Balık yağı hapları kalp krizini engeller mi?

Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, omega-3 yağlı asidi içeren besinler ileride kalp krizi riski taşıyan kalp hastalarına yardımcı olmuyor!

Balık yağı hapları kalp krizini engeller mi?

Balık uzun zamandan beri, sağlıklı yiyecekler kategorisinde bulunuyor. İçerisinde bulunan omega 3 ve antioksidanların kalp hastalıklarını ve kansere karşı koruduğuna inanılıyordu.

Peki ya balık kapsülleri?
Doktolar, içerisinde omega 3 bulunan balık kapsüllerininde aynı etkiyi yapacağını savunuyorlardı. Ama “Internal Medicine” dergisinde yayınlanan yeni makalede bu inanışı yıkıyor. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, 20.500 hastadan 14 incelenen vakaya göre, bir gruba omega 3 takviyesi bir grubada placebo veriliyor. Sonuç olarak bu hapların, placebo alanlarla aynı oranda ölüm riskine neden olduğu ortaya çıktı.

Kalp hastalıkları olanlar, kalbe faydası olması için omega 3 alan ya da psikolojik olarak kalp hastalığı olduğuna inanlar, kalp hastalığı, kalp krizinden ölme, kalp yetmezliği ve ölme aynı sonuçları veriyor.

Seul Ulusal Üniversitesi'nden araştırma görevlilerinden Seung-Kwon Myung'un Time'a yaptığı açıklamada “Bu zamana kadar, omega 3 yağlı asitlerin, kalp sağlığına olan etkisi hakkında bazı araştırmalar kalp krizi riskini düşürdüğü sonucunu, bazıları ise hiçbir yararı olmadığını ortaya çıkarmıştı” diyor.


Bu araştırmalara katılanların, bazıları omega 3 yağı bulunan hapların faydalarını bildiklerinden, faydalıymış gibi bir düşünceye sahiptiler. “Bence, omega 3'ün bu araştırmaların sonucunda ortaya çıkan yararları inanılır değil” diye ekliyor Myung.

Myung'ın omega 3 hakkında yaptığı araştırmalar, bu hapların sağlığa etkisi yoktur demiyor. Amerikan Kalp Derneği kalp hastalarına ve henüz bir kalp hastası olmayanlara, haftada iki kez yağlı balık yemelerini ve eğer yeterli derecede balık tüketemiyorlarsa, omega 3 içeren takviyelerden almalarını öneriyor.

Amerikan Kalp Derneği'ne göre, araştırmalar omega 3 yağlı asitlerinin düzensiz kalp atışlarını düzenlemeye yardımcı olduğunu, trigliserit oranlarını düşük tuttuğunu ve kalbin kan damarlarında aterosklerotik tabakaların oluşumunu engellediğini gösteriyor.

Myung ise bunun mümkün olabileceğini, omega 3 yağlı asitlerinin ek besinden daha yararlı olabileceğini söylüyor. “Ben kalp hastalarına omega 3 yağlı asitlerinden almamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü henüz kalbe bağlı hastalıklara yararlı olduğuna dair bir araştırma yok. Buna rağmen, haftada en az iki kere balık yemelerini öneriyorum çünkü balık tüketiminin kalbe bağlı hastalıkları önlediğine dair yapılan deneysel çalışmalar var” diyor.

Balık tüketimi protein açısından zengin olduğundan ve içerisinde kırmızı etten daha az  doymuş yağ olduğundan yemenizde fayda var. Kalp hastalarına da herhangi bir artısı olmasa bile zarar vermiyor.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hipnozla doğum nedir?
  Hipnozla doğum nedir?

  Süresi : 02:58 İzlenme : 884

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 2563

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 2287

 • Doğum nedir?
  Doğum nedir?

  Süresi : 05:31 İzlenme : 24352

 • Yağsız mücver nasıl yapılır?
  Yağsız mücver nasıl yapılır?

  Süresi : 01:31 İzlenme : 2006

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön