Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Hamilelik için yoga

Hamile yogası hem hamilelikte, hem doğumda, hem de lohusalıkta kendinizi daha iyi hissetmeniz için harika bir yöntem!

Hamilelik için yoga

Değişen vücudunuzu rahatlatın

Hamilelik süresince düzenli yapılan yoga, anne adayının fiziksel kondisyonunu korumasına yardımcı olur. Duruş bozuklukları en aza indirilir. Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması sayesinde kolay bir doğum için de beden hazırlanmış olur.

 

Yoga, solunum ve dolaşım sistemini güçlendirmeye de yardımcı olan bir pratiktir. Bu sayede hamilelikte başlayan bulantılar da dahil, pek çok fiziksel rahatsızlık hafifletilebilir.

 

Yoga sayesinde yavaşlayıp kendinize bedeninizi dinlemek için fırsat tanımış olacaksınız. Bunun en önemli faydalarından biri, değişen bedeninizle barışık bir hamilelik süreci geçirebilecek olmanız...

 

Doğru nefes alın

Tüm yoga türlerinde olduğu gibi, hamile yogasında da nefes farkındalığı önemlidir. Hareketlerinizi yaparken nefesinizi dinlersiniz ve düzenli yoga pratiği sayesinde nefesinizin farkında olmayı öğrenirsiniz. Bu da daha verimli nefes almanız için size yardımcı olur. Özellikle hamileliğin son aylarında, karnın büyümesiyle yaşanan nefes darlığı gibi şikayetleriniz için yoga çok faydalıdır.

 

Nefesinizle barıştıktan sonra, doğru nefes almayı doğal bir alışkanlık haline getirmiş olursunuz ve bu alışkanlık doğumunuzda da işinizi kolaylaştırır.

 

Ruhsal olarak güçlenin

Yoga, sadece vücudumuzu fiziksel olarak güçlendirmekle kalmaz. Kendinizi dinlemeyi, yavaşlamayı, vücudunuzu kabullenmeyi ve ruhsal değişikliklerinizin de farkına varmayı öğrenirsiniz. Bu sayede hamilelikte yaşanan duygusal yoğunluklarla baş etmeniz kolaylaşır.

 

Sosyalleşin!

Eğer bir yoga stüdyosunda başka gebelerle birlikte yoga yapıyorsanız, deneyimlerinizi paylaşacağınız yoga arkadaşlarınız da var demektir! Bazı anneler, hamilelik sürecinde yoga yapmak için haftanın belli günlerinde dışarı çıkıyor olmanın bile başlı başına pozitif bir etki yaratabileceğini düşünüyor. Sizinle aynı durumda olan kadınlarla zaman geçirmek, hayatınızın bu döneminde duygularınızı paylaşmak da yoga alışkanlığınızın diğer bir faydası...

 

Bebeğinizle bağ kurun

Bedeninizi dinlediğiniz ve yumuşak hareketlerle esnettiğiniz bir yoga seansının sonunda, sadece bir dakikalığına da olsa ellerinizi karnınızın üstüne koyup bebeğinizle bağ kurabilirsiniz. Beden farkındalığınız arttıkça kendinizi içinizde büyüyüp gelişen bebeğinizle de ruhsal olarak daha yakın hissedersiniz. Yaptığınız her hareket, aldığınız her nefes iki kişiliktir!

 

Doğumunuzu kolaylaştırın

Hamileliğiniz süresince yaptığınız düzenli yoga pratiğiyle vücutta meydana gelen ödem (el ve ayaklardaki şişmeler) ve özellikle son aylarda çok sıkça hissedilen kramplar azalır. Karın kasları güçlenir ve masaj etkisiyle bağırsak hareketleri rahatlar. Tüm bunlar daha kolay bir doğum için harika etkiler!

 

Yoga, yaşam enerjinizi yükselterek daha sakin olmanızı sağlar. Bu sakinlikle gevşeyebilir ve doğum esnasında vücudunuzda oluşabilecek gerginlikleri azaltmanız daha kolay olur. Daha gevşek, dinç ve sağlıklı bir beden sayesinde doğumunuzda da daha güçlü hissedersiniz.

 

Lohusalıkta da faydalı

Yogayı hamileliğinizde alışkanlık haline getirebilirseniz, doğumdan sonra da rahatlamak, gevşemek ve daha zinde hissetmek için yoga pratiğinize devam edebilirsiniz. Hatta etmelisiniz de! Fırsat buldukça yapacağınız beş dakikalık bir esneme veya nefes farkındalığı çalışması bile lohusa stresini azaltmanıza da yardımcı olur.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Baget ekmek içerisinde mini köfteler
  Baget ekmek içerisinde mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 208

 • Poşe yumurtalı tonlu yufka
  Poşe yumurtalı tonlu yufka

  Süresi : 01:29 İzlenme : 102

 • Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?
  Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?

  Süresi : 01:04 İzlenme : 208

 • Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel röportaj
  Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel...

  Süresi : 01:57 İzlenme : 391

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 370

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön