Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Prematüre bebeklerin büyüme takibinde önemli noktalar

Erken doğan bebekler, normal yeni doğanlara göre düşük tartılı olduğundan, büyüme ve gelişme takiplerinin özellikle ilk aylarda daha sık yapılması gerekiyor.

Prematüre bebeklerin takibinde önemli noktalar

Zamanında doğan bebeklerde olduğu gibi, prematüre yani zamanından önce doğan bebeklerin de büyüme takiplerinin düzenli bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor. Bu bebeklerin yoğun bakımdaki kalış süreleri ne kadar uzunsa, evdeki bakımlarının o kadar iyi takip edilmesi gerekiyor. Özellikle 1000 gr. altında doğup, solunum terapileri almış, özel tekniklerle beslenmiş bebeklerin, eve ve aileye uyumları tamamlanana kadar haftalık ya da iki haftalık aralıklarla izlenmelerine dikkat ediliyor.


Bebeklerin sağlığını değerlendirmek için düzeltilmiş yaş önemli

Kilo takibi çok önemli olsa da, bebekler her zaman düzeltilmiş yaşlarına kıyaslanarak değerlendirilmelidir. Normal gebelik süresi 40 hafta kabul edilerek, bebeğin doğum haftası ile 40 hafta arasındaki fark, bebeğin takvim yaşından çıkarılarak düzeltilmiş yaş bulunur. Yani 32 haftalık doğan bir bebek, “40 – 32 = 8” gibi bir hesaplamayla, 8 hafta erken doğduğu için düzeltilmiş yaşı takvim yaşından sekiz hafta, geri hesaplanır. Böyle bir bebeğin takvim yaşı dört aylıkken, iki aylık bebeklerin boy, kilo ve nörolojik gelişimini göstermesi yeterli olur. Erken doğan bebeklerin vücut ölçüleri belli bir süre içinde aynı zamanda normal bir şekilde doğan bebekleri yakalasa da, nörolojik gelişimlerindeki farkın kapanması 2 – 3 yaşına kadar sürebilir. Bebeklerde ortalama tartı artışı sağlandıktan sonra aylık muayenelere geçilir. Prematüre bebekler, ilk aylarda yakalama büyümesi adı verilen hızlı büyüme döneminde günde 40 – 60 gr. tartı artışı gösterebilir. Bu dönemde aşırı beslenme de, az beslenme kadar bebeğe zarar verir. Zira obezitenin ilk temelleri bu dönemde atılır. Optimal büyüme hızı için 2000 gr. altı doğmuş bebeklerde, hekimin belirlediği sıklıkla anne sütü güçlendiriciler ya da eve çıkıldığında özel geçiş mamaları tedaviye eklenebilir.

 Aralıklarla metabolijik değerlendirmeler ve kan testleri yapılır. Nörolojik sorunları olan bebekler fizyoterapi için uygun merkezlerde izlenmelidir. Prematüre doğan bebeklerin spastisite hastalığına yakalanmamaları, kalça çıkıkları ve eklemlerinde kısıtlılıklar olmaması için erken fizyoterapiye başlanması ve düzgün izlem önem taşıyor. 32 haftalıktan erken doğan bebeklerin en geç 34 haftalık olana kadar ilk göz muayenesinden geçirilmesi ve sonra retina gelişimi tamamlana kadar takibe devam edilmesi gerekir. Prematüre retinopatisi, körlüğe de yol açabilen önemli bir sorun olduğundan, bebeklerin eve çıkış sonrasına kalan göz kontrollerinin atlanmaması önem taşır.Erken doğan ve özelikle yoğun bakım süreçleri geçiren bebekler işitme açısından da risk altındadır. Bebeğin dış kulak yolu büyüklüğü uygun hale gelince bir işitme testinin ve normal bebeğin sosyal, dil, ince ve kaba motor olarak tanımlanan gelişim basamaklarının iyi bilinerek nörolojik muayenesinin yapılması gerekir. Gereğinde beyin elektrosu (EEG), beyin ve / veya omurilik MR görüntülemesi gibi yöntemlerde ve gelişim testlerinden yararlanılır. 0 – 2 yaş arasındaki çocukların beyin gelişimi en hızlı evresindedir. Bu yüzden riskler erken saptanarak gerekli tedavi yapıldığında, uzun vadeli ve başarılı sonuçlar alma olasılığı da yüksek olacaktır.Vitamin ve demir desteğine hemen başlanmalı. Prematüre bebeklerde rutin D vitamini desteği yanında, demir desteğine de normal bebeklerden daha erken olarak ilk ay içinde başlanması gerekiyor.

 Anadolu Sağlık Merkezi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Uzm. Dr. Ayşe Sokullu

Yorumlar
66
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  18 Ocak 2017 Çarşamba 11:34

  Slm alykm Nasılsıniz arkadaslar ıyısınzdr ınsallah

  Cevapla
 •  
  17 Ocak 2017 Salı 16:02

  Biz 24 haftalık 850 gram doğduk 100 gün kuvezde kaldık şimdi düz 1 yaşında çok şükür.

  Cevapla
 •  
  09 Ocak 2017 Pazartesi 20:09

  Benim oğlum 29 hafta 4 gunluk dogdu 25.05.2016 tarihinde 1000 gr dı kilosu...59 gun kaldi küvezde...çok zor bir sürec yasayan bilir dogum yapip bebegini hastanede bırakip elin boş eve dönmek,lohusaligini bilememek anlatilamaz bir ızdırap.Rabbim yardimciniz olsun.Evlatlarinizi korusun.

  Cevapla
 •  
  27 Aralık 2016 Salı 20:12

  benim bebegim daha altı aylıken dogdu üstelik 960 gram hala yasıyor küvezde umudunuzu kaybetmeyin yaşatan allah yasatıyor

  Cevapla
 •  
  14 Aralık 2016 Çarşamba 21:18

  28 haftalik ikiz oğlum oldu 11 kasım da halen kuvezdeler 1.250 gram dogdular ne zaman çıkacakları belli değil

  Cevapla
 •  
  08 Aralık 2016 Perşembe 17:20

  Benim oglum 36 haftalik 1600 gr dogdu..damarinin biri tikanikmis bebek iyi beslenemiyomus o yüzden kan basıncı düşükmus doktorlar erken dogum yaptirdilar..15 gun kuvezde kaldi sonra eve ciktik..suan 28 günlük hersey yolunda kilo alimida iyi Allaha Şükür..

  Cevapla
 •  
  06 Aralık 2016 Salı 11:46

  Bnm bebeğim 27 haftalık doğdu 2 ay kuvezde kaldı iyi oldu taburculugunu verdiler sonra eve gtrdm fıtık oldu gelismiyodu vefat etti

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2016 Pazar 14:01

  Benim bebeğimde preeklamsi geçirmem yüzünden 33 haftalık ve 1660 gr dünyaya geldi şu anda yeni doğan bakım ünitesinde küvezde ve ben çok endişeliyim bir sıkıntısı yok diyorlar ama ben yinede çok endişeliyim ve bebeğimi çok özlüyorum

  Cevapla
 •  
  28 Kasım 2016 Pazartesi 15:20

  merhaba benim bebeğim de 33 haftalik doğdu gebelik zehirlenmesinden dolayı kilosu 1700 gram hayata turunabilecekmi hiç bilmiyorum benim gibi bir doğum yaşayan deneyimlerini paylasabilir mi benimle

  Cevapla
 •  
  01 Kasım 2016 Salı 18:41

  Mrb benim bebegim 34 haftalik dogdu ve halla kuveste kaliyo ama suan hicbir saglik problemi tasimiyo ve 15 gun oldu...

  Cevapla

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 784

 • Sanatçıların eski ve yeni halleri
  Sanatçıların eski ve yeni halleri

  Süresi : 00:57 İzlenme : 878

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 763

 • Hayır demek güzeldir!
  Hayır demek güzeldir!

  Süresi : 01:16 İzlenme : 464

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 1529

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön