Babalığın ideal yaşı olur mu?

Geçtiğimiz günlerde sohbet ederken, arkadaşım Hakan, "Babalığın ideal yaşı olur mu, acaba geç mi kaldım?” gibi sorularını sıraladı. Biz kadınlar için bu soru çok sorulurken, erkeklerde durum ne?

Babalığın ideal yaşı olur mu?

Günümüzde baba olmak hiç kolay değil. Kimi kariyer basamaklarını hızla tırmanmayı hedeflerken, kimi de ekonomik gücünü korumaya çalışıyor. Modern çağın olumsuz getirisi olan yoğun koşuşturma da cabası. Hal böyle olunca, bebeklerin en çok ihtiyaç duydukları şey olan ilgiye zaman kalmayabiliyor.

Erkekler baba olmaya ne zaman hazır oluyor?
Aslında bunun belirgin bir zamanı yok. Toplumsal olarak değişebildiği gibi, kişiden kişiye de değişebiliyor. Günümüzde asıl olan kişinin ruhsal yaşı. Kimin ruhen hangi yaşta olduğunu kim bilebilir ki? Kimi zaman bir genç, ölüme bir yaşlıdan  daha yakındır. Bu durum göz önüne alındığında erkeklerin çocuğa kimi zaman 20’sinde, kimi zaman 50’sinde hazır olduğunu söylemek mümkün.

Kadınlar bu konuda aynı duygularımı hisseder?
Kadınlarda durum biraz farklı. Kadınlardan sık duyulan bir cümledir: “Canım çok çocuk istiyor!” Nereden icap eder de canı çok çocuk ister? Kadına bir yerlerden bir ses geliyor ama tam açıklanamayan bir sestir bu, mantığı da olmuyor. Ama kadın anne olmak istiyor işte! İşte bu ses duygularımızdır!

Hazır olmadığınız zamanda baba olursanız?
Aslında zamansız olan şeyler de bazen zamanlıdır. Gerçekten zamanı değil, yani kişi baba olmaya hazır değilse, o kişiyi bekleyen eksiklik duygusudur. Hem hayatını ve planladıklarını tam olarak gerçekleştirememek, hem de babalığı tam yapamamak! Eksiklik duygusu da zaman içinde suçluluk duygusuna veya öfkeye dönüşebilir. Çocuk için bu durum iki ayrı sonuç doğurabilir: Bazen çocuklar, bunu normal olarak kabul eder ve yaşarlar. Başka türünü bilmedikleri için bu onların normalidir ve eksik de olsa, çoğu zaman yeterlidir. Bir diğer grup çocuksa bunu “sevilmiyorum” duygusuyla eşleştirir.

Hangi yaş grubu ideal, ufak bir analiz yapsak?

20–35 yaş grubunda
Erkekler bu yaşlarda genellikle hedeflerin peşinde koşarlar. Kariyerde üst noktalara, arabaya sahip olmaya, gücü elde etmeye uğraşırlar. Bu hedeflerden arasında çocuk sahibi olmak da varsa, o zaman bu yaşlar çocuk sahibi olmak için iyi yaş olarak kabul edilebilir.

35–40 yaş grubunda
Hayat stabilite kazanır. Hedeflerin önemli bir kısmına ulaşılmış olur. Şimdi sıra eksikliklerin giderilmesindedir. 35–40 yaş arası özellikle duygusal alandaki eksikliklerin giderilmeye çalışıldığı dönemdir. Para, güç ve başka şeyler olsa da, sevgi eksik kalmış olabilir. Böyle bir eksiklik varsa ve çocuk bu yoksunluğu giderecekse, bu yaş çocuk sahibi olmak için ideal olabilir.

40–45 yaş grubunda
Bu dönemde ise “Aman Allah’ım ben ne yaptım?” veya “Eyvah gençlik treni kaçtı!” kaygılarının yaşandığı yaşları oluşturur. Bu yaş grubunda erkekler, koşturmaktan yaşayamadıklarını düşünmeye başlar.

Acıbadem Maslak Hastanesi
Psikiyatri Uzmanı
Doç. Dr. Kültegin Ögel

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğum nedir?
  Doğum nedir?

  Süresi : 05:31 İzlenme : 24107

 • Yağsız mücver nasıl yapılır?
  Yağsız mücver nasıl yapılır?

  Süresi : 01:31 İzlenme : 1854

 • Pet şişelerin altındaki numaralar ne demek?
  Pet şişelerin altındaki numaralar ne demek?

  Süresi : İzlenme : 1655

 • Kamasutra pozisyonları
  Kamasutra pozisyonları

  Süresi : 00:42 İzlenme : 9693

 • Yulaflı şekersiz puding tarifi
  Yulaflı şekersiz puding tarifi

  Süresi : 01:16 İzlenme : 957

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön