Erken gebelik belirtileri nasıl anlaşılır?

Hamilelik hormonlarının salgılanmasıyla birlikte vücudunuzda bazı belirgin değişiklikler meydana gelir. Bu belirtileri takip ederek hamile olup olmadığınıza dair bir fikir edinebilirsiniz.

Erken gebelik belirtileri nasıl anlaşılır?

Yumurta sağlıklı bir şekilde döllendiğinde ve gebelik oluştuğunda, vücutta hCG adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. 

hCG hormonu normalde kanımızda ve idrarımızda az miktarda bulunur. Gebelik döneminde artış gösterdiği, kan ve idrar tahlilleri ile anlaşılır ve gebe olduğumuzdan bu hormonun miktarına bakarak emin olabiliriz.

 

Eczanelerden alabileceğiniz gebelik testlerinin güvenilirlik ve doğruluk oranının %99 olduğu söylenir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, adetiniz 10 günden az gecikmişse ve bir gebelik testi yaptıysanız, sonucun doğru olma olasığı %50'dir. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en güvenilir yolu, adetinizin gecikmesinden 10 gün sonra bir gebelik testi yapmanızdır. Sonucu teyit ettirmek için yine de bir kan testi yaptırmanız uygun olur.

 

Hamilelik belirtileri herkese göre farklılık gösterebilir ancak bazı kesinleşmiş belirtileri de göz önünde bulundurmak gerek.

 

Erken hamilelik belirtileri

 

Adet gecikmesi: Beklenen adet tarihinizde hala adet görmediyseniz, gebe olma ihtimaliniz vardır. Normalde olduğundan daha açık renkli bir kanamayla karşılaşıldığında da bunun gebeliğe işaret ediyor olma ihtimali yüksektir.

 

Göğüslerde hassasiyet: Gebelik belirtileri arasında en belirgin özelliklerden bir diğeri ise memelerde hassasiyet oluşmasıdır. Hamileliğin ilk haftalarında memeleriniz şişebilir, ağrıyabilir, dokunulmayacak kadar hassas olabilir.

 

Mide bulantısı: Hamileliğin ilk üç ayında en sık görülen rahatsızlıklardan biri de mide bulantılarıdır. Yükselen ve değişen hormonlar ve hamileliğin sebep olduğu tüm fiziksel değişimler mide bulantılarına sebebiyet verebilir. Genellikle sabahları ortaya çıkan mide bulantıları, bazen kusmaya ve halsizliğe de neden olur. Bulantıların şiddetti ve sıklığı her kadında farklı şekilde ortaya çıkabilir, bazen de gebelikte hiç mide bulantısı oluşmayabilir.

 

Yorgunluk: Erken gebelik belirtileri arasında kendini hızlıca gösteren belirtilerden biri de aşırı yorgunluk ve uyku halidir. Her zaman uyuduğunuz saatten daha erken uykunuz gelebilir ve sabahları uyanmak zorlaşır. Yükselen gebelik hormonları normalde olduğundan daha çabuk yorulmanıza ve halsizleşmenize sebep olabilir.

 

İştahta değişmeler: Bazı anne adayları gebeliğin ilk haftalarında aşırı derecede iştah artmasıyla karşılaşırken bazılarında iştah kaybı görülmektedir.

 

Koku hassasiyeti: Hamilelik belirtileri arasında en sık karşılaşılan durumlardan biri de kokulara karşı duyulan hassasiyettir. Özellikle bazı kadınlar yemek kokularına karşı aşırı derecede duyarlı olurlar ve bu oldukça rahatsız edici olabilir, mide bulantılarını tetikleyebilir.

 

Sık idrara çıkmak: Normalde olduğundan daha sık tuvalet ihtiyacı duyulması da erken gebelik belirtilerinden biri sayılır. Bazı anne adayları 9 ay boyunca bu belirtiyi yaşarken bazen yalnızca hamileliğin son aylarında mesanenin yerinin daralmasıyla sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilir.

 

Vücut ısısının değişmesi: Rahimde gebeliğin oluşmaya başlamasıyla metabolizmada birçok değişim meydana gelmeye başlar. Bunlardan biri de vücut ısısındaki değişikliklerdir. Vücut ısısında meydana gelen, ateşlenmiş hissi yaratan artışlar da yine hamilelik belirtileri arasında yer alır.

 

Duygusal değişiklikler: Hamilelik hormonları vücutta yükselmeye başladığında ruh halinizde de bazı değişiklikler sezebilirsiniz. Bazı duygular hamileliğin ilk haftalarında çok yoğun bir şekilde yaşanabilir. 

 

Emin olmak için...

 

Yukarıda saydığımız tüm bu belirtilere sahip olsanız bile, hamile olup olmadığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz en iyi şey, eczaneden alacağınız bir gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı kontrol etmektir. Sonuç ne olursa olsun, en doğru sonucu bir kan testi ile alabileceğinizi unutmayın. Test sonucunuzla bir doktora danıştığınızda yapılacak bir muayene ile de net olarak gebelik durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

Erken hamilelik belirtileri neler?

Yorumlar
150
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  2016-06-29 00:56:16

  Patirti

  Cevapla
 •  
  2016-06-28 09:55:30

  Adet bittikten sonra esinle iliski girdik hamile ola ihtimalim olur mu

  Cevapla
 •  
  2016-06-27 20:12:36

  Goguslerim sisti agriyor, cok yorgun ve uykusuzum. Adetime daha 10 gun var.cok istahliyim sik sik tualete gidiyorum. Hamile olabilirmiyim acaba?

  Cevapla
 •  
  2016-06-26 17:51:59

  Adetliyken ilişkiye girdim iki defa üst üste ama tek bi gece oldu oda eşimin aşırı ısrarıyla şuan 14 gündür temizim çok uykum oluyo bide halsizlik bide çok ateşlenme terleme oluyo sizce hamile olabilir miyim .bidahaki adet tarihim ya 6 temmuz yada 13 temmuz da

  Cevapla
 •  
  2016-06-21 22:04:17

  Vaktimden 10 gün geçmiş ama kendimde hiç hamilelik belirtileri hiss etmiyorum

  Cevapla
 •  
  2016-05-31 18:43:42

  Bir ay önce kürtaj oldum ve karnımda parça kalmıştı yine kürtaj oldum adetime daha 12 gün var ve karnım agriyo belim agriyo çok istahliyim kilo alıyorum 3 tane test çubuğu kullandım 3 de negatif acaba daha beklemelimiyim bidaha test yapmak için

  Cevapla
 •  
  2016-05-25 22:55:12

  Kürtaj oldum 29 martta kahve rengi kan geldi hala Adet olmadım hamile olabilirmiyim korkuyorum

  Cevapla
 •  
  2016-05-24 11:08:18

  Ben hamileymiş kan testi veremedim korkum napacam

  Cevapla
 •  
  2016-05-24 10:31:56

  ben hamileyim mutluyum mide bulantım göğüslerime ağrı giriyor doktora gittik yeeesssss

  Cevapla
 •  
  2016-05-24 10:29:23

  ben hamileyim

  Cevapla

 • Tost makinasında cips nasıl yapılır?
  Tost makinasında cips nasıl yapılır?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 3790

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 1114

 • Yumurtalı simit!
  Yumurtalı simit!

  Süresi : 01:06 İzlenme : 1133

 • Evde sandalye ile yapılabilecek egzersizler
  Evde sandalye ile yapılabilecek egzersizler

  Süresi : 03:01 İzlenme : 3133

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 2516

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön