Gebelikte oluşan varislerin nedeni ve tedavisi

Bugüne kadar sizin için sadece büyükannenizin şikayetiydi; ama dikkat edin. Hamilelik döneminde varislerle tanışan birçok anne adayı var!

Gebelikte oluşan varislerin nedeni ve tedavisi

Kadın olmak hiç de kolay değil, biliyoruz. Bu dünyada bir kadın olarak baş etmemiz gereken birçok şeyin yanı sıra bir de bedensel güzelliğimizi ve sağlığımızı korumak için mücadele etmek zorundayız. Hemen keyfinizi kaçırmayın; çünkü biz kadınlar doğamız gereği mücadeleciyiz. Öyle olmasa hamilelik gibi muhteşem bir olayı, doğa kadınlara hediye eder miydi? O zaman en doğru yol, hamilelik döneminde karşılaşabileceğimiz sıkıntılardan korkmak yerine tek tek onların üzerine gitmemiz.


Gelin, hep birlikte hamilelik döneminde karşımıza çıkan varis sorununu daha yakından tanımak ve yapılması gerekenleri öğrenelim.


Hamilelik sürecinde sıklıkla gözlemlenen bir sorun da varisler. Hamilelikte oluşan varisler, dayanılmaz ağrılara ve ciltte hiç de hoş olmayan görüntülere neden olabilir. Alınabilecek önlemleri bilmenizde fayda var.


Neden oluşur?
Özellikle bacaklardaki toplardamar duvarlarının elastikiyetinin bozulmasıyla kan ileriye doğru hareket ettirilemez. Bu nedenle varisler oluşur.
Hamilelik süreci de varis oluşumunu kolaylaştırır; çünkü bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için kan hacmi belirgin bir biçimde artar. Bu yüzden damarlarda fazla miktarda kan bulunur ve bu da özellikle bacaklarda kanın birikmesini artırır. Hamilelik döneminde görülen varisler, genellikle rahimdeki büyüyen bebeğin kasıktaki toplardamarlara yaptığı basınç sonucu oluşur.

 

Nasıl önlenebilir?
Ciltte mor, mavi, kalın ve sanki örümcek ağı biçiminde damarlarla kendini gösteren varisler ilerledikçe belirtilere şiddetli ağrılar, kramplar, bacaklarda yorgunluk, sıcaklık ve dolgunluk hissi de eklenir. Basit ama önemli olan, birkaç noktaya dikkat etmeniz ve bunları alışkanlık haline getirmeniz. varis oluşumunu önleyebilir. Bu önemli noktalar neler derseniz:
Bol bol yürüyüş yapın.
Uzun süre hareketsiz bir şekilde ne oturun ne de ayakta kalın.
Uzun süre bacak bacak üstüne atmış bir şekilde oturmamaya dikkat edin.
Otururken kan dolaşımını hareketlendirmek için bacak hareketleri yapın.
Dinlenirken bacaklarınızı vücut düzleminden yüksekte tutun.
Ağır kaldırmayın.
Bol bol su için ve fazla tuzlu yiyecekler tüketmeyin.
Uzun süre otomobil kullanmayın.
Yüksek topuklu ayakkabı tercih etmeyin.
Külotlu basınç çoraplarını kullanın.
Sırt üstü yatmak yerine sol tarafa doğru yatın.
Aşırı sıcak suyla banyo yapmayın.
Çok dar giysiler giymeyin.


Nasıl tedavi edilir?
Hamilelik döneminde oluşan varisler için basınçlı olan varis çorapları giyilmesi önerilir. Bu çoraplar varislerin iyileşmesi için etkili. Hatta bu çoraplar özellikle bacaklarda kanın göllenmesini önleyerek, varis oluşumunu bile engelleyebilir. Bugün varisin tedavisi için ameliyatlar dışında bitkisel ilaçlarla tedavi, lazer gibi birçok yöntem var. Varis tedavisinde ameliyat, sadece çok kalın olan damarlar için uygulanıyor.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğum nedir?
  Doğum nedir?

  Süresi : 05:31 İzlenme : 24212

 • Yağsız mücver nasıl yapılır?
  Yağsız mücver nasıl yapılır?

  Süresi : 01:31 İzlenme : 1916

 • Pet şişelerin altındaki numaralar ne demek?
  Pet şişelerin altındaki numaralar ne demek?

  Süresi : İzlenme : 1685

 • Kamasutra pozisyonları
  Kamasutra pozisyonları

  Süresi : 00:42 İzlenme : 9745

 • Yulaflı şekersiz puding tarifi
  Yulaflı şekersiz puding tarifi

  Süresi : 01:16 İzlenme : 976

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön