Saç dökülmesine karşı yeni bir yöntem; FUE

Saçlar döküldükten sonra, ilaçlar veya saç ekimi dışında başka yöntemlerle, saçları geri kazanmak mümkün değil.

Saç dökülmesine karşı yeni bir yöntem; FUE

Günde 100–150 tel saç dökülmesi normal kabul ediliyor. Ama fazlası varsa da telaşlanmayın. Saç çıkarma iddiasındaki ürünlerle boşa vakit harcamayın. Bırakın dökülecekler dökülsün. Nasılsa FUE yöntemiyle birkaç saat içinde saçlarınızı geri kazanabilirsiniz.

Saç dökülmesinin sebepleri neler?
Erkeklerde ve kadınlarda saçların dökülmesinin nedenleri birbirinden farklıdır. Kadınlarda demir eksikliğine, gebelik ve sonrasındaki hormonal değişikliklere bağlı dökülmeler daha sık görülür. Erkeklerde ise dökülmelerin yüzde 95’i irsidir. Genetik yatkınlığı olan erkeklerde, hormonların etkisiyle saç dökülmesi meydana gelir. İnsanın hayatı boyunca, dökülen saçların yerine, bir saç kökünden 20 kez yeni tel çıkar.

Hangi aşamadan sonra saç dökülmesi sorun kabul edilir?
Günde 100–150 telden fazla saç dökülüyorsa ve kafa derisinde seyrelmeler, açılmalar başladıysa normal değildir; genetik veya başka hastalıklara bağlı dökülmelerden şüphelenmek gerekir.

Saç dökülmesini önlemek için alınabilecek önlemler neler?
Eğer genetik bazlı dökülme varsa, yapılabilecek çok fazla bir şey yok. Sadece saç dökülmesini ertelemek için bazı ilaç tedavileri ve saç mezoterapileri yapılabilir. Bir sprey ve haptan oluşan bir ilaç grubu kullanılır. Bu yöntemlerle dökülme süresini erteleyebiliriz. Ama saçlar döküldükten sonra, ilaçlar veya saç ekimi dışında başka yöntemlerle, saçları geri kazanmak mümkün değil.

Saç çıkarma iddiasındaki ürünler faydalı değil mi?
Bilimsel olarak hiçbirinin etkinliği kanıtlanmış değil.

Saç ekimi nedir?
Genetik bazlı saç dökülmesi varsa, yani saçların iki kulak arasında kalan ense bölgesi gür ancak önleri dökülmüşse, arkadaki saçlı bölgeden saçların alınıp önde eksik olan yere aktarılmasıdır. Saç ekiminde, günümüzde FUE yöntemi uygulanır.

FUE yöntemi nedir?
Mikro motor denilen aletin ucuna takılı, bir milimetrelik özel bıçakların kullanıldığı bir sistemle, arka taraftaki saç kökleri tek tek alınır. Ortalama 2500–3000 kök, önde saçın eksik olduğu yerlerde açılan yuvalara yerleştirilir. Bu işlem, lokal anestezi altında, aktarılan kök sayısına bağlı olarak 5–8 saat sürer.   

Bir seansta maksimum kaç tel ekilebilir?
Hastanın ense bölgesi çok iyiyse, 3 bin 500 tel ekilebilir. Ama bir seansta daha fazlasını aktarmak mümkün değil.

Saç ekimi uygulandıktan sonra nelere dikkat edilmeli?
Hasta, saç ekimi uygulandıktan sonra aynı gün evine gidebilir. Ameliyattan çıktıktan sonra saç vericisi bölgeye pansuman yapılır. Saçlar, işlem yapıldıktan 3-4 gün sonra yıkanabilir. Yeni ekim yapılan bölgeye bir hafta–10 gün, antibiyotik ve ağrı kesici içeren özel şampuanlar tavsiye edilir. Saçların ekildiği yerde toplu iğne başı şeklinde kabuklanmalar oluşur. Bu kabukların dökülmesi 10 gün sürer. Ensede dikiş olmadığı için, köklerin alındığı yerler kendiliğinden, saçların uzamasıyla beraber kapanır. Kabuklanma süreci bittikten sonra, ekilen saçlar da dökülür. Saç telleri istirahat dönemine girer. Ameliyattan üç ay sonra saçlar, geri çıkmaya başlar. Tüm saçların çıkması 6–8 ayı bulur.

Bu işlem tekrarlanabilir mi?
Tekrarlanabilir. Hastanın açıklığı çok fazlaysa, iki kulak arasında bir şerit kalmışsa ve ön taraf komple açıksa bir seferde kapatılamaz. İkinci hatta üçüncü seans uygulanabilir.

Memorial Hastanesi
Plastik Cerrahi Bölümü
Op. Dr. Melike Erdim

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?
  Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?

  Süresi : İzlenme : 1714

 • Çin yemeği tarifi
  Çin yemeği tarifi

  Süresi : 00:59 İzlenme : 347

 • Tiramisu nasıl yapılır?
  Tiramisu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:47 İzlenme : 935

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2851

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 4380

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön