39

Bebeğinizin beyin gelişimi tam gaz devam ediyor, sizde doğumla ilgili ciddi işaretler deneyimleyebilirsiniz.

Gebeliğinizin 39.haftasında neler oluyor?

Bebeğinizin beyin gelişimi tam gaz devam ediyor, sizde doğumla ilgili ciddi işaretler deneyimleyebilirsiniz.

Bebeğiniz

Bebeğiniz dünyaya merhaba demek için sabırsızlanıyor. Vücudundaki yağ katmanı giderek büyüyor. Böylece doğumdan sonra vücut ısısını kontrol edebilecek. Sona yaklaşırken bebeğiniz 3 ila 3 buçuk kilo arasında, uzunluğu ise 48 ile 53 cm arasında olur. Bu ölçüler bundan sonra değişmez ama beyni şaşırtıcı derecede gelişimine devam eder. Bu gelişme önümüzdeki 3 yıl devam edecek.

Pembe cildi artık beyazlaşmaya başlıyor (koyu tenli olanlar bile beyazımsı görünecek çünkü daha pigmentler gelişmedi). Derisinin altındaki yeni deri katmanları gelişmekte. Nefes alışınızı rahatlacak ama yürüyüşünüzü zorlaştıracak kafası çoktan pelvis'e düşmüş olabilir. Derisinin altındaki yeni deri katmanları gelişmekte, bebeğinizin derisi değişiyor.

Siz

Beklenen son kapınızda (yeni bir başlangıçla beraber), yolda olan doğumunuz için vücudunuzdaki işaretleri takip edin. Bunlardan bazıları;  kasılmalar, amniyotik sıvınızı taşıyan zarların kırılması/fıtığı (suyun gelmesi), nişan gelmesi (rahime giden yolda mukoza için tıpanın açılması) ve kan görmek (genişleme ve yumuşayarak incelme ile rahim boynundaki kılcal damarlarınızın çatlaması, pembe ve kırmızı renkte akıntıya neden olur).

Duygusallığınız en üst düzeyde olabilir. 39 haftada eğer ortalama kiloya sahip bir kadınsanız yaklaşık 11 ile 15 arasında kilo almanız beklenir.

Hayatınız

Her doktora gidişinizde, doktor bebeğinizin boyutunu ve pozisyonunu kontrol ediyor. Ayrıca rahminizin durumuna, açılmaya başlayıp başlamadığına da bakabilir. Ama doktorunuz bile bebeğinizin tam olarak ne zaman geleceğini söyleyemez. Eğer 40.haftanız geçmişse, hamileliğin devamının güvenirliğine bakmak için doktorunuz sizi fetal teste sokabilir. Doğum kendiliğinden gerçekleşmezse doktorunuz sizi bir iki hafta içinde doğuma alacaktır.

Zamanın geçmesini beklerken bebeğinizin hareketlerine dikkat etmeniz önemlidir. Doğuma kadar bebeğiniz aktif olacaktır, hareketlerinde fark edilir bir yavaşlama bir problem olduğunun işareti olabilir.

Belirtiler:

Sık Braxton Hicks kasılmaları

Bu pratik kasılmaları deneyimliyorsanız, daha da şiddetlenebilir. Ama hala kasılmanız yoksa meraklanmayın. Braxton Hicks kasılmaları çoğunlukla ikinci hamileliklerde daha sık görülür.

Fetal hareketlerde yavaşlama

Bebeğinizin yaşam alanları daraldıkça, hareketlerinde de yavaşlama olur. Bebeğinizin kordinasyonu gelişti ve istem dışı yumruklamaları daha az yapar oldu.

Mide ekşimesi veya hazımsızlık

Mide ekşimeleriniz tavan yapmış olabilir. Ama telaşlanmayın rahatlamanız için doğumu bekleyin. Şimdilik geçici rahatlama için yemek sırasında, daha çok yemeklerden önce sıvı tüketin.  

Nişan Gelmesi

Cervix'teki kan damarlarının çatlamasından dolayı vajina akıntısı hafif kanla birlikte olabilir (pembe veya kahverengi). Telaşlanmayın, kötü bir şey yok bu cervix'in genişlediği veya açıldığının işaretidir. Bu hafta olabilecek başka bir şey ise; kanlı ve sümüksü bir görüntü olan nişanınız düşebilir tuvalete bile. Bunu düşürmeniz doğumun birkaç saat sonra olabileceği anlamına gelmez, ama her an hazırlıklı olmalısınız.

Zarların yırtılması

Amniyotik kese patlar ve su gelirse bu doğumun kapıda olduğunu gösterir. Ama market sırasında beklerken korkmayın. Filmlerde gördüğünüzün aksine, çoğu kadın suyu geldiğinde çoktan hastanede olur. Eğer suyunuz gelirse hekiminizi arayın.

İshal veya mide bulantısı

Vücudunuz bebeğiniz için hazırlanırken, bağırsak kaslarınız gevşeyebilir. Bu da bağırsak hareketlerinde gevşemeye neden olur. Aynı zamanda mide bulantınız da olabilir. Sıvı kaybını önlemek için bol bol su içmeniz çok önemli.

Basur

İshal olduysanız, basurunuz daha acısız olabilir çünkü artık bağırsaklarınız kabız da olduğundan daha az zorlanıyor. Unutmayın doğum sırasında zorlandığınızdan basurunuz kötüleşebilir bu yüzden bütün sakinleştiricileri depolayın.

Pelvise baskı ve rahatsızlık

Bebeğiniz pelvis'e baskı yapıyor ve bu size rahatsızlık veriyor. Diğer rahatsızlık veren belirtiler arasında adet ve hazımsızlık benzeri kramplar olabilir. Bunlarda kasılmaların erken belirtilerinden olabilir.

Sırt ağrıları

Sırt ağrılarınız son haftalara yaklaşırken daha da kötü olabilir. Ağrılarınızı duş veya sıcak su tampon yaparak yatıştırabilirsiniz.  

Doğumdan sonra vücudunuz nasıl değişecek?

Doğum hızlı ve kolay olmuş olsa bile, eskisi gibi olmanız biraz zaman alacaktır. Zor olabilir ama buraya gelmek için 9 ayınızı harcadığınız ve bir günde, fiziksel ve duygusal olarak eskisi gibi olmanız zaman alacaktır.

Vücudunuzdan ne bekliyorsunuz?

Kilo vermeye başlayacaksınız. Hemen doğum öncesi kilonuza dönmeyeceksiniz ama doğumdan sonra yaklaşık 5 kilo vermiş olacaksınız. Bunun 3-3,5 kilosu bebeğiniz geri kalanı da plesanta ve amniyotik sıvıdır. Doğumdan sonraki ilk haftada yaklaşık 2 kilo verebilirsiniz (bu kiloların çoğu sudur).

Kanamanız olacaktır. Bebeğinizin doğumundan sonra rahminizdeki hücreler vücudunuzu terk edecektir. Bu lohusa kanaması dediğimiz kanama birkaç hafta sürebilir. Kan olarak başlayan akıntı zamanla beyaz ve sarı bir akıntıya dönüşür.

Duygularınız karma karışık olacaktır. Doğumdan sonraki ilk iki hafta pek çok kadın yorgun, uykusuz ve sinirli olabiliyor. İştahınız da değişebilir. Daha az ya da daha çok yersiniz. İyi haber şu ki bu hisleriniz 2-3 haftaya geçecektir.

Aşağıdaki belirtiler varsa doktorunuzu arayın:

 

 • Anormal bir kanamanız yani bir saat içinde bir pedi taşıracak kadar kan geliyorsa, doğumdan sonra 4 gün boyunca parlak kırmızı bir kanamanız varsa.

 

 • Enfeksiyon belirtiniz varsa: alt karında ağrı, idrara çıkmada sorun, kaslarınızda ağrı, yorgunluk.

 

 • Doğum sonrası depresyonunuz varsa: bebeğiniz uyurken uyumakta zorluk çekiyorsanız, günlerce ağlıyor ve panik atak geçiyorsanız.

 

***

Uzman Görüşü:

 

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu hamileliğin 4. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

 

Gebeliğin 39 ve 40. Haftası :

 

 • Bebek 3200-3500 gram ağırlığında olup boyu 48-52 cm arasındadır.

 

 • Kız ve erkek bebeklerde meme dokusu belirginleşmiştir.

 

 • Kız bebeklerde dış dudaklar belirginleşmiş iken erkek bebeklerde testisler skrotuma inmiştir.

 

 • Bebekte cilt altı yağ depolanması devam etmektedir.

**

 

Buraya kadar okuduysanız şu konuya bir göz atmanızda fayda var: gecikmeli göbek bağı kesiminin faydaları.

Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  2016-05-19 12:37:06

  Bende 38 haftadayım ve iki bacağımın arası çk ağrıyor bel ağrısı çk fazla var acaba doğumun işaretimidir

  Cevapla
 •  
  2016-05-12 17:24:49

  39+4 haftalık gebeyim ilk hamileliğim çok korkuyorum son bir kaç gündür çok ağrılarım acılarım var kasıklarım sırtımın alt bölgesi ve iki bacağımın ortası çok acıyor geceleri uyuyamıyorum bacaklarım kasılyo doktora gittiğimde alttan muayne ediyor daha doğuma var diyip gönderiyor çok korkuyorum sadece bende mi böyle oluyor yoksa herkes aynı mı lütfen yardım edin

  Cevapla
 •  
  2016-03-08 11:38:32

  Ben 39 haftaya girdim doktor bebegin başı yerleşmiş

  Cevapla
 •  
  2016-01-22 02:00:49

  39 haftadayim ve göbek cewremde çok fazla kaşıntı oluyor nedeni nedir aceba ?

  Cevapla
 •  
  2016-01-17 22:35:23

  arkadaşlar panik yapmayın nasıl olsa doğum yapacaksınız gelince görürsünüz

  Cevapla
 •  
  2016-01-15 11:55:09

  39cu haftaya gırdım cok fazla alt bölgemde agrı var sızce nedir bu

  Cevapla
 •  
  2015-12-23 16:53:38

  Slmlar bugün 39 +0 ikinci bebeğim mide bulantim çok fazla oğlum da böyle sikintilarim yoktu ne önerirsiniz

  Cevapla
 •  
  2015-12-22 18:24:18

  39cu heftemdeyem 2ci hamileliyimdi sebirsizlikle gozleyirem goresen nece olacaq asand ya cetin?

  Cevapla
 •  
  2015-12-21 21:58:59

  Slm 39 hafta 1 gunluk hamileyim agrilarim var dogum nezaman

  Cevapla
 •  
  2015-12-21 00:15:41

  Merhaba bende 38 inci haftamdayım. Geceleri uyuyamiyorum sabahlıyorum resmen sezeryanlıyım 1 hafta sonra doğuma giricem cok korkuyorum

  Cevapla

 • Yumurtalı simit!
  Yumurtalı simit!

  Süresi : 01:06 İzlenme : 1027

 • Evde sandalye ile yapılabilecek egzersizler
  Evde sandalye ile yapılabilecek egzersizler

  Süresi : 03:01 İzlenme : 3050

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 2434

 • Karpuzdan pizza nasıl yapılır?
  Karpuzdan pizza nasıl yapılır?

  Süresi : 01:24 İzlenme : 194

 • Mercimek salatası nasıl yapılır?
  Mercimek salatası nasıl yapılır?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 2128

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön