Diyabetli hamileler nasıl beslenmeli?

Hamilelikte ortaya çıkabilen diyabetle nasıl mücadele edeceksiniz? Ne yiyip içeceksiniz? Tüm detaylarıyla gebelik diyabeti yazımızda.

Diyabetli hamileler nasıl beslenmeli?

Hayatınızda hiç diyabet sorunu yaşamadan da hamileliğinizde şeker hastalığıyla tanışabilirsiniz! Hamilelerin yüzde 2’sinde gebelik diyabetinin ortaya çıkabildiğine dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz, bu durumda hamilelikte doğru ve bilinçli beslenmenin daha fazla önem taşıdığını belirtiyor.Gebelik diyabetinde günlük almanız gereken enerji dağılımı sizin özelliklerinize göre belirlenmeli. Karbonhidratı tamamen kesmek yerine doğru besinlerden almalısınız; tam tahıl taneleri, kepekli pirinç, kepekli makarna, bulgur ve yulaf gibi...Kan şekerinin ani düşüşlerini önlemek için de posadan zengin gıdaları tercih edin ve ara öğünleri kesinlikle atlamayın.Gebelik diyabetinde beslenme formülleri:


Hamilelikte karşılaşabileceğiniz sağlık problemlerinden biri de gestasyonel gebelik (gebelik şekeri) denilen gebelikte çıkan şeker hastalığı. Daha önce diyabetiniz yani şeker hastalığınız olmasa bile gestasyonel diyabet sizde de çıkabilir. Doktorunuz tarafından 24-28. haftada yapılan şeker yüklemeleriyle tanısı koyulur. Diyetisyenler de kişi için özel, sizin ve bebeğin sağlığını koruyacak, geliştirecek, hem sizi hem de bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak bir beslenme programı oluşturur. Amaç, sizin ve bebeğinizin iyi beslenmesi, bunun sonucunda istenilen kan değerlerine ulaşılması, istenilen ölçüde kilo artışı sağlanması. Karnınızdaki bebeğin sağlığının yerinde olması sizin yeterli ve dengeli beslenmeniz ile mümkün. Ancak fazla kilo alma riskine karşı kontrol de çok önemli.


Hamillikte sizin metabolizmanızda bazı değişiklikler olur. Beslenme, bu dönemde ayrı bir önem taşır. Bu dönem genellikle “eksiksiz beslenme” ile eşdeğer tutulur. Eksik beslenmenin zararları ön planda tutulur; ihtiyacınızın üzerinde beslenmeye teşvik edilirsiniz. Aslında eksik beslenme kadar fazla beslenme de hamilelikte ciddi sıkıntılar oluşturabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Çin yemeği tarifi
  Çin yemeği tarifi

  Süresi : 00:59 İzlenme : 171

 • Tiramisu nasıl yapılır?
  Tiramisu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:47 İzlenme : 852

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2792

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 4332

 • Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi
  Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi

  Süresi : 04:32 İzlenme : 4212

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön