Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET
Hamileliğin 8. haftası Bebeğinizin el ve ayakları belirginleşiyor!
8. HAFTA
Gebeliğin 8. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 8. haftasında bebeğin durumu

 

Bebeğiniz 8. hafta itibariyle 10-13 mm boyunda ve yaklaşık 1 gr ağırlığında. El ve ayakları oluşmaya başladı. Beyin gelişimi hızlı bir şekilde devam ederken dalak ve karaciğeri de gövdesindeki yerini almaya başladı. Tüm vücudunda olduğu gibi, yüzünde de kemikler ve kıkırdaklar yavaş yavaş oluşuyor, kulak kepçesi, ağız boşluğu ve damağı belirginleşiyor.

 

 

8 haftalık bebeğin görüntüsü:

 

 

 

Hamileliğin 8. haftasında annede meydana gelen değişimler

 

Göğüsleriniz eski sütyenlerinize sığmıyorsa şaşırmayın! Hormon seviyelerinizin artması, meme büyüklüğünüzü de etkiliyor. Ayrıca bedeniniz süt vermeye de hazırlandığından, laktasyondan sorumlu hormonlar memelerinizin git gide büyümesine neden oluyor. Ayrıca areola (meme ucunun çevresindeki kahverengi alan) da normalden daha koyu gözükmeye başlayabilir.

 

Karnınızın büyüdüğünü hissediyorsanız, bunun sebeplerinden biri de bağırsaklarınızdaki gerginlik olabilir. Çünkü rahminiz henüz dışarıdan görülebilecek kadar büyümedi.

 

 

İlk haftalardaki yorgunluk, mide bulantıları gibi belirtiler 8. haftada azalmaya başlasa da, hala kendinizi çok enerjik hissetmiyor olmanız çok normal. Geceleri sık sık tuvalete kalkmak, yorgunluğunuzu alacak güzel ve deliksiz bir uyku çekmenize engel oluyor olabilir. Endişelenmeyin. 15-20 dakikalık hafif yürüyüşler, ilk üç aylık dönemde (ilk trimesterde) yorgunluk şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

 

 

***

 

Hamileliğin 8. haftası ile ilgili uzman görüşü:

 

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehtap Derelioğlu hamileliğin 8. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

 

 • Bebeğin beyin dokusu hızlı olarak gelişimine devam eder. Beyinde kas hareketlerinin oluşumunu kontrol eden bölge fonksiyon görmeye başlar.

 

 • İç organlardan dalak ve karaciğer gelişimi başlar. Artık karaciğer karın içinde belli bir yer tutmaya başlar.

 

 • Bebeğin beyin dokusunda iç salgı bezi olan hipofiz oluşmaya başladığından dolayı bebeğin cinsiyeti henüz belli olmamasına rağmen artık kız veya erkek olarak ayrımlaşmaya başlar.

 

 • Ayak ve eller artık net görülmeye başlar. Bacak ve dirsek bölümleri oluşmuştur.

 

 • Kıkırdak ve kemik oluşumu bu haftada devam ederken kulak kepçesi, ağız, üst dudak ve damak oluşumu başlamıştır.

 

 

 • Kalbin 4 odacığı oluşur iken kan dolaşımı başlar ve bu dönemde ultrasonografi ile bakıldığında fetüs kalp atımları 140-150 / dk hızla duyulur.

 

 • Bebekte çok hızlı ve düzenli ve bir o kadar da karmaşık, mükemmel bir gelişim süreci vardır. Bu gelişim süreci öncelikle beyin dokusunun gelişimiyle başlayıp belli bir sırada devam eder. Bu gelişim baştan makata doğru olur. Tıbbi olarak setalokaudal gelişim denir.

 

 • Bebek anne karnında karmaşık bir ortamda gelişir. Besinsel açıdan direkt olarak anneye bağımlıdır. Bebeğin gelişim döneminde ortaya çıkan tüm olumsuz faktörler gelişimi olumsuz etkiler. Genetik hastalıklar, annenin beslenme bozuklukları, eş zamanlı annedeki mevcut hastalıklar, annenin kötü alışkanlıkları, yaşam şartları ve stres, özellikle gebeliğin ilk 12 haftasında çok etkilidir.

 

 • Bebeğin gelişimi ultrasonografi ile takip edilir. X ışını içermediğinden dolayı gebelikte herhangi bir sakıncası yoktur.

 

 

Doğum nedir?

 

 

Gebelik Günlüğü sayfalarımıza göz attınız mı?

 

 

Hamileliğin 8. haftası Bebeğinizin el ve ayakları belirginleşiyor!
8. HAFTA
Facebook Yorumları
Yorumlar
9
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Mayıs 2016 Cuma 20:34

  Gebeliğim 2 hafta geriden geliyormus 8+3 olmam lazimken 6+3üm kalp atısını alamadık 2.dr a gittim ufak bisi var dedi 3 gün sonra gel dedi bugun gittim degisen bisi yok dedi 0.7 mm buyumus.3 gun sonra kurtaj icin cagirdi bebegim suan 3.7mm durumum normal mi diil mi kurtaj olmali miyim?

  Cevapla
 •  
  24 Mart 2017 Cuma 14:56

  asla yapmayin para i̇çi̇n söylebi̇li̇r o cani sen vermedi̇n ki̇ alasin dua edi̇n ve sakin yapmayin benm öğretmeni̇me i̇çi̇ndeki̇ i̇nsan deği̇l dedi̇ler çocuk sağlam doğdu

 •  
  27 Şubat 2016 Cumartesi 17:31

  Benim 8 haftalik hamileyim ama devamli kusuyorum ve kanam var

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2017 Pazartesi 12:41

  tatli olan hecne yemeeyin kanama normaldir ama awiri oluyorsa dokdora gorunmek wart


Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön