Prematüre bebek bakımında bilmeniz gerekenler

Göbek Bakımı Göbek eğer bir sorun çıkmazsa 7-10 gün içinde düşer. İlk günler göbek temizliği eczaneden alacağınız %70'lik alkol ile yapılır. Kordon ayrılıp düşmeye yakın ayrılan yerine 1damla 'biokadin' damlatılır. Kordonun üzerine hiç bir şey sarılmaz. Bebeğin bezi göbeğin altında olacak şekilde takılmalıdır.

Prematüre bebek bakımında bilmeniz gerekenler

Göbek Bakımı
Göbek eğer bir sorun çıkmazsa 7–10 gün içinde düşer. İlk günler göbek temizliği eczaneden alacağınız %70’lik alkol ile yapılır. Kordon ayrılıp düşmeye yakın ayrılan yerine 1damla ‘biokadin’ damlatılır. Kordonun üzerine hiç bir şey sarılmaz. Bebeğin bezi göbeğin altında olacak şekilde takılmalıdır. Göbek kordonu düştükten sonra yeri kulak tamponuna dökülmüş ‘biokadin ile silinir.

Ağız Temizliği
Günde bir kez kaynatılmış ılıtılmış iyi su ile parmağınıza sardığınız tülbent ya da gazlı bezi ıslatıp diğer elinizle bebeğin çenesini aşağı doğru çekerek ağzını açıp; dil üstünü, yanak içlerini, damağını ve diş etlerini yumuşakça silerek temizlemelisiniz.

Eğer ağız içinde beyaz noktalar oluşmuşsa, bu bir tür mantar başlangıcıdır (pamukçuk).kaynatılmış ılıtılmış bir çay bardağı su ile bir çay kaşığı karbonatı karıştırıp, tülbenti bu karbonatlı su ile ıslatıp ağız temizliğini yapabilirsiniz.

Göz temizliği
Bebeğinizin gözlerinde ilk 2 hafta çapak olması normaldir. Gözün temizliği kaynatılıp ılıtılmış suya batırılan tülbent ile gözün pınarından dış yan tarafa bir kerede silinerek yapılır.

Burun temizliği
Üst solunum yolu hastalıklarının engellenmesinde burun temizliğinin önemi büyüktür. Burun açık olduğu zaman orta kulak basıncının dengelenmesi kolaylaşır. Bu da orta kulak iltihabını önler. Burnun tıkalı olması sinüslerin boşalma yollarının da tıkanmasına neden olacağı için sinüzit gelişebilir.  Eğer akıntı genze akıyorsa alt solunum yolu hastalıkları da görülebilir.

Bebek yetişkinler gibi burun akıntısını hınkırarak dışarı atamayacağı için yumuşak uçlu burun aspiratörü ile burnu günde 2–3 kez temizlenmelidir. Burun aspiratörünü kullanırken bebeğin bir burun deliği parmağınız ile kapatılır. Aspiratörün lastik kısmı sıkıldıktan sonra burnuna sokulur ve bırakılır. Burun içindeki kurumuş kiri çıkarmak için pamuğu sivriltip serum fizyolojik ile ıslattıktan sonra bebeğin burnuna itilip çekilirse sümük dışarı çıkarılır. Bebekte nezle varsa günde 3–4 kere burnuna serum fizyolojik damlatılır.

Tırnak Bakımı
Bebeklerde algılamayı azalttığı için eldiven kullanılmaz. Bebeğin el tırnakları ilk hafta içinde kesilmelidir. Çıt çıt makaslar tehlikeli olduğu için normal tırnak makası ve kağıt törpü kullanılır. Banyodan sonra oturarak bebeğinizi kucağınıza alınız. Tırnağını düzeltip düz bir şekilde kesiniz. Tırnak yuvarlak kesilirse tırnak batmasına sebep olabilir. Uyurken tırnak kesilmemelidir. Ayak tırnaklarının kesilmesi içinde acele edilmemelidir.


Hamile Eğitmeni
Günseli Yıldız

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

SON EKLENEN VİDEOLAR

 • Tığ işi: İkili ilmek ( trabzan ) nasıl yapılır? Oynat
  Tığ işi: İkili ilmek ( trabzan ) nasıl...

  Süresi : 02:44 İzlenme : 705

 • Uçuk neden olur, nasıl geçer? Oynat
  Uçuk neden olur, nasıl geçer?

  Süresi : 02:26 İzlenme : 372

 • Çocuğunuz olduktan sonra değiştiniz konular neler? Oynat
  Çocuğunuz olduktan sonra değiştiniz konular...

  Süresi : 01:08 İzlenme : 232

 • Asla Vazgeçmem 3. Bölüm Fragmanı Oynat
  Asla Vazgeçmem 3. Bölüm Fragmanı

  Süresi : 00:49 İzlenme : 427

 • Ağda sonrası genital bölge bakımı nasıl yapılır? Oynat
  Ağda sonrası genital bölge bakımı nasıl...

  Süresi : 02:21 İzlenme : 854

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git