Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Kadın rolü üstlenen erkekte erkeklik hormonu düşük mü?

Araştırmalara göre “zorunlu” olmadığı halde, ev işleri ve çocuk bakımı gibi kadına biçilmiş rolleri üstlenen erkeklerde erkeklik hormonu düşüklüğü görülüyor.

Kadın rolü üstlenen erkekte erkeklik hormonu düşük mü?

Erkeğin kadın rolüne büründüğü durumlar hiç akla gelmeyen sorunların işareti olabilir. Araştırmalara göre “zorunlu” olmadığı halde, ev işleri ve çocuk bakımı gibi kadına biçilmiş rolleri üstlenen erkeklerde erkeklik hormonu düşüklüğü görülüyor.

 

Toplumda erkeğe biçilen rollere inat, çocuğuna olan düşkünlüğü normalin dışında bulunan ve ev işlerine olan ilgisi herkesi şaşırtan erkekler de yaşıyor aramızda. Evlilikte daha pasif davranışlar gösteren, zorunlu olmadığı halde ev işlerini ve çocuk bakımını üstlenen erkekler üzerinde yapılan bir araştırma, bu kişilerde “testosteron” (erkeklik) hormonunun düşük olduğunu gösteriyor. Bu durum testosteron düşük olduğu için mi böyledir, yoksa testosteron hormonu erkeğin kadına dair rolleri üstlenmesi nedeniyle mi düşmüştür konusu ise henüz araştırma safhasında olduğu için net değildir. Yapılan araştırmalardan çıkan çarpıcı sonuçlardan da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi rol, deneyim ve işlevlerin insan biyolojisine çok önemli etkisi bulunuyor.

 

Eziklik duygusu

Zorunlu olmadığı halde kadına atfedilen işlevleri üstlenen, bunu abartılı şekilde ve sürekli yapan erkeklerin erkeklik hormonlarının bundan etkilendiğine dair bulgular, bu tür erkeklerin kendilerini işe yaramaz, işlevsiz ve bastırılmış hissettiklerine işaret ediyor. Oysa erkek, toplumda mücadeleci, girişimci, atak, kavgacı, duygulardan çok eyleme dönük, iş bitirme özelliği olan bir varlık olarak tanımlanırken, kadın; duygularını ve sezgilerini ön planda tutan ve empati kurmaya çalışan taraf olarak görülüyor. Rollerin değişimi halinde ilişki bundan etkilenebiliyor ve erkek kendisini işe yaramaz hissedebiliyor.

 

Çocukların durumu

Kadının çalışma hayatında daha fazla yer alıp kariyerinde güçlenmesi, konumunu ilişkisine yansıtmasına neden olabiliyor. Bu durum, kadının ilişkide dominant rol üstlenmesine, erkeğin ise kendisini daha başarısız ve değersiz hissetmesine neden oluyor. Bu durum çocukları da olumsuz etkileyebiliyor. Bu tür ailelerde, evde babasını pasif, aşırı yumuşak ve bağımlı gören çocuklarda kafa karışıklığı oluyor, özellikle erkek çocuklarda “rol model”in baba olduğuna ve bu modelin farklı algılanmasının çocukların bilinçaltında erkek kimliği konusunda sıkıntılara yol açabiliyor.

 

Erkekler evde ‘annelik’ rolünü üstlenmemeli

Erkeğin bu durumunun, çocuğunu ve annesini çok sevmekle karıştırılmaması gerekiyor. Erkek, rolü açısından; bağımsız, özgür ve işlevsel olmalı; kadın ise rolünü, kişiliğini ve dişiliğini bastırmadan geliştirmelidir. Bu noktada erkeğin erkeğe, kadının ise kadına dair roller üstlenmesi şarttır. Kadın ve erkek haklarda eşit, rol ve işlevlerde farklılık gösterdikleri için erkeğin hiçbir şekilde ‘annelik’ rolünü üstlenmemesi gerekiyor.

 

Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Baget ekmek içerisinde mini köfteler
  Baget ekmek içerisinde mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 208

 • Poşe yumurtalı tonlu yufka
  Poşe yumurtalı tonlu yufka

  Süresi : 01:29 İzlenme : 102

 • Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?
  Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?

  Süresi : 01:04 İzlenme : 208

 • Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel röportaj
  Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel...

  Süresi : 01:57 İzlenme : 391

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 370

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön