Aşk acısı mı çekiyorsun? Bu haberi oku kurtul "duygusal yapışkanlık"tan!

Ayrılma vakti geldi... Kavga etmeden dostane bir şekilde ayrılsak bile ne olursa olsun canımız yanar. İlişkinin bitişi yoğun gönül yaraları getirebilir. Bu durumu atlatmak kolay olmayacaktır ama acınızın biraz daha hafiflemesini istiyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var.

Aşk acısı mı çekiyorsun? Bu haberi oku kurtul "duygusal yapışkanlık"tan!

İyice düşünün: İlişkinize dönüp baktığınızda, ölçüp tarttığınızda, olumlu ve olumsuz yönleri görmeye başlayınca aslında ne kadar iyi bir karar verdiğinizi anlayacaksınız. İlişkinin içinde olumlu yönler iki taraf içinde daha fazla olsaydı zaten ayrılmayacaktınız. Her ne kadar ilişkinin içinde zevk aldığınız ortak noktalar bitmemiş olsada eninde sonunda bitecekti ve ayrılık yine kaçınılmaz olacaktı.

Üzülmek için kendinize zaman verin: Ayrılık sonrası korku ve öfke sizi saracaktır. Duygularınızı saklamayın ve onları yaşayın. Ağlamak istiyorsanız ağlayın, bağırmak istiyorsanız bağırın. Duygularınızı kabul edin. Bütün bu üzüntülü, sıkıntılı günleri atlatmak için gereken bir zaman vardır. Bazen bu durum uzun sürebilir ama unutmayın ki hayatta her şey ne yazık ki ölüm bile unutuluyor.

Yazı yazın: Bir günlük tutun. Ayrıldığınız kişiye söylemek istediklerinizi, hissettiklerinizi, düşüncelerinizin hepsini yazın. Yazma eylemi istediğiniz her şeyi söyleme özgürlüğü sağlar. İçinizde tuttuklarınızı yazın. Defterle işiniz bittiğinde onu çok iyi bir yere saklayın yada yakın.

Ona ait her şeyi kaldırın: Evinizde, arabanızda, işinizde ona ait ve onu hatırlatacak ne kadar eşya varsa hepsini atın. Uzmanlar eski sevgili eşyaları için 'duygusal yapışkanlık' diyorlar. Ayrıldığınız kişiyle bağlantılı kişileri bile bir süre hayatınızdan uzak tutmak bu dönemi daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Egzersiz yapın: Bir pskoloğa gitseniz size rahatlamanız için hafif bir ilaç verebilir. Kendinizi ilaçlarla kandırmak yerine durumu kabullenin ve doğal antidepresan yerine geçebilecek olan spora başlayın. Haftada 5 kez 30 dakika süren egzersiz hareketleri antidepresan etkisi gösterecek ve sizi rahatlatacaktır. Ama bu konuda tutarlı olmanız gerekir. Vücudunuz serotonin ihtiyacını bu şekilde karşılayacak ve siz eskisi kadar mutlu olabileceksiniz.

Arkadaşlarınıza ve kendinize zaman harcayın: Ya içinize kapanın yada dışa dönük olun. Uzmanlar her iki durumda da kişilik özelliğini benimsemenin önemli olduğunu belirtiyorlar. Dışa dönük olmak ve konuşmak kafanızın dağılmasında  size çok yardımcı olacaktır. İnsanların fikirlerini almak size yeni bir bakış açısı kazandıracak.  İçinize kapanırsanız bir süre yalnızlık size iyi gelecek, durumu kafanızda çözümledikten sonra insanlarla iletişime geçmek ve yeniden hayata döndüğünüzde sıkıntılı günleri tek başınıza atlattığınız için kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Ama bizim önerimiz çok kişiyle görüşmek yada hiç kimseyle görüşmemek yerine en yakın arkadaşınızla evde vakit geçirebilirsiniz.

Masaja gidin: Dokunma, endorfin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin harekete geçmesine yardımcı olur. Kendinizi rahatlamış ve düşüncelerden arınmış hisseceksiniz.

Sağlıklı beslenin: Balık, keten tohumu, ceviz gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besinler ruh halinizi geliştimenize yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri folik asit sayesinde depresyonu önlemeye yardımcıdır. Ama canınız hiçbir şey yemek istemiyorsa muhakkak B vitamini almanız gereklidir.

Kendinize değer verin: Kendi hakkınızda inandığınız 10 iyi özelliği yazın ve odanızda her an görebileceğiniz yerlere asın. Her ne kadar okumasanız bile o kağıtları gördüğünüz an bilinç altınızda güçlü bir etkiye sahip olacaklar ve iyi hissetmenizi sağlayacaklardır.

Minnettar olmak: Kederli dönemlerinizin sonuna doğru kendinize bir şükran listesi oluşturun. Kaybızına rağmen hala hayatınızda olan iyi şeyleri bir yere yazın. Var olduğuna inandığınız, içinizde ve çevrenizde kalan şeyleri kabul etmek sizi ileriye taşıyacaktır. Çünkü bu şeyler ne olduğunuzu hatırlamak için çok önemlidir.

Bunları yapmayın:

 • İş ve ev değiştirmek gibi radikal kararlar vermeyin.

 

 • Acınızı hafifletmek için alkol ve uyuşturucu kullanmayın. Bunlar sizi daha çok aşağı çekecek, depresyona girmenize ve acınızı daha ağır bir şekilde yaşamanıza neden olacaktır.

 

 • Çok hızlı bir şekilde yeni bir ilişkiye başlamayın. Bu eski ilişkinizde yaptığınız hataları tekrarlamaktan başka bir işe yaramaz. İçinizdeki boşluğu yeni bir ilişkiyle doldurmak isteyebilirsiniz ama bunu kendinizi işe, ailenize ve arkadaşlarınıza vererekte başarabilirsiniz.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Nisan 2017 Pazar 12:09

  Çikolata yemelimiyiz

  Cevapla
 •  
  01 Ocak 2017 Pazar 20:01

  benimde ve de başka bir kızı seviyor sanki hep onunla vakit geçiriyo her gün okula geldiğimde ikisini başbaşa merdivende buluyorum111

  Cevapla
 •  
  25 Aralık 2016 Pazar 05:07

  Ya beni annesine tercih eden insan suan bana acimiyor bile içim çok dolu içimi dökecek kimsem yok sanki

  Cevapla
 •  
  15 Kasım 2016 Salı 19:15

  Herkes yasatigini yasayacaktir. Arkadaslar uzulmeyin

  Cevapla
 •  
  24 Ekim 2016 Pazartesi 22:12

  Her yazdıklarınız için sağol

  Cevapla
 •  
  21 Ekim 2016 Cuma 14:51

  aynen benimde kendimi çok kötü hissediyorum içimden hiçbirşey ypmaak gelmiyor

  Cevapla
 •  
  06 Ekim 2016 Perşembe 16:03

  4 yıllık bi aşkın göz göre göre bittiğini görmek adamı üzüyor yoruyor hatalar peşimizi bırakmıyor sanki kalbimi biri sıkıyor parçalıyor ölmek istiyorum ama blki bi gün bana ihtiyacı olur diye ölemiyorum

  Cevapla
 •  
  02 Eylül 2016 Cuma 00:52

  Hakli

  Cevapla
 •  
  24 Ağustos 2016 Çarşamba 23:55

  Benimde canm çok inciniyor

  Cevapla
 •  
  13 Ağustos 2016 Cumartesi 18:43

  yanıyorum gözlerimin içine baka baka başka kızla konuşuyor o da beni seviyor biliyorum ama çok utangaç ve daha küçüğüz ama ben onun kaderini benim kaderime bağlamak istiyorum onsuz yaşayamayacakmış gibi hissediyorum gerçekten bilmiyorum

  Cevapla
 •  
  06 Eylül 2016 Salı 16:49

  selamlar..!! i̇nanin i̇ni̇şli̇-çikişli bi̇r hayat yaşadim..maddi̇ ve manevi̇ çok özveri̇de bulundum 2-3 ki̇şi̇ beni̇ çok üzdü..gene de yaşananlari unutmak çok zor nedense...!!

 •  
  06 Ağustos 2016 Cumartesi 23:38

  Offf çok ama çok acı

  Cevapla
 •  
  12 Temmuz 2016 Salı 01:51

  Siz yine iyisiniz benim sevdiği m kız arkadaşımla çıkıyor

  Cevapla
 •  
  11 Ağustos 2016 Perşembe 15:59

  benim sevdiğim çocuk en yakın arkadaşımla çıkıyo ve onu sevdiğimi öğrendiği için benden nefret ediyo

 •  
  06 Haziran 2016 Pazartesi 17:01

  offff çok acı

  Cevapla
 •  
  26 Mayıs 2016 Perşembe 00:16

  Bende 8 ay önce, evlilikten döndüm. O beni bıraktı. Bi kız olarak çok üzüldm. 3 ay sonra psikiyatri ye gittim çünkü aşırı ağlama, depresyon, uykusuzluk, gece kalkıp onu düşünmek, takip etmek vs. 5 ay bitti, ilaç içiyorum.. Şuan hayatıma adepteyim,hayatımdan atamadım tam ama bakalım nolcak

  Cevapla
 •  
  11 Mayıs 2016 Çarşamba 15:52

  Dün ayrıldık nefes alamıyorum resmen çok kötüyüm :(

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2016 Perşembe 18:46

  benonuçokseviyorumama obenihiçsevmiyor

  Cevapla
 •  
  11 Ağustos 2016 Perşembe 16:00

  aynen :(

 •  
  04 Nisan 2016 Pazartesi 01:39

  Allah kahretsin 6 ay oldu unutamadım

  Cevapla
 •  
  23 Mart 2016 Çarşamba 23:25

  benimsevdigimvaramabenihiçsevmiyor neyapıcambenbanayardım edinneolur

  Cevapla
 •  
  18 Şubat 2016 Perşembe 20:01

  iyide ben onu unutmak istemiyorumki ben onunla mutlu olmak istiyorum

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2015 Perşembe 19:23

  ya yeter ya aşk acısı çekiyorum her şey gözümün önunden geçiyor

  Cevapla
 •  
  10 Ekim 2015 Cumartesi 00:23

  onsuz yapamam demeyin allah sizi onsuz yaratmış allaha dua edin bol bol

  Cevapla
 •  
  04 Şubat 2015 Çarşamba 04:35

  cok tesekkurler gayet mantikli bilgiler

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2015 Pazartesi 00:01

  Aşk meşk hepsi yalan sadece kalbimizin bize oynadığı bir oyun kimse vaz geçilmez değildir sadece biraz zaman.... Sevda nuray ceylan

  Cevapla

 • Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?
  Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?

  Süresi : İzlenme : 1619

 • Çin yemeği tarifi
  Çin yemeği tarifi

  Süresi : 00:59 İzlenme : 284

 • Tiramisu nasıl yapılır?
  Tiramisu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:47 İzlenme : 903

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2821

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 4353

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön