyarılar ergenliğe giriş yaşını etkileyebiliyor. Araştırma ve klinik gözlemler soğuk kuzey ülkelerinde çocukların ergenliğe daha geç girdiklerini, sıcak ülkelerde ise ergenlik yaşının daha öne çekildiğini gösteriyor.

 

 

Ergenliğin başlıca belirtileri

 

Kızlarda memelerde tomurcuklanma (meme dokusunda sertleşme), erkeklerdeyse testislerde büyümeyle birlikte skrotum (torba) derisinde kızarma ve kalınlaşma, ergenliğin başladığını gösteriyor. Ergenlik dönemi ortalama 3 yıl sürüyor. Bu dönemde erkeklerde testis hacmi büyüyor, genital ve koltuk altı kıllanması oluyor, ses kalınlaşıyor, sakal ve bıyık oluşuyor. Kızlardaysa meme büyümesi artarak devam ediyor ve ardından âdet oluşuyor. Bu dönemde kızlar ortalama 20 santim, erkekler ise 25- 30 santim uzuyorlar. Prof. Dr. Büyükgebiz, vücut ağırlığının yüzde 50’sinin de bu dönemde kazanıldığını söylüyor.

 

Bu işaretlerde acil doktora!

 

Kızlarda en hızlı büyüme, âdetten hemen önce yani 12 yaş civarında gerçekleşirken, erkeklerde 13.5 yaşında meydana geliyor. Bu dönemde yaklaşık 2 yıl içinde 6-8 santimlik boy uzaması gözleniyor. Kızlarda büyüme ilk âdetten sonra yavaşlasa da tamamlanmıyor. Erkeklerdeyse büyüme hızı 13.5-14 yaştan sonra yavaşlıyor ve 17-18 yaşa kadar devam ediyor. Prof. Dr. Büyükgebiz, “Ailelerin, çocuklarının yılda 5 santimden az uzaması, sınıfta yaşıtlarından geri kalması, her yıl aynı pantolonu veya eteği giymesi halinde; bu durumdan şüphelenmeleri ve onları vakit kaybetmeden bu konunun uzmanı olan bir doktora götürmeleri gerekiyor” diye konuşuyor.

 

 

Âdet görme uzamaya engel mi?

 

Büyümenin durması, uzun kemiklerdeki büyüme kıkırdaklarının kapanması anlamına geliyor. Bu durum, kemik yaşı tayiniyle anlaşılıyor. Büyüme kızlarda âdetten sonraki 2-3 yıl içinde, erkeklerde 18 yaş civarında duruyor. Kız çocuklarının boyları âdetten sonra ortalama 6 santim uzuyor, âdetlerin düzensiz olması halinde uzama daha fazla oluyor.

 

Boy kısalığına neden olan hastalıklar

 

 • Beslenme bozuklukları.

 

 • Mide-bağırsak hastalıkları. (En sık görüleni çölyaktır.)

 

 • Bütün kronik hastalıklar. (Astım, karaciğer, kalp, böbrek.)

 

 • Kortizonlu ilaçların uzun süre kullanımı.

 

 • Büyüme hormonu eksikliği.

 

 • Tiroit hormonu eksikliği.

 

 • Bazı genetik hastalıklar.

 

Ünlülerin ergenlik halleri
+20
Jennifer Lopez

 

Boy kısalığını olumsuz etkileyen faktörler

 

 • Bebeklerin 2 bin 500 gramın altında doğması. (Bu bebeklerin yüzde 15-20’si kısa boylu oluyor.)

 

 • Yetersiz beslenme. (Yaşamın özellikle ilk 3 yılında doğru beslenmek gerekiyor.)

 

 • Tedavi edilmemiş erken ergenlik.

 

 • Kansızlık (anemi).

 

 • Hızlanmış ergenlik. (Meme gelişimiyle ilk âdet arası dönem kısaysa söz konusudur.)

 

Anne-babanın boyu ne oranda etkili?

 

Anne-babanın boyu, çocuğun boyunun genetik potansiyelini belirlesede; tek belirleyici olarak görülmüyor. Beslenme durumu, ergenliğe giriş yaşı, ergenliğin süresi, iklim şartları, çevresel faktörler gibi unsurlar da çocuğun erişkin boyunun ne olacağını göstermede önem taşıyor. Normalde çocuğun erişkin boyunun anne-baba ortalamasından daha uzun olması beklenirken, bazı kemik hastalıkları ve genetik sorunlar boy kısalığına neden olabiliyor. Ayrıca beslenme yetersizliği, tedavi edilmeyen erken ergenlik ve hormon eksikliği gibi durumlar ile kronik hastalıklarda da çocuğun boyu kısa kalıyor.

 

Ceyda Erenoğlu

Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  23 Aralık 2016 Cuma 15:24

  Ben 1 boyum 170 belkide daha fazla ölcmedim

  Cevapla
 •  
  14 Kasım 2016 Pazartesi 21:14

  ben 13 yaşımda adet oldum boyum o zaman 156 civarındaydı suan 14 yaşındayım ve suan boyum 164 170 olurmuyum veya daha en fazla ne kadar uzarım

  Cevapla
 •  
  05 Kasım 2016 Cumartesi 16:18

  yaşım 12 boyum 1.67 uzarmıyım

  Cevapla
 •  
  05 Ekim 2016 Çarşamba 19:36

  merhaba arkadaslar lutfen bu yorumları sizler icin yazıyorum siz aklınıza boyum kısa derseniz konsatreniz bozulur onun icin kimse moralini boz masın bizim elimizde olan bisey olsaydı boyumuzu uzatırdk onun ıcın cok uzulmeyın he dogru arkadalar bu kelımeyi hic unutmayın arkadaslarınız size boyun kısa derse gulerse sızde bu kelimeyi soyleyın benim boyum olmayabilir ama aklım var senedeki beyınden daha ıyı senin boyun var ama aklın yok malesef ............... dıyın ve sızde gulun artık arkadasınız alay edemez ve elımızde olan bısey deyıl buyumek elımızde olsaydı boyumuzu uzatırdık onun ıcın

  Cevapla
 •  
  20 Eylül 2016 Salı 21:51

  annem daha uzamassın diyor bu arad 12 yaşımda adet oldum şimdi 13 yaşındayım boyum1.55 babam benden uzun olursun diyor ( babamın boyu 1.70)

  Cevapla
 •  
  20 Eylül 2016 Salı 21:49

  ben 12 yaşımda adet oldum _ o zaman 1.45 civarında boyum vardı _ şimdi 13 yaşındayım boyum 1.55 en az 1.70 olur muyum lütfen yardım edin sınıfın yarısı benden uzun

  Cevapla
 •  
  20 Eylül 2016 Salı 21:46

  ben 12 yaşımda adet oldum ozamanlar 1.45 falandım şimdi 13 yaşındayım boyum 1.55 175 olurmuyum

  Cevapla
 •  
  18 Eylül 2016 Pazar 20:37

  benim oğlum 12 yaşında koltuk altı kılları çok var biraz bıyıklı ve hiç uzamıyor ney apmalıyım tavsiyeniz nelerdir

  Cevapla
 •  
  18 Eylül 2016 Pazar 16:47

  12 yaşımda boyum 1.45 falandı şimdi yaşım 13 boyum 1.53 en az 1.65 olurmuyum adet oldum 12 yaşımda

  Cevapla
 •  
  12 Eylül 2016 Pazartesi 01:05

  Boy uzama konusunda hiç korkmaniza gerek yok ben 6.Sınıfta adet oldum ve boyum 1.55 hatta daha azdı ve boyum uzamaz diye cok agliyordum ve hemen bir basket kursuna yazildim su an 8. Sinifa gectim boyum 1.72 ve hala uzamaya devam ediyorum. Not:Her gün yüz kere ellerim havada zipliyordum isey yario

  Cevapla

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 535

 • Sanatçıların eski ve yeni halleri
  Sanatçıların eski ve yeni halleri

  Süresi : 00:57 İzlenme : 770

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 712

 • Hayır demek güzeldir!
  Hayır demek güzeldir!

  Süresi : 01:16 İzlenme : 420

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 1461

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön