Hamilelikte x-ray cihazları zararlı mı?

Hamilelikte X (röntgen) ışınlarından ve elektromanyetik alanlardan korkmayın, ama dikkatli olun...

Hamilelikte x-ray cihazları zararlı mı?

Sanılanın aksine doktor kontrolünde belli bir dozun altındaki X (röntgen) ışınları ve birçok manyetik cihaz, anne karnındaki bebeğe zarar vermiyor. Elektromanyetik alanlarla ilgili olarak da yüksek gerilim hattı altında oturmadıkça veya bazı radar, telsiz odaları gibi yüksek elektromanyetik alanların bulunduğu yerlerde çalışmadıkça, bu tür cihazların da zararı yok.  


Mikrodalga fırın bebeğinize zarar vermez


Gündelik hayatta kullandığımız birçok cihazın anne karnındaki bebeğe zarar verdiği inanışı yanlış bir düşünce. Bilgisayar, mikrodalga fırın ya da güvenlik girişlerindeki X ışınları kullanan X-ray cihazları sanılanın aksine bebeğe zarar vermiyor.


Yapılan bir araştırmalara göre yüksek gerilim hattının altındaki gecekondularda oturanların hamileliklerinde problemler çıktığı belirlenmiş. Bu hamilelerin ileriki yaşlarında kendi sağlıklarının da yüksek gerilim hattının yaratmış olduğu elektromanyetik alandan dolayı bozulabildiği görülmüş. Bunun dışındaki bilgisayar, mikrodalga fırın gibi cihazların hamilelere ve anne karnındaki bebeğe zarar verdiğine dair bir bulgu elde edilmemiş.

 


Cep telefonunu dikkatli kullanın


Son yıllarda cep telefonunun yaymış olduğu elektromanyetik dalgaların anne karnındaki bebekler ve doğum sonrası çocuklar üzerindeki etkileri çok araştırılan ve tartışılan bir konu. Araştırmaların sonuçlarına göre, cep telefonu ile hiperaktivite gibi bazı davranış bozuklukları arasında net bir bağlantı bulunamamış, ama kullanım süresine bağlı olabilecek bir etkinin olması ihtimaline de dikkat çekiliyor. Bu nedenle hamileyken normalden uzun sayılabilecek sürelerde cep telefonuyla konuşulmamalı. Cep telefonunun, bele yakın noktalarda taşınmadığı sürece anne karnındaki bebeğe bir zararı yok. Ama normalden çok daha uzun konuşulursa, karna yapışık şekilde taşınırsa ve sürekli açık olarak tutulursa elektromanyetik alandan anne karnındaki bebeğin olumsuz etkilenebileceği unutulmamalı.

 


Güvenlik görevlileri için risk olabilir


Alışveriş merkezleri gibi yerlerin girişindeki X-ray taramaları tümüyle zararsız. Sadece havalimanı gibi bazı kritik noktalarda bagajların geçtiği tünelin radyasyonunun farklı olabildiğini biliyoruz. Bu bölmeler çok iyi izole edilmiş olmasına rağmen yine de yüksek radyasyonlu tünellere dikkat edilmesi gerekebilir. Bu tür yerlerden geçiş yapanlar için ise genelde büyük bir sorun olmaz.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  17 Mayıs 2016 Salı 05:41

  Mrblar ben özel güvenlik gorevlisiyim ve 1 buçuk aylk hamileyim size sorum ben x ray ortamında çalışıyorum bunun bir zararı var mıdır ? Çok teşekkürler .

  Cevapla
 •  
  19 Nisan 2016 Salı 23:58

  Eşim hamile ve uçakla seyahat edecek bebeğe zararı varmı

  Cevapla
 •  
  20 Mart 2015 Cuma 01:01

  merhaba ben 4 aylık hamile iken america ya seyahat ettim, bir kac defa xray makinasinda gevtim. bu bebegime zarar verirmi?

  Cevapla

 • Kamasutra pozisyonları
  Kamasutra pozisyonları

  Süresi : 00:42 İzlenme : 0

 • Pişirmeden pasta nasıl yapılır?
  Pişirmeden pasta nasıl yapılır?

  Süresi : 01:07 İzlenme : 0

 • Doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır?
  Doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 0

 • Bir karpuz 3 tarif!
  Bir karpuz 3 tarif!

  Süresi : 01:25 İzlenme : 0

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 5415

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön