Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Egzersiz sırasında yapılan 8 hata!

Yaptığınız onca egzersize rağmen kilo veremiyor musunuz? O zaman, bu maddeleri gözden geçirmenizde fayda var!

Egzersiz sırasında yapılan 8 hata!

Hayatınıza daha sağlıklı ve formda bir vücutla devam etmek için egzersiz kaçınılmaz... Fakat yapılan basit egzersiz hataları ile bu süreci kendinize işkence haline getirmeyin! Bu işi ne kadar çok yaptığınız değil, ne kadar kaliteli yaptığınız önemli.  

 

Her şeyin bir anda olmasını beklemeyin!

Daha ilk başladığınız dakika kilolarca ağırlık kaldırarak kendinizi yormayın. Yavaş yavaş, ısınarak sporunuza başlayın. Yoksa egzersizden soğursunuz.  

 

Çok odaklanmayın!

Kadınlar her zaman vücutlarında bir yerlerinden şikayetçidirler. Yaptıkları hata ise, egzersiz yaparken o bölgelerine odaklanmalarıdır. Hanımlar, yüzlerce mekik çekseniz bile karnınızdaki yağlar bir anda erimeyecek. Vücudunuzun bir bölgesine odaklanmak yerine, yaptığınız egzersizin tüm vücudunuzda etkili olmasını sağlayın.  

 

Doktoru ihmal etmeyin!

Egzersiz sizi fit ve sağlıklı kılar ama egzersizle birlikte yeni bir rejim için doktorunuzu ziyaret edin. Çoğu insan bu adımı atlayarak hata yapar. Egzersiz yapmadan önce, vücudunuzun ne tür bir egzersize dayanıklı olduğunu öğrenin.  

 

Takıntılı olmayın!

Egzersizle ilgili yapılan bir diğer hata da; takıntılı olmak. Çok fazla egzersiz iyi midir? Evet, ama eğer bu egzersiz tutkunuz tüm hayatınızı etkiliyorsa ve bir kere bile kaçırdığınızda psikolojik olarak kötü hissediyorsanız, bu çok da iyi bir işaret olmayabilir. Sonuçta profesyonel sporcu olmayacaksınız. Bu nedenle vücudunuzu ve psikolojinizi bu kadar yıpratmanın anlamı yok.  

 

Hayatınızı monotonlaştırmayın!

Egzersizin genelinden keyif almıyorsanız, bu sizin için bir görevmiş gibi geliyorsa, egzersizden soğuyup bırakmanız çok olası. Kendinizi sevmediğiniz bir egzersizi yapmak için zorlamayın. İlgilendiğiniz başka bir dal bulun. Ayrıca çeşitli egzersiz yöntemleriyle çalışmak sizi sıkmayacak ve egzersizi bırakmak istemenize engel olacaktır.  

 

Fitness salonu olmadan asla demeyin! 

Yapılan hatalardan bir diğeri ise; insanların vücutlarını formda tutmak için sadece fitness salonlarının işe yarayacağına inanmaları... Fakat yüzme, bisiklete binme, tenis, ve kayak gibi bitmek tükenmek bilmeyen birçok egzersiz çeşidi var. Elinizdeki olasılıkları iyi değerlendirin.  

 

Egzersizden önce ağır yemek yemeyin!

Egzersizden önce atıştıracağınız hafif şeyler iyi bir fikir olabilir. Fakat ağır bir öğün kesinlikle değil! Hareket etmeniz için besine ihtiyacınız olduğu bir gerçek. Ama bunu egzersizden en az 1 saat önce almaya çalışın. Bunun nedeni; sindirim sistemi besinleri parçalar, kanınız yoluyla midenize ve vücudunuzun diğer organlarına taşır (bu nedenle yemek sonrası yorgun hissedersiniz). Egzersiz ise sindirim işlemini sabote eder.  

 

Bonusa ne dersiniz?

Kilo vermek isteyenlerin birçoğunun, ünlülerin egzersiz programlarından ve yedikleri bebek maması ölçülerindeki yemeklerden ilham aldığını biliyorsunuz. Fakat bunun geri dönüşümünün daha hızlı kilo alımı olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Yine de uyarmakta fayda var. Ne olursa olsun, önemli olan kademeli ve kalıcı kilo vermektir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ton balıklı börek nasıl yapılır?
  Ton balıklı börek nasıl yapılır?

  Süresi : 01:29 İzlenme : 182

 • Baget ekmek içerisinde mini köfteler
  Baget ekmek içerisinde mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 334

 • Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?
  Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?

  Süresi : 01:04 İzlenme : 252

 • Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel röportaj
  Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel...

  Süresi : 01:57 İzlenme : 454

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 413

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön