25 maddede yeni nesil doğurganlık planlaması

Gebe kalmadan önce dikkat etmeniz gereken 25 madde

25 maddede yeni nesil doğurganlık planlaması
 • Doğurganlık diyeti

Yumurtalık kapasitesini ölçtürün Yumurtalık rezervi, yumurtalıkların folikül geliştirebilme kapasitesini ifade eden bir terim. Dünyaya zengin bir yumurta rezerviyle gelmiş olsak da, yaşlandıkça söz konusu rezervde düşüş meydana geliyor. Bu nedenle kadınların rezerv kapasitelerini ölçtürerek, metabolizmalarının üretebildiği, Kendinizi keşfedin olgunlaşabilen yumurta sayılarını ölçtürmeleri oldukça önemli. Uzmanlar ideal ölçümün yumurta rezervinin en düşük olduğu regl döneminin ikinci ya da üçüncü günü FSH ve estradiol testiyle gerçekleştirildiğini dile getiriyorlar.

 

 • Doğurganlık oranınızı test edin

 

Çocuk sahibi olmak isteyenlerin sadece yumurtalık rezervleri hakkında fikir edinmeleri değil, aynı zamanda partnerlerinin sperm sayı ve kalitesinde bir sorun olup olmadığını da öğrenmeleri gerekiyor. Günümüzde birçok jinekoloji kliniğinde doğurganlık oranını test eden çeşitli analizler gerçekleştiriliyor. Özellikle yumurtalıktaki kan dolaşımını gözlemlemek ve endometriozis gibi bozukluklar olup olmadığını anlamak için leğen bölgesine uygulanan 3D ultrasound scan uygulatmayı ihmal etmemelisiniz. Ultrason taraması, doğurganlık hakkında  fikir edinilmesinde büyük bir öneme sahip, çünkü bu yöntemle hem yumurta rezervi hem de yumurta sayısı hakkında bilgi ediniliyor. Genellikle regl döneminin ikinci ya da üçüncü günü yapılan ultrason taramasıyla yumurtacık keseleri, yani foliküller inceleniyor. Her iki tarafta en az dörder adet folikül bulunması, kadının iyi bir yumurtalık rezervine sahip olduğuna işaret ediyor.


Ailenizdeki kadınların doğurganlık geçmişini inceleyin...


Eğer anneniz çok erken ya da çok geç yaşta menopoza girdiyse, sizin de böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız mümkün. Araştırmacılar menopoz gibi kadınsal durumların genetik olduğunu dile getiriyor.

 

 • Kendinizi keşfedin

 

Fertility&Infertility for Dummies adlı kitabın yazarlarından Dr. Gillian Lockwood; “Kadınlar için ideal doğurganlık yaşı 18” diyor ve ekliyor; “Doğurganlık yirmili yaşlarda da belli bir düzende devam ediyor, ancak otuzlu yaşlara gelindiğinde yavaş yavaş düşüşe geçiyor. 40 yaşla birlikte de durum iyice dramatikleşiyor.”

 

 • Annenizle konuşun

 

Londra’daki Fertility Center’ın kurucularından Dr. Magdy Assad; “Eğer anneniz erken yaşta menopoza girdiyse, yaşınız ilerlemeden ayrıntılı bir yumurtalık kapasitesi testi yaptırmanızda fayda var. Böylece aynı durumun başınıza gelip gelmeyeceği hakkında daha net bir fikre sahip olabilirsiniz” diyor ve ekliyor; “Kendinizi henüz çocuk sahibi olmaya hazır hissetmiyorsanız, bu testi hazır olduğunuz zamana kadar her yıl tekrarlamalısınız. Özellikle regliniz azalıyor ya da düzensizleşiyorsa...”

 

 • Yakın akrabalarınızla konuşun

 

“Kısırlığa neden olan endometriozis, miyom ve polikistik yumurtalık sendromu gibi rahatsızlıkların birçoğu genetik” diyen Dr. Lockwood bir uyarıda da bulunuyor; “Eğer anneniz, kardeşiniz ya da ikinci derecede bir kadın akrabanız bu rahatsızlıklardan geçirdiyse, doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu gibi durumlarda doğum kontrol hapı alınması önerilebilir. Bu haplar ileride endometriozis nedeniyle meydana gelebilecek kısırlık ihtimalini en aza indiriyor.”

 

 • Kötü alışkanlıklarınıza son verin

 

Eğer çocuk sahibi olmak konusunda kararlıysanız, sigara içmeye kesinlikle son vermelisiniz. Dr. Lockwood, yapılan araştırmaların erken menopoza neden olan en büyük sosyal etkenin sigara içmek olduğunu dile getiriyor ve ekliyor; “Gençlik yıllarında sigara içenler genellikle yaşıtlarından üç yıl önce menopoza giriyor.”

 

 • Sigarayı azaltın ya da tamamen bırakın

 

Hamile kalmak istiyorsanız sigarayı bırakmanız çok önemli; ancak bırakmakta zorlanıyorsanız azaltmaya özen göstermelisiniz. Özellikle günde 20 adetten fazla sigara içiyorsanız... Ancak sigarayı bırakırken aklınızdan çıkarmamanız gereken bir ayrıntı daha var! Vücudunuza o güne kadar verdiğiniz zararı tedavi etmek mümkün değil, sadece sigarayı bırakarak daha kötü bir duruma gelmesini engelleyeceksiniz.

 

 • Acı hissi

 

Endometriozis ve polikistik yumurtalık sendromu genellikle bu soruna neden oluyor.  
Jinekologa başvurun Sizin için özel bir tedavi programı hazırlayacak ya da ameliyat olmanızı önerecek bir jinekologa başvurmanızda fayda var. Eğer regl döneminde, regl dönemleri arası, seks yaparken ya da dışkı verirken dayanılmaz derecede ağrınız varsa; endometriozis ve polikistik yumurtalık sendromu olup olmadığını test ettirmelisiniz.

 

 • Hayat tarzınızı değiştirin

 

Eğer hormonlarınızda dengesizlik söz konusuysa bol bol egzersiz yaparak düşük şekerli diyetler uygulamayı denemelisiniz.

 

 • Stresle mücadele edin

 

Aşırı stresin hormonal dengesizliğe neden olan kortizon üretimini harekete geçirdiğini dile getiren Get Pregnant Faster adlı kitabın yazarı Dr. Marilyn Glenville; “Kortizon üretiminin hızlanması östrojen ve projesteron gibi seks hormonlarıyla birlikte hipotalamus, hipofiz bezi ve hamile kalmanız için yumurtalıklarınızı harekete geçiren hormonları olumsuz yönde etkiliyor” diyor.

 

 • Dinginlik için

 

Stresi hayatımızdan tamamen çıkarmamız mümkün değil. Ancak onunla savaşarak, rahatlamamıza yardımcı olacak yollar bulabilirsiniz. Ünlü Doğurganlık Uzmanı Anya Sizer; “İş değiştirmek gibi ciddi kararlar almanıza gerek yok. Hayatınızda köklü bir değişim yapma isteği dahi sizi baskı altına alarak durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine stres seviyenizi minimuma indirecek yöntemler bulmaya çalışabilirsiniz. Örneğin yoga, yüzme, sorunlarınızı yazıya dökmek ya da sosyalleşmek gibi...” diyor.

 

 • Sorunlarınızın üstesinden gelin

 

Uzmanlar; doğurganlık sorunu yaşayanların tedavi için akupunktura başvurabileceklerini dile getiriyor. Yapılan araştırmalar akupunktura başvuran kadınların yüzde 74’ünün 14 seansın sonunda tedaviye olumlu cevap verdiğini gösteriyor. Daha olumlu sonuçlar için yoga gibi çeşitli meditasyon yöntemlerini denemelisiniz.

 

 • Beslenme şeklinizi değiştirin

 

Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma özel bir diyet uygulandığı takdirde doğurganlık oranınızı artırmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor.

 

 • İşlenmiş yağlardan uzak durmaya çalışın

 

Doğurganlık oranını artırmak için işlenmiş yağları en az miktarda tüketmek çok önemli.Yarım parça kızarmış tavuğun bile neden olabileceği zararları hayal dahi edemezsiniz.

 

 • Doğru besinleri seçin

 

Lifli yeşil sebzeler, çilek, bol tahıllı gıdalar, fındık, şekerli patates, avokado ve çekirdeğin doğurganlık oranı üzerinde olumlu etkileri bulunuyor.

 

 • Kahveyi azaltın

 

Günde iki fincandan fazla kahve tüketmemelisiniz.

 

 • Vücut kitle indeksinizi hesaplayın

 

19’un altında ya da 30’un üzerindeki vücut kitle indeksi doğurganlık oranını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bilim adamlarının yaptığı araştırmaların sonucunda çok zayıf kadınların genellikle yumurtlaması durduğu için regl olamadığı görülüyor. Aynı durum obezite sorunları yaşayanlar için de geçerli. Bazen aşırı kilolu kişiler polikistik yumurtalık sendrom geçirerek hamile kalmakta zorluk çekebiliyor.

 • Diyeti unutun, sağlığınız üzerine odaklanın

 

Dr. Glenville bir kadının kilosunun ne kadar yüksekse karşı karşıya kalacağı sorunların da bir o kadar fazla olacağını dile getiriyor ve zayıf kadınların vücut kilo indeksinin 20 ile 25 arasında olmasına özen göstermeleri gerektiğini belirtiyor. Doktor ayrıca; “Ancak sağlıklı bir kiloya sahip olmak istiyorsanız sıkı bir diyet yapmak yerine sağlıklı bir şekilde beslenmeye özen göstermelisiniz. Burada önemli olan ideal vücut kitle indeksine sahip olmak; sahip olduğunuzda ise hamile kalmak için acele etmemelisiniz. Daha kesin sonuçlar için ortalama üç ay gibi bir süre beklemenizde fayda var” açıklamasını yapıyor.

 

 • Düzenli spor yapın

 

Obstetrics&Gynaecology Dergisi’nin 2007 yayınladığı bir çalışmaya göre düzenli bir şekilde egzersiz yapmak, doğurganlığı artırmada kilo vermek kadar etkili olduğunun altı çiziliyor. Dr. Glenville bu konuda; “Düzenli bir şekilde yapılan egzersizler hormonlarınız ile regl döneminizi düzene sokarak sağlıklı bir kiloya sahip olmanıza ve aynı zamanda rahatlamanıza yardımcı oluyor. Ancak aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Haftada 15 saatten fazla egzersiz yapmak yumurtlama oranınızda azalmaya ve regl döneminde düzensizliğe neden olabiliyor” açıklamasını yapıyor.

 

 

Plan to Get Pregnant adlı kitabın yazarı Jinekolog Zita West; “İdeal egzersiz yürüyüş ve yüzme. Haftanın beş günü yarım saatliğine egzersiz yaparak hem sağlıklı bir hayata sahip olabilir hem de spor yapma konusunda aşırıya kaçmamış olursunuz” diyerek hamile kalmak isteyenlerin spor seçiminde dikkatli olmaları gerektiğinin altını çiziyor. Bazı ağır spor yöntemlerinin doğurganlığı olumsuz etkilediği kanıtlanmış.

 

 • Gizli tehlikelere karşı önleminizi alın

 

Belsoğukluğu ve gonore doğurganlık oranını olumsuz yönde etkileyen cinsel yolla geçen hastalıklar arasında başı çekiyor. Eğer daha önce bu iki hastalıktan birini geçirdiyseniz ve antibiyotik ile tedavi olduysanız, korkmanıza gerek yok. Ancak tedavi edilmeyen belsoğukluğu zamanla pelvik enfeksiyona, bu sendrom ise fallop tüplerinin tıkanmasına neden olabiliyor.


 

 • Test yaptırın

 

Hiç beklenmedik sonuçlar ile karşı karşıya kalmaktan korktuğunuz için test olmaktan kaçmayın. Cinsel yolla geçebilecek hastalıkların kontrolünü ihmal etmemelisiniz. Sonuç olarak bunların birçoğu günümüzde jinekolog önerisiyle verilen antibiyotik ile tedavi edilebiliyor. Önemli olan çok fazla ilerlemeden önlemenizi alarak doğurganlığınızı etkilemesini engellemek.

 

 • Bilinçli şekilde alkol tüketin

 

 “Yapılan araştırmalar aşırı derecede alkol tüketenlerin regl dönemlerinde düzensizlik olduğu ve yumurtlamasının durduğu görülüyor. Bu rahatsızlıklar da doğal olarak doğurganlık oranında ciddi bir azalma yaşatıyor. Bazı hastalarım bana gelip ‘Hamile kaldığım an içkiyi bırakıyorum’ diyor ama içkinin hamile kalmayı zorlaştığını farkında değiller.” açıklamasını yapan Dr. Glenville, kadınların bilinçli bir şekilde alkol tüketmesi gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar, eğer yumurtalık rezerviniz ideal orandaysa bir öğünde en fazla üç bir haftada ise 14 kadeh tüketebileceğinizi dile getiriyor. Ancak hamile kalma konusunda kararlıysanız ve yumurta rezervinizde azalma meydana gelmeye başladıysa, haftada en fazla beş kadeh tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğum nedir?
  Doğum nedir?

  Süresi : 05:31 İzlenme : 24204

 • Yağsız mücver nasıl yapılır?
  Yağsız mücver nasıl yapılır?

  Süresi : 01:31 İzlenme : 1906

 • Pet şişelerin altındaki numaralar ne demek?
  Pet şişelerin altındaki numaralar ne demek?

  Süresi : İzlenme : 1680

 • Kamasutra pozisyonları
  Kamasutra pozisyonları

  Süresi : 00:42 İzlenme : 9743

 • Yulaflı şekersiz puding tarifi
  Yulaflı şekersiz puding tarifi

  Süresi : 01:16 İzlenme : 975

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön