Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Erkeklerde psikoloji, cinselliği etkiliyor!

Erkeklerin %75’i, hayatlarının bir bölümünde cinsel işlev bozukluğu sorunuyla karşı karşıya gelirken, aile içi sorun ve maddi kaygılar erken boşalmaya sebep olabiliyor.

Erkeklerde psikoloji, cinselliği etkiliyor!

Erken boşalma ve sertleşme problemlerinin erkek tarafında görülen en yaygın cinsel işlev bozuklukları olduğunu dile getiren Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, “Cinsel hayatında sorun yaşayan erkekler bir uzmana başvurmaktan çekiniyor, oysa çözüme giden ilk adım bununda diğer sağlık sorunlarından biri olduğunu kabul edip bir uzmana başvurmak” dedi.

Erkek de isteksiz olabiliyor
Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de cinsel ilgi ve istek azlığının görülebildiğini anlatan Kadıoğlu, altta yatan nedenin çoğunlukla sertleşmede yaşanan sorunlar olduğunu ifade etti. Bu tip durumlarda erkeğin hem hormonal değerlerinin, hem de cinsel birliktelik yaşadığı eşiyle olan uyumunun değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kadıoğlu, “Tabulardan arınmış erkekler için bile cinsel isteksizliğini dile getirmek ve yardım istemek kolay değildir. Erkeklerin her zaman güçlü ve istekli olması gerektiği gibi çok yanlış bir kabul vardır. Oysaki erkekler de insandır ve her konuda olduğu gibi cinsel hayatlarında da sorun yaşayabilirler. Doğru yaklaşımlar sorunların çözülmesinde önemli rol oynar” dedi.

Maddi sıkıntı erken boşalma nedeni
Erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğunun erken boşalma olduğunu dile getiren Kadıoğlu, yakalanma kaygısıyla yapılan masturbasyon, suçluluk hissi,  başarısızlık korkusu gibi etmenlerin erken boşalmaya neden olabileceğini kaydetti. “Aynı zamanda çok seyrek ilişki yaşandığı ya da duyguların inişli çıkışlı olduğu zamanlarda, maddi kaygıların ve aile içi sorunların yoğun olduğu dönemlerde, stres altındayken de boşalmayı  kontrol edememe duygusu yaşanabilir. Bunlarda oldukça normaldir” diyen Kadıoğlu şöyle devam etti: “Çoğu erkek normal boşalma süresinin ne olduğunu merak eder. Oysaki boşalma süresinin önemi yoktur, önemli olan boşalma üzerindeki kontrol duygusudur. Kontrol edebilmek demek; boşalma süresini ayarlayabilmek, durabilmek, başlayabilmek ve cinsel eşiyle uyumlu olarak boşalmayı kontrol edebilmektir.”

Psikolojik değerlendirme gerekir
Psik. Danş. Kadıoğlu, erkeğin cinsel isteğini azaltan başlıca etmenlerden biri olan sertleşme probleminin (erektil fonksiyon bozukluğu) yetişkin erkeklerin %20’sinde görüldüğüne dikkat çekti. Hemen hemen her erkeğin hayatının bir bölümünde sertleşme sorunuyla karşılaştığını belirten Kadıoğlu, “Erkeğin ereksiyonu oluşturamaması ya da sürdürememesi, hem organik hem de psikolojik temellere dayanabilir. Bu sorunla doktora başvuran erkek, ürolog muayenesinden geçtikten sonra cinsel terapist tarafından da değerlendirilmelidir. Yaşanılan sorun ne olursa olsun çözüme giden ilk adım; çözümün mutlaka olduğuna inanmaktır. İkinci adım ise yardım istemek ve cinsel terapiste başvurmaktır” diye konuştu.Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  21 Ekim 2015 Çarşamba 20:33

  Cinsellikte Psikolojik olarak

  Cevapla

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 42

 • Sanatçıların eski ve yeni halleri
  Sanatçıların eski ve yeni halleri

  Süresi : 00:57 İzlenme : 654

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 653

 • Hayır demek güzeldir!
  Hayır demek güzeldir!

  Süresi : 01:16 İzlenme : 379

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 1298

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön