Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Erken gebelik belirtileri

Hamilelik hormonlarının salgılanmasıyla birlikte vücudunuzda bazı belirgin değişiklikler meydana gelir. Bu belirtileri takip ederek hamile olup olmadığınıza dair bir fikir edinebilirsiniz.

Erken gebelik belirtileri nasıl anlaşılır?

Erken gebelik nedir?

Yumurtanın döllenmesinden sonra geçen ilk haftalar, erken hamilelik ya da erken gebelik dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde az miktarda yükselen hormonlar nedeniyle her hamilelik anlaşılamayabilir ama vücutta yine de bazı belirtiler oluşmaya başlar.

 

Acaba hamile miyim?

Hamileliğin ilk 4 haftasında hamile olup olmadığınızı anlamanız mümkün olmasa da, vücudunuzda yükselen hormonlar nedeniyle bazı erken hamilelik belirtileri gösteriyor olabilirsiniz. Peki bu erken gebelik belirtilerini nasıl ayırt edeceksiniz?

 

Yumurta sağlıklı bir şekilde döllendiğinde ve gebelik oluştuğunda, vücutta hCG adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. 

hCG hormonu normalde kanımızda ve idrarımızda az miktarda bulunur. Gebelik döneminde artış gösterdiği, kan ve idrar tahlilleri ile anlaşılır ve gebe olduğumuzdan bu hormonun miktarına bakarak emin olabiliriz.

 

Eczanelerden alabileceğiniz gebelik testlerinin güvenilirlik ve doğruluk oranının %99 olduğu söylenir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, adetiniz 10 günden az gecikmişse ve bir gebelik testi yaptıysanız, sonucun doğru olma olasığı %50'dir. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en güvenilir yolu, adetinizin gecikmesinden 10 gün sonra bir gebelik testi yapmanızdır. Sonucu teyit ettirmek için yine de bir kan testi yaptırmanız uygun olur.

 

Hamilelik belirtileri herkese göre farklılık gösterebilir ancak bazı kesinleşmiş belirtileri de göz önünde bulundurmak gerek.

 

Erken hamilelik belirtileri nelerdir?

 

Adet gecikmesi: Beklenen adet tarihinizde hala adet görmediyseniz, gebe olma ihtimaliniz vardır. Normalde olduğundan daha açık renkli bir kanamayla karşılaşıldığında da bunun gebeliğe işaret ediyor olma ihtimali yüksektir.

 

Sancı: Bu sancılar, regl döneminde yaşadıklarımıza benzerler; ancak aynı değildirler. Yoğun mide bulantısı yaşayan kadınlarda iştah kaybı görülür. Sütümsü, beyaz akıntılar başlayabilir; kaşınmaya ya da yanmaya sebep olmadıkları sürece normaldirler.

 

Baş ağrısı:  Kan basıncınız değiştiğinde başlar. Gebe kalındıktan 3 hafta sonra, progesteron ve östrojen hormonlarındaki artışa bağlı olarak mide bulantısı başlayabilir. İlk 6-12 gün arasında implantasyon kanaması görülebilir.

 

Göğüslerde hassasiyet: Gebelik belirtileri arasında en belirgin özelliklerden bir diğeri ise memelerde hassasiyet oluşmasıdır. Hamileliğin ilk haftalarında memeleriniz şişebilir, ağrıyabilir, dokunulmayacak kadar hassas olabilir.

 

Mide bulantısı: Hamileliğin ilk üç ayında en sık görülen rahatsızlıklardan biri de mide bulantılarıdır. Yükselen ve değişen hormonlar ve hamileliğin sebep olduğu tüm fiziksel değişimler mide bulantılarına sebebiyet verebilir. Genellikle sabahları ortaya çıkan mide bulantıları, bazen kusmaya ve halsizliğe de neden olur. Bulantıların şiddetti ve sıklığı her kadında farklı şekilde ortaya çıkabilir, bazen de gebelikte hiç mide bulantısı oluşmayabilir.

 

Yorgunluk: Erken gebelik belirtileri arasında kendini hızlıca gösteren belirtilerden biri de aşırı yorgunluk ve uyku halidir. Her zaman uyuduğunuz saatten daha erken uykunuz gelebilir ve sabahları uyanmak zorlaşır. Yükselen gebelik hormonları normalde olduğundan daha çabuk yorulmanıza ve halsizleşmenize sebep olabilir.

 

İştahta değişmeler: Bazı anne adayları gebeliğin ilk haftalarında aşırı derecede iştah artmasıyla karşılaşırken bazılarında iştah kaybı görülmektedir.

 

Koku hassasiyeti: Hamilelik belirtileri arasında en sık karşılaşılan durumlardan biri de kokulara karşı duyulan hassasiyettir. Özellikle bazı kadınlar yemek kokularına karşı aşırı derecede duyarlı olurlar ve bu oldukça rahatsız edici olabilir, mide bulantılarını tetikleyebilir.

 

Sık idrara çıkmak: Normalde olduğundan daha sık tuvalet ihtiyacı duyulması da erken gebelik belirtilerinden biri sayılır. Bazı anne adayları 9 ay boyunca bu belirtiyi yaşarken bazen yalnızca hamileliğin son aylarında mesanenin yerinin daralmasıyla sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilir.

 

Vücut ısısının değişmesi: Rahimde gebeliğin oluşmaya başlamasıyla metabolizmada birçok değişim meydana gelmeye başlar. Bunlardan biri de vücut ısısındaki değişikliklerdir. Vücut ısısında meydana gelen, ateşlenmiş hissi yaratan artışlar da yine hamilelik belirtileri arasında yer alır.

 

Duygusal değişiklikler: Hamilelik hormonları vücutta yükselmeye başladığında ruh halinizde de bazı değişiklikler sezebilirsiniz. Bazı duygular hamileliğin ilk haftalarında çok yoğun bir şekilde yaşanabilir. 

 

Kabızlık: Hamilelik döneminde yükselen progesteron seviyesi, kabızlığa sebep olabilir. Bu hormon, iç organlardaki besin akışını yavaşlatır. Bu sorunu hafifletmek için bolca su için, egzersiz yapın ve bol lif içerikli gıdalar tüketin.

 

Emin olmak için...

 

Yukarıda saydığımız tüm bu belirtilere sahip olsanız bile, hamile olup olmadığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz en iyi şey, eczaneden alacağınız bir gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı kontrol etmektir. Sonuç ne olursa olsun, en doğru sonucu bir kan testi ile alabileceğinizi unutmayın. Test sonucunuzla bir doktora danıştığınızda yapılacak bir muayene ile de net olarak gebelik durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorumlar
185
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  10 Ocak 2017 Salı 19:21

  bende 25 aralıkta oldum o gündür olmadım hamileyim mi

  Cevapla
 •  
  08 Aralık 2016 Perşembe 21:49

  Hamileliğin en önemli habercisi adet gecikmesi olsa da bazı erken belirtiler adet gecikmesinden önce bile hamileliğe işaret edebilir. Unutulmaması gereken bu belirtilerin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterdiğidir.

  Cevapla
 •  
  08 Aralık 2016 Perşembe 11:04

  Geçtiğimiz ayin yirmisinde adet olmam gerekirdi ama olmadım.Mide bulantilari ve kasiklarimda ağrı ve sancılar başladı sizce hamilemiyim boşuna heveslenmek istemiyorum

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2016 Pazartesi 04:19

  En son ekimin 15 inde oldum 20 sinde bitti daha olmadım acaba hamilemiyidmir kızlar yardımcı olun lütfen

  Cevapla
 •  
  13 Kasım 2016 Pazar 20:53

  Kızlar 1 kasimdaa adet oldum uç gün sürdü şimdi belimde kasımda acayip derecede ağrı var gebelik olabilirmi

  Cevapla
 •  
  09 Kasım 2016 Çarşamba 13:02

  9-13 Ekim tarihlerinde regl oldum en son normalde 6 kasımda olmam lazımdı ama olmadım ve kasıklarım çok ağrıyor arada belim ağrıyor. Yorgunluk var. Hamile olma ihtimalim var mı.?

  Cevapla
 •  
  04 Kasım 2016 Cuma 16:16

  ekimin 1 de adet oldum ama kasım da olmadim acaba hamile miyim

  Cevapla
 •  
  20 Ekim 2016 Perşembe 00:24

  Adetim 30 eylülde başladı 4 ekimde bitti ve adetliyken ilişkiye girdik. Adetim bitti ve 13 gün sonra ilişkiye tekrar girdik, ve ben ilişki günü hap aldim 4 gün boyuca, ama mide bulantm çok var. Ve içimde oluşan gaz var hamile miyim??

  Cevapla
 •  
  13 Ekim 2016 Perşembe 08:14

  yogun oksuruk den sonra agzdan kan gelmesi nedemek

  Cevapla
 •  
  24 Eylül 2016 Cumartesi 15:46

  Adetime 5 gün kala idrar testi yaptım hemde 4 kere hepsinde pozitif çıktı bütün belirtiler var hamilamiyim

  Cevapla

Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön