Hamileyseniz ve sürekli kabuslar görüyorsunuz bu haber sizin için...

Gebeliğinde rahatsız edici kabuslar gören ve bunun normal olup olmadığını merak eden kadınlardan mısınız?

Hamileyseniz ve sürekli kabuslar görüyorsunuz bu haber sizin için...

Gebelik döneminde daha fazla kabus görülmesi normaldir ve pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Öncelikle, ilk gebeliğini yaşayan kadınlar daha kaygılı, gergin ve stresli olabilir. Bu durum da gece uykularının bozulmasına ve kabus görmelerine zemin hazırlayabilir. Gerginlik ve stresin soyut ve somut nedenleri bulunabilir. Örneğin, dünyaya yeni bir canlı getirmek, yeni bir sorumluluk üstlenmek, çiftin yaşamının bir daha eskisi gibi olamayacağına ve yaşam önceliklerinin değişeceğine dair kaygılı düşünceleri gebelik dönemindeki kadınların zihinlerini epey meşgul eder. Yine, yanlış ve kulaktan dolma bilgiler edinerek doğumun nasıl gerçekleşeceğine dair endişelenmek ya da çeşitli problemli doğum hikayelerini dinleyerek korkmak da gebelik süresince zaman zaman heyecan dalgalanmaları yaratabilir.

Gebelik kabuslarının görülmesinin bir diğer nedeni ise gebeliğin ilk yarısında meydana gelen  ve bir çok değişikliğin de nedeni olan hormonal değişikliklerdir. Kabuslar hormonların stabilize olmasıyla beraber, genellikle gebeliğin 4. ayından itibaren azalmaya başlarken, gebeliğin son 3 ayında hormonal dalgalanmalara bağlı olarak tekrar geri gelebilir. Doğum tarihi yaklaştıkça anne adaylarının heyecanının, meraklarının artması gayet doğal ve normaldir. Buna bağlı olarak, endişeli ruh halinin de gece uykularına yansıması yüksek bir olasılıktır.
 
Gebelik kabuslarını normal ve olağan olarak kabul edebiliriz, ancak bazı durumlarda bu durum bir kaygı bozukluğunun ya da depresyonun bir habercisi olabilir:

Bu kabuslar kişinin uyku düzenini oldukça bozuyor ve kişi gündelik yaşantısına devam etmekte güçlük çekiyorsa, karamsar düşünceler yoğunlaşmışsa, eskiden keyif alınan aktiviteler artık keyif vermiyorsa, kişide melankolik, hüzünlü bir ruh hali baskın olarak görülüyorsa, aşırı yeme isteği ya da iştah azalması bulunuyorsa gebelik depresyonundan söz edilebilir. Böyle bir tabloda, zaman kaybetmeden bir psikiyatrist / klinik psikolog yardımı alınmalıdır. Destekleyici bir terapiye gebelik sonrasında da devam edilmesi yararlı olur.

Uzm. Psk. İlknur Yılmaz

Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Nutellalı tatlı nasıl yapılır?
  Nutellalı tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:21 İzlenme : 1403

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 3721

 • Esmer kadınlar için gece makyajı
  Esmer kadınlar için gece makyajı

  Süresi : 02:59 İzlenme : 2559

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 4939

 • Öksürüğe ne iyi gelir?
  Öksürüğe ne iyi gelir?

  Süresi : 01:21 İzlenme : 1955

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön