Küçük bahçeler için 12 öneri!

Küçük bahçelerinizi en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için 12 yol!

Küçük bahçeler için 12 öneri!
 1. Pencere saksıları...
  Bahçeniz ya da balkonunuz yok diye “kendi yiyeceğini kendin yetiştir” hareketinden geri kaldığınızı mı hissediyorsunuz? Güneş gören pencerenize yetiştirebileceğiniz saksılarda, her türlü bitkiyi yetiştirebilirsiniz.
 2. Avlu bahçesi...
  Ürün yetiştirilen bahçeler için güneş ışığı ne kadar önemliyse, dar alanda yetiştirilen bitkiler için de güneş ışığı bir o kadar önemlidir. Günlük altı ile sekiz saat arası parlak güneş ışığı en idealidir. Kilsiz toprak kullanmak en idealidir. Sulama da son derece önemli olduğundan saksılarınızı yerleştirirken lokasyona dikkat etmelisiniz. Bitkiler suya ne kadar yakın olursa o kadar iyidir.
 3. Kutuda çay bahçesi!
  Geniş tahta bir kutuya, nane, adaçayı ve lavanta gibi bitkiler ekebilirsiniz. Kutuyu evin en çok güneş alan bölgesine yerleştirin ve çay keyfi yaparken birkaç yaprak koparıp içine atın.
 4. Bahçe Saksıları...
  Eğer balkonunuz avlunuz ya da terasınız yeterli güneş alıyorsa çok fazla zahmete girmeden kendi ürünlerinizi yetiştirebilirsiniz. Fasulye, salatalık ve domates gibi iri yiyeceklerin daha büyük saksılara ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Biber, yeşillik ve baharatlar için daha küçük saksılar yeterli olacaktır.
 5. Verimli bitkileri seçin!
  Birkaç dilim domates için koca bir mevsim beklemeyin. Onun yerine daha kısa sürede büyüyen ve son derece lezzetli olan çeri domates seçin.
 6. Benzer türleri bir araya getirin!
  50 cm lik bir saksı içinde pek çok bitki yetiştirebilirsiniz. Hem yetiştirdiğiniz ürünlerde çeşitlilik sağlar hem de hoş bir görsellik yakalayabilirsiniz.
 7. Daha küçük türleri bir düşünün!
  Bitki yetiştiricileri, genellikle daha az yer kaplayan ancak tadında herhangi bir fark olmayan tohumları piyasaya sürmektedir.
 8. Pencere saksı için öneriler...
  Pencere saksısında yetiştirmek için, farklı şekillerde ve renklerdeki bitkileri tercih edebilirsiniz. Şehir içinde yaşayanlar için en uygun tercih baharattır. Pek çok baharatın gübreye fazla ihtiyacı olmaz. Tek gereken, güneş ışığı ve sulamadır.
 9. Kategori yapın!
  Pencere saksıları pek çok tasarım olanağı sunmaktadır. En sık kullandığınız bitkileri belli bir kategori altında toplayın, örneğin İtalyan baharatları, çiçekli baharatlar ve salata yeşilliği gibi.
 10. Göze hoş görünen bitkileri seçin!
  Alacalı bitkiler oldukça güçlü bir görsel etki yaratır.
 11. Yenilebilir çiçekli bitkiler!
  Saksınıza ekeceğiniz birkaç çiçekli tohum ile hem renkli bir görüntü yaratabilir hem de salatalarınızı daha zengin kılabilirsiniz.
 12. Yeşillikleriniz taze kalsın!
  Büyümenin hızlanması için haftada bir kere salata yeşilliklerini toplayın. Bitkiler zayıflamaya başladığında ise onları topraktan çıkarın ve yeni tohumları ekin.
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 182

 • Oje sürdükten 10 saat sonra vücudumuzda neler olur?
  Oje sürdükten 10 saat sonra vücudumuzda...

  Süresi : İzlenme : 1011

 • Pratik valiz nasıl toplanır?
  Pratik valiz nasıl toplanır?

  Süresi : 01:32 İzlenme : 2332

 • "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."
  "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."

  Süresi : 07:13 İzlenme : 2155

 • Pet şişelerin altındaki numaralar ne demek?
  Pet şişelerin altındaki numaralar ne demek?

  Süresi : İzlenme : 1164

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön