Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Yılın 12 ayı tüm meyveler aynı tazelikte masanıza geliyor

Sağlıklı bir bedene sahip olmanın en kolay yolunun optimal beslenmeden geçtiğini savunan uzmanlar, çeşitli renk ve türlerde meyve ve meyve suyu tüketiminin önemini vurguluyor. Ambalajlı meyve suları raf ömrü süresince ilk günkü tazeliğini koruyor olması sebebiyle beslenmede önemli bir rol oynuyor.

Yılın 12 ayı tüm meyveler aynı tazelikte masanıza geliyor

Sağlıklı beslenmede çeşitliliği savunan uzmanlar, besin zincirinde güvenilirliğin önemine değiniyor. Günümüzde tarladan sofraya kadar olan besin zincirinin her halkasında besin güvenliğinin önemine dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan “Sağlığa zararlı mikroorganizmaların var olduğu ortamı anlatan “septik”' sözcüğünün karşıtı “aseptik”, bu mikroorganizmalardan arındırılmış ortamı tanımlıyor.

Aseptik ambalajlama sisteminde süreç malzemelerin ve dolumun yapıldığı ortamın sterilize edilmesi ile başlıyor. Ürün, steril bir ortamda ambalajlama sistemine aktarılıyor. Yani meyve suyu, nektar ya da meyveli içecek, ışık, hava ve bakterilerden arındırılmış, steril ortamlarda karton kutulara dolduruluyor, bu sayede ürünün içindeki besin değerlerini ve doğallığını kaybetmeden uzun süre korunması sağlanmış oluyor” dedi.

Bunlara dikkat edin!

Bilinçli bir tüketicinin meyve suyu ve benzeri bir içecek satın alırken ürünün etiketini dikkatlice okuması gerektiğini belirten Yücecan “Tüketici alacağı ürünün raf ömrüne bakmalı,  güvenilir bir ambalajdan meyve suyu içtiğine emin olmalıdır. Ne içtiğini bilmesi konusunda bilinçli olması gerekir. Asla pastörize edilmemiş meyve suyu içmemelidir. Pastörize edilmemiş meyve sularında Escherichia coli, Salmonella gibi patojenler bulunabilir. Bu organizmalar, ciddi hastalıklara neden olabilirler, bu nedenle asla pastörize edilmemiş meyve suyu tüketilmemelidir” sözlerine ekledi.

 

En kısa zamanda tüketin 

Aseptik teknoloji adı verilen üretim yöntemiyle dolum yapılan 6 katmandan oluşan karton kutularındaki meyve suları açılmamak koşuluyla bir yıl raf ömrüne sahiptir. Açıldıktan sonra da ağzı kapalı olarak buzdolabında saklanmalı ve mümkün olduğu kadar en kısa zamanda tüketmeye dikkat edilmelidir. Kutusu açılmış bir meyve suyu, 2 – 3 gün içinde tüketilmelidir.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 43

 • Sanatçıların eski ve yeni halleri
  Sanatçıların eski ve yeni halleri

  Süresi : 00:57 İzlenme : 654

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 653

 • Hayır demek güzeldir!
  Hayır demek güzeldir!

  Süresi : 01:16 İzlenme : 379

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 1298

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön