Doğumda ağrıyı azaltan yöntemler

Doğumunuzdan önce ağrıyı azaltan yöntemleri mi tanımak istiyorsunuz? TENS makinesi ya da epidural? Kararınızı vermeden önce, doğum ağrılarıyla ilgili bilmek isteyeceğiniz her şey…

Doğumda ağrıyı azaltan yöntemler

Sadece sancı düşüncesi bile çoğu anne adayını korku ve heyecan karışımı bir duyguya sürükler. Bir tarafta dokuz aydır taşıdığınız ve sonuçta tanışmayı beklediğiniz bebeğiniz, diğer yanda muhtemelen canınızın acıyacağı ilk doğumunuz! Kimse sancıların şiddetini önceden kestiremez ve ağrıya dayanıklılık kişiden kişiye değişir.

 

İlk kez anne olanların yüzde 90’ı doğumda sancılar için destek alır. Tabii bazen çok şanslı olup hiç sancı çekmeyebilirsiniz. Ama siz yine de o gün doktorunuzun söylediklerine kulak verin, acıyı azaltmaya yönelik önerilerini uygulayın. Onunla birlikte hareket edin, işinize yarayacaktır.

 

Doğum ağrılarını azaltan seçenekler çok ve tüm bu seçenekler de araştırmaya açık. Size uygun bir yönteme doktorunuzla karar kılabilirsiniz. Ama burada önemli olan sizin mümkün olduğunca kendinizi rahat hissetmeniz.

 

Bazen de bebeğinizi dünyaya getirmeyi planladığınız yöntem değişir ve siz farklı bir ağrı dindirme yöntemini kullanarak sonlandırabilirsiniz. Yine de çok büyük bir hüsrana uğramış olmayacaksınız. Öyle ye da böyle sağlıklı bir doğum olacağına emin olun.

 

Tercih edebileceğiniz ağrı-dindirme uygulamalarını size tanıtıyoruz.

 

Gaz ve Hava

 

Entonoks (gaz ve havanın tıbbi adı) doğumda genellikle kullanılan yöntem. Yüzde 50 oksijen ve yüzde 50 azot protoksid’den oluşur. Ağrıyı bastırmak yerine yarattığı gerginliğini azaltıp sakinleştirir. Metal bir kutudadır ve genellikle doğum yapacağınız hastanede kullanılır. Entonoks vücudunuza 20 saniyede karışır ve kasılmaları bir süre sonra hissedersiniz; ağrıların vücudunuzu sarmasını beklemeyin.

 

Olumlu yanları:

Uygulaması kolay ve çabuk sonuç verir. Gaz ve hava kullanımında büyük bir avantaj ve hem anne hem de bebek için en güvenlir yöntemlerden. Kasılma krizini atlatmaya yardım etmesi için ağızlıkla birlikte kullanılır.

 

Bu yöntemi kullanan bazı anneler, bunun kendilerini sarhoş gibi hissetmelerine neden olduğunu söylüyor. Muhtemelen dokuz ay boyunca Yeşilaycı olduktan sonra plesentanın yan tesiri olsa gerek! Entonoksun sonuçları, siz onunla nefes almayı keser kesmez vücudunuzdan uzaklaşır.

 

Olumsuz yanları:

Entonoks, hafif bir ağrıkesici, bu yüzden ağrınız tam olarak geçmeyebilir.

 

İlaçsız alternatifler

Maalesef, doğum sancınızı yok edecek bir ilacınız yok. Sadece birtakım yöntemler var. Anlatıyoruz.

 

Nefes teknikleri

Doğum boyunca ritmik nefes almak, kasılma ağrılarınızla başa çıkmanıza yardımcı olur. Gergin olduğunuzda, nefes hızlı ve verimsiz hale gelir. Bu nedenle de vücudunuz yeterli oksijeni alamaz. Derin nefes almanız (burundan nefes alacak, ağızdan vereceksiniz) kasılmalarınızı atlatmanıza yardımcı olacaktır. Nefes teknikleri daha çok doğum öncesi sınıflarda öğretilir. Nefes alma tekniği de ağrınızı yok etmez, sadece yeniden doğuma odaklanmanızı sağlar.

 

Suda doğum

Bu yöntemin yararları kadın doğum uzmanları tarafından tartışılıyor. Asla zararlı olduğunu söyleyen yok, ama sanılanın aksine çok gerekli bir yöntem de değil. Ama tabii anne adayının vücudunu rahatlattığı ve ağrıları hafiflettiği de bir gerçek.

 

Hipnoterapi

Hipnoterapi uygulayacıları, doktor tarafından öğretilen kendi kendini hipnoz tekniklerini kullanarak anne adayının kasılma sancılarının verdiği ağrıyı beyinden uzaklaştırabileceğini savunur. Savunulan teori, ağrısı azalmış ve her şeyden arınıp rahatlamış bir beyin sayesinde bunun mümkün olması. Derin nefes almak da yardım eder. Hipnoterapi herkes için uygun değil; özellikle tedirgin ve aklı kolayca dağılabilen kişiler hipnoterapiyi gerçekleştiremez. Bu yöntemin ülkemizde hatta dünyada çok da yaygın bir yöntem olmadığını hatırlatalım.

Keyifsizlik, hafif ateş ve baş dönmesi yapabilir. Ağızlığı ağzınızda tutmak dolaşmanızın engelleyebilir. Doktorunuz da sizi bilgilendirecektir.

 

Epidural

Anestezi uzmanı bir doktor tarafından belinizin küçük bir bölümüne bölgesel olarak uygulanan anestezi. Epidural, doğum sancısı sırasında herhangi bir noktaya verilmiş olabilir, ama genellikle servikse (rahim ağzı) 5 santim olarak uygulanır. Bu çoğunlukla ağrısız doğum için en etkili yöntem, ne de olsa midenizden ayak parmaklarınızın ucuna kadar uyuşturuyor.

 

olumlu yanları:

Hemşire, anestezisti beklerken düzenli olarak sizi tepeden tırnağa takip eder. Kasılmalardan haberdar olursunuz ama ağrıyı hissetmezsiniz bile...

 

olumsuz yanları

İlkinde olmayabilir ve mide bölgenizde biraz ağrı hissedebilirsiniz. Bu sırada ayak parmaklarınızı hala hareket ettirebilir, yardımla yürüyebilirsiniz. Ama mesanenize, boşaltım için bir katater takılmış olacaktır. Epidural yöntemde biraz sancı sürebilir, büyük bir olasılıkla da forseps ya da vakum ihtiyacı doğabilir. Siz ıkınırken bunu hissetmeyebilirsiniz. Binde bir de sinir hasarı riski olabilir, başta ya da sırtta ağrı yapabilir.

 

Tens makinesi

Doğum sancılarım başladığında ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim yoktu. Etrafa bakınarak zihnimi meşgul etmeye karar verdim. Beş saat kadar berbat TENS ‘Transkütanöz Elektrik Sinir Uyarım’ı demek. Bu küçük, taşınabilir makine (bir radyo büyüklüğü kadardır) dört yapışkan pedle arkanızdan geçerek vücudunuza bağlanır. Elektrik enerjisinden oluşan vurum, beyninizdeki sinirlere ağrı mesajı gönderir. Vurumlar, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak endorfin salgılaması için uyarıda bulunur. Bu nedenle doğal ağrı kesici olarak adlandırılır. Vurumların sıklığını ve dayanıklılığını, makinenin kadranı aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

 

Olumlu yanları

Kullanması çok kolay ve kontrol edebilme olanağı tanır. Kolaylıkla taşınabilir. Sizin ya da bebeğinizin yanında bulunmasında sakıncası yoktur. TENS, ektra ağrı kesmek için gaz ve hava yanında da kullanılabilir.

 

Olumsuz yanları

Pedleri yerleştirirken yardıma ihtiyacınız olabilir ve doğum sancısının sadece erken aşamalarında yardımcı olur. Bazı anne adayları TENS’in etkisini hafif bulabilir.

 

İğneyle uyuşturarak doğum

Bir tür uyuşturucuyla doğum yöntemi. Doktor kontrolünde alınan madde, beyin ve omuriliğinizdeki sinir hücreleri üzerinde etkili olur ve ağrıyı azaltır, rahatlamanızı sağlar. Entonoks’tan sonra en popüler ikinci ağrı azaltan seçenek. Hemşire ilacı kalçanızdan ya da uyluğunuzdan enjekte eder ya da bir serum içine enjekte edilerek vücudunuza verilebilir.

 

Olumlu yanları

Uzmanlara göre bu yöntemle ilgili en iyi şeylerden biri, uygulanır uygulanmaz işlemeye başlaması. 15 dakika içinde etkisini görürsünüz. İçerik madde, yatıştırıcıdır, bu nedenle rahatlamanıza yardım eder. Sancınız uzun sürerse dinlenme ve uyuma şansı sunar. Dozaj, doktor kontrolünde artırılabilir.

 

Olumsuz yanları

Ağrıyı tamamen bastırmama riski vardır ve bebeğinizi etkileyebilir.

 

Bebeğinizin doğumdan üç gün sonra bile mayışmasının nedeni bu olabilir, emme refleksini ve memeyle beslenmeyi engelleyebilir.

 

Sancılar aslında gerekli!

Çoğu anne adayı için doğum korkularının başında sancılar gelir. Ama unutulan şey bu sancıların doğumu kolaylaştırmada etkili olduğu! Bebeğinizin ne zaman geleceğini, sancılarınızın ne boyutta olduğunu hissederek öğrenebilirsiniz.

 

Pozisyonunuz

Başınız önde ve dik şekilde oturur pozisyonda yapacağınız doğum sayesinde bebeğinizin başı önde gelir. Ağrı çekmek sizi hareket halinde tutar ve sürekli kıpırdanarak en rahat doğum pozisyonunuzu doktorunuz ve ebenizle keşfedebilirsiniz.

 

Rahatlayın

Sancılarınız arttığı zaman ağrılara odaklanmak yerine kendimi nasıl rahatlatırım diye düşünmeye bakın. Örneğin kimi anneler doğum sırasında masajı kimileri de suda doğumu rahatlatıcı buluyor. Ama sizin de bildiğiniz gibi doğum yönteminiz sadece sizin vereceğiniz karara göre belirlenmiyor. Örneğin bebeğinizin kilosu ve karnınızdaki duruş pozisyonu erken gelen sancılar, doğum yöntemini değiştiren önemli etmenler.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

SON EKLENEN VİDEOLAR

 • Asla Vazgeçmem 3. Bölüm Fragmanı Oynat
  Asla Vazgeçmem 3. Bölüm Fragmanı

  Süresi : 00:49 İzlenme : 341

 • Uçuk neden olur, nasıl geçer? Oynat
  Uçuk neden olur, nasıl geçer?

  Süresi : 02:26 İzlenme : 292

 • Çocuğunuz olduktan sonra değiştiniz konular neler? Oynat
  Çocuğunuz olduktan sonra değiştiniz konular...

  Süresi : 01:08 İzlenme : 212

 • Ağda sonrası genital bölge bakımı nasıl yapılır? Oynat
  Ağda sonrası genital bölge bakımı nasıl...

  Süresi : 02:21 İzlenme : 788

 • Poyraz Karayel 8. Bölüm Fragmanı Oynat
  Poyraz Karayel 8. Bölüm Fragmanı

  Süresi : 00:57 İzlenme : 427

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git