Anne & Çocuk » Çocuk

Çocuk menüsü satışları düştü!

İngiliz Time'da yer alan bu haber gündeme bomba gibi düştü! Çocuklar artık daha az çocuk menüsü yiyorlar!

Çocuk menüsü satışları düştü!

Geçtiğimiz 5 sene içerisinde fast food restoranlarının çocuk menü satışlarında ciddi bir azalma görülüyor. 2011'de çocuk menülerinin satışları %6 oranında, 1.3 milyar dolardan, 1.2 milyar dolara düştü.

Peki bu rakamlar çocukların daha sağlıklı beslendiklerini mi söylüyor? Ürünlerin satış oranlarına göre öyle.

Obezite, fast food ve sağlıksız yeme koşullarına karşı, fast food restoranlarının altı bezli çocukları etkileme çabası yeterli dikkati çekmeye başladı. Kaliforniya'da kanunlar McDonalds dahil tüm restoranları, çocukları pazarlama aracı gibi görmelerini engellemek için çocuk menülerinden çıkan oyuncak promosyonunu durdurma kararı aldı. Geçtiğimiz bahar, McDonalds'ın maskot ikonik palyaço Ronald McDonald'ın çocukları cezbettiğinden ve fast food yemeğe özendirdiğinden emekli olması için kampanya düzenlendi.

Bu hafta ise AdAge, Ronald McDonald'ın bir zamanların ünlü maskotu Joe Camel'a benzemeye başladığını içeren bir makale yayınladı. NPD Group tarafından yayınlanan raporların sonuçlarına göre, 2007'den beri çocuk menüsü satışları 2011'de dahil olmak üzere %5 oranında düştü.

Los Angeles ve Orlando Sentinel'da yer alan haberlere göre bu düşüşte iki faktör rol oynuyor. Bunlardan birincisi ekonomik. Aileler normal restoranlarla neredeyse aynı fiyatta olan çocuk menülerini tercih etmemeye başladılar. Los Angeles Times'da yer alan haberde NPD restoran endüstrisi analisti Bonnie Riggs "Aileler çocuk menüsünün normal restoranda yenen bir menüden daha pahalı olduğunu farketti" diyor.

Aileler hem zararlı fast food yedirmiyorlar hem de ucuz ve sağlıksız Çin malı oyuncaklardan almıyorlar.

Çocuk menülerindeki satışların azalmasının bir nedeni de, çocukların artık daha erken olgunlaştıklarını düşündüklerinden çocuk menülerini tercih etmemesi gösteriliyor. NPD’s analistçilerinin rapor sonuçlarına göre 5-6 yaşlarındaki çocuklar artık çocuk menüsü almıyorlar. Ailelerinin sipariş verdiklerine benzer ürünlerin daha küçüklerini tercih ettikleri bildirildi.

Buna rağmen fast food şirketleri her tür yaş grubuna hitap edebilmek için daha çok reklam pararsı harcıyor. Günde ortalama bir anaokulu öğrencisi 2.8 fast food reklamı görüyor ve çocukların eskisinden daha çok fast food reklamı izlediği bildirilmiş.Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

SON EKLENEN VİDEOLAR

 • Ali Baba ve 7 Yedi Cüceler Oynat
  Ali Baba ve 7 Yedi Cüceler

  Süresi : 02:28 İzlenme : 640

 • Ünlü Anneler: "Ben emzirdim, siz de emzirin" Dedi Oynat
  Ünlü Anneler: "Ben emzirdim, siz de emzirin"...

  Süresi : 00:45 İzlenme : 265

 • Çocuğumuz ilkokula başlarken nelere dikkat etmeliyiz? Oynat
  Çocuğumuz ilkokula başlarken nelere dikkat...

  Süresi : 04:22 İzlenme : 99

 • Aşk Yeniden Oynat
  Aşk Yeniden

  Süresi : 01:06 İzlenme : 34

 • Poyraz Karayel 25. Bölüm - Fragman 2 Oynat
  Poyraz Karayel 25. Bölüm - Fragman 2

  Süresi : 01:28 İzlenme : 28

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git