Dikkat! “Kırık Kalp Sendromu” kalp krizine sebep olabilir...

Çabuk incinen, kolay kırılan kadın kalbi, mutsuz bir aşk hayatından da olumsuz etkileniyor. Duygusal şoklar; terk edilme, aldatılma, unutulma, tüm bu kalp kırıcı durumlar, kalp hastalıkları ve kalp krizlerine yani “Kırık Kalp Sendromu”na neden olabiliyor.

Dikkat! “Kırık Kalp Sendromu” kalp krizine sebep olabilir...

Bir kadınların kalbini kazanma şansı ya da kalp kırıklığı riski bakımından çok önemli. Özellikle kadınlar, hediye almadıkları ya da sürprizle karşılaşmadıklarında büyük bir hayal kırıklığı yaşayabiliyor.   

Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kani Gemici, özellikle kadın kalbini etkileyen “Kırık Kalp Sendromu”na karşı önerilerde bulunuyor.

Yalnızlık kalbinizi kırabilir!
Kadınların sevgililerinden ya da eşlerinden ayrılması, adrenalin gibi stres hormonlarını artırarak; göğüs ağrısı, nefes darlığı, sıkıntı, fenalık gibi belirtilerle seyreden ve kalp krizini taklit edebilen “Kırık Kalp Sendromu”na neden olabilir. Kadınların bu hastalığa yakalanma riski, erkeklerden 3-4 kat daha fazladır.

Kalpte zehir etkisi!
Kırık Kalp Sendromu kalpte zehir etkisi yapar. Duygusal çöküntüler, travmalar, şoklar ve beraberinde gelen depresyon hali, vücuttaki hormon dengesini bozar. Stres hormonlarının da artması ile kalp büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalır. Kalbin en önemli düşmanı olan depresyon ve stres, adrenalini yükseltir ve damarları aşındırıcı bir etki yaratır. Stres nedeniyle kalbi koruyan ve mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin de vücutta azalır.

Barışmak!
Ayrılık nedeniyle yaşanılan stres ve depresyonu atlatmak; eşler ya da sevgililerle ile barışma yoluna giderek sağlanabilir. Eşler ya da sevgililer arasında yaşanan sorunlar ya da ayrılıklar en çok, hassas ve kırılgan kadınları daha çok etkiler. Çünkü kadınların kalbi hassastır ve daha çabuk kırılır. Bu nedenle eğer geri dönüşü varsa; özellikle kadınlar eşleri barışma talebinde bulunduğunda onlara asla ‘hayır’ dememelidir. Çünkü gerginlikler ve sonrasında oluşan kırgınlıklar, stresi artırır. Barışma ise stresi ortadan kaldırabilir.  

Eyvah! Ayrıldık boşluktayım...
Kız arkadaşlarınızla özel bir program yapın, sinemaya gidin, gece dışarı çıkıp eğlenin ve yalnızlığınızı hissetmeyin. Ailenizle bir arada olun, özellikle babanıza sevginizi gösterin.

Başlangıç olsun!
“Kırık Kalp Sendromu” yaşamadan ayrılık acısından kurtulmanın en önemli yolu, travmanın etkisinden kurtulduktan sonra kendine yeni bir yaşam kurmaktır. Ailesel destek ya da kişinin olaylarla yüzleşip mantıklı bir yol bulması ve affetme günler içinde kalpte herhangi bir hasar bırakmadan iyileşebilir. Sevgi bu dönemde çok etkili bir ilaçtır. Geçmişte yaşanan kötü tecrübeler ve duygusal çöküntüler, kişinin yeniden aşık olmasına, sevmesine engel değildir. Kurulacak yeni bir düzen ve yeni çevreyle, depresyon etkisi yapan travmalardan kurtulmak, kişi için daha kolay olacaktır. Mutlu olacağına inandığı biri ile yeni bir hayat kurmak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak, geçmişte yaşadığı şokun etkilerini daha kolay silecektir. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 104

 • Hadım yönetmeliği nedir?
  Hadım yönetmeliği nedir?

  Süresi : 48:55 İzlenme : 49

 • Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?
  Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 201

 • Hangi kan grubu hangi kan grubuna kan verebilir?
  Hangi kan grubu hangi kan grubuna kan...

  Süresi : 01:58 İzlenme : 389

 • Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?
  Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Süresi : 01:36 İzlenme : 232

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön