Hamileliğin 28. haftası Bu hafta bebeğinizin emme ve yutma refleksleri gelişmiştir.
28. HAFTA
Gebeliğin 28. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 28. haftasında bebeğin durumu

 

Bebeğinizin boyu 38–40 cm civarındadır. Kilosu da artık 1000 grama ulaşmıştır. Cilt altı yağ dokusu iyice artmış ve kasları güçlenmiştir. Göz kapakları artık daha rahat açılıyor, kaş ve kirpikleri de tamamlanmak üzere.

 

Bu haftalarda bebekler çok hareketlidir. Özellikle bebelerin yarısı bu haftalarda makat dediğimiz ters duruştadır. Doğum haftasına kadar gebelerin %90’ı normal doğum şeklini alır. Bebeklerin anne karnındaki duruşlarına bağlı birtakım şikâyetler olur. Makat pozisyonundaki bebek, annesinin mesanesine baskı yaparak sık idrara çıkma hissine ve ani alt karın ağrılarına neden olabilir. Anne adayı vajene doğru baskı hisseder. Bebek normal doğum pozisyonuna döndüğünde çoğunlukla bu tip şikâyetlerde azalma olur.

 

 

28 haftalık bebek görüntüsü:

 

 

 

 

 

 

 

Hamileliğin 28. haftasında annede meydana gelen değişiklikler

 

Bu haftalarda annelerde büyümüş rahim dokusunun basısına bağlı olaral karnın alt tarafta ağrılar ve sık idrara çıkma gibi belirtiler normal kabul edilir. Bacaklarda ödem, mide kapasitesinin azalması nedeniyle reflü (mide yanması) oluşabilir.

 

 

 

 

Karnın alt taraftaki basınç artışına bağlı, alınan kilolar ve gebelik hormonlarının etkisi ile bacaklarda varis, makatta basur adı verilen hemoroid oluşumları artabilir.

 

 

 

 

 

 

Vücutta eklemlere binen yükün artması nedeniyle bel-sırt ağrıları, eklemlerde ağrı oluşur.

 

Bu dönemde ara ara halsizlik, çarpıntı, nefes almada güçlük ve baygınlık hissi olabilir.

 

Bu haftalara ait bulguları rahatlatmak için düzenli egzersiz, diyet ayarlanması ve hızlı alımın önüne geçilmesi gerekir.3 ana, 3 ara öğün ile mide şikâyetleri rahatlayacağı gibi antiasit tedavi ile mide yanmaları rahatlar.

 

 

Bacak krampları için bol kalsiyumlu gıdalar, istirahat ve düzenli egzersiz önerilir. Şikâyetleri rahatlatmak amacıyla kalsiyum ve magnezyum tabletleri önerilebilir.

 

Varisler için uzun süreli ayakta durmaktan kaçınılmalı, dinlenirken ayaklar yüksekte tutulmalıdır.

 

***

Hamilelikte sırt ağrıları neden olur?

Yaklaşık 8 kg. fazlanız olduğu için sırtınıza eskiye oranla daha fazla yük bilmektedir. Ayrıca hormonal değişimlerin olması da sırtınızı ağrıtır.

***

 

İpucu:

Pre-eklampsi nedir?

Pre-eklampsi hamile kadınların %3-8'ini etkiler. Bu tanı konulan kadınlarda yüksek tansiyon ve idrarda protein kaçağı görülür. Pek çok kadında pre-eklampsi, doğuma yakın zamanda ortaya çıkar ve hafif geçer. Bebekleri düzgün bir bakımla gayet iyi yaşar. Ama pre-eklampsi yoğunsa bu bebeğin organlarını etkileyebilir ve en iyi yol bir an önce doğum yapmaktır.Pre-eklampsinin belirtileri nelerdir?

Pre-eklampsi bir an da belirebilir ve belirtilerini fark etmek çok önemlidir.

 

Aşağıdakilerden bir tanesi bile varsa doktorunuzu arayın:

 • Yüzde veya gözlerde aşırı şişme

 

 • Ellerde ayak ve ayak bileklerinde ani şişme

 

 • Hızla kilo alımı, haftada 2 kg dan fazla

 

 • Ağır ve kalıcı baş ağrısı

 

 • Görüşte değişiklik, çift görme, bulanık görme, noktalar görme, ışığa duyarlılık, geçici görme kaybı.

 

 • Karında dayanılmaz bir ağrı

 

 • Sürekli kusma

 

 

Hamileliğin 28. haftası Bu hafta bebeğinizin emme ve yutma refleksleri gelişmiştir.
28. HAFTA
Yorumlar
63
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  26 Kasım 2016 Cumartesi 13:33

  28 heftelik hamilelikte doplere getmek geç deyilki?

  Cevapla
 •  
  09 Kasım 2016 Çarşamba 10:08

  Ben 28 haftanın içindeyim ve hemoroit şikayetim kasım ayından itibaren başladı daha önce de var ilk doğumumdan sonra çıktı benim bu doğumum nasol olur geceleri kaşıntıdan uyuyamıyorum ve doktordan habersiz bepantol krem el kremi vazelin sürüyor rahatlıyorum kayısı suyu içiyorum 3 litreye yakın su t

  Cevapla
 •  
  25 Eylül 2016 Pazar 10:04

  28 haftalık gebeyim bebeyim 900 gıram doktorum salıklı diyor ama bana kucuk geliyo zararı olurmu hücük olmasının

  Cevapla
 •  
  24 Ağustos 2016 Çarşamba 21:48

  28 haftalik hamileyim doktor bebeğimin kafasının büyük olduğunu ve 31 haftaya benzediğini söyledi. Şuan 1650 kilodaymis. İçimi korku aldı

  Cevapla
 •  
  15 Ağustos 2016 Pazartesi 19:57

  merhaba 27-1 günlük hamileyim 850 gr

  Cevapla
 •  
  11 Ağustos 2016 Perşembe 10:25

  merhaba ben henüz 22+5 günlük hamıleyim bebeğin normalden büyükmüş 674 gr. ve amnıon sıvısı çok artmış , ayaklarım aşırı şişiyor böyle bir durumla karşılaşan varsa bana cevap yazabılırmı. amnıon sıvısının çokluğu şeker hastalıgı demekmidir , yoksa erken dogum demek mi

  Cevapla
 •  
  25 Temmuz 2016 Pazartesi 13:52

  Viraneke

  Cevapla
 •  
  17 Temmuz 2016 Pazar 19:00

  Merhaba ben 26+0 haftalikken doktorum bebegimin kilosunun 730 gram oldugunu soyledi. Internetten baktigimda kilosunun haftasina glore az oldugunu gordum. Bilgilendirir misiniz.

  Cevapla
 •  
  07 Temmuz 2016 Perşembe 13:25

  Slm ben 28 haftalik hamileyım bazen bebeğim çok hareketli bazen hafif hareketi oluyor inşallah sağlıklı ve hayırlı bi şekilde dünyaya getiririm

  Cevapla
 •  
  13 Haziran 2016 Pazartesi 09:23

  Bebeğinizin az hareket etmesinin sebebi kan sekeriniz yüksek olabilir hemen şeker yüklemesi yaptırın ben de aynı şeyi yaşadım gebelik şekerim yüksek çıktı diyete başladım çok şükür hareketleri normal ayak şişmesi de şeker belirtisi olabilir ben de çıkmaz demeyin ben de öyle diyordum çıktı

  Cevapla

Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön