30 yaşını aşmış 100 kadından 95'i selülitli...

Selülit her kadının kâbusu... 30 yaşını geçmiş kadınların yüzde 95’inin vücutlarında selülite rastlanıyor. Bu konuda uygulanan tedavilerden olumlu sonuç almak mümkün olsa da, uzmanlara göre selülitlerden tamamen kurtulunabileceği inancına sahip olmamak gerekiyor.

30 yaşını aşmış 100 kadından 95'i selülitli...

Selülitli bacakların kadın psikolojisine olan etkileri ve kadınların bu savaşı kazanma yolunda verdikleri mücadele bahar aylarıyla birlikte artış gösteriyor. Bu sorunun azı da çoğu da çok büyük rahatsızlık yaratıyor. Özellikle bacakların üst kısımlarında görülen ve mayo-bikini giyildiği zaman rahatsızlık veren bu durum, önce önleyici yolların denendiği daha sonraysa sorunu ortadan kaldırmaya yönelik tedavilerin gerçekleştirildiği zorlu bir mücadele olarak değerlendiriliyor.

 

Yaş faktörü önemli

Selülit, cilt altı yağ depolanması olarak tanımlanıyor.Karakteristik olarak girintili, çıkıntılı, porktakal kabuğu görünümlü durum, zararsız olmasına karşın çoğu kişi için kozmetik bir endişe kaynağı olarak algılanıyor. Bel altındaki bölgelerde eşit dağılmamış yağ birikimi selülitin varlığını gösteriyor. Bu durum, cilt altında yağ dokularını ayıran bağ dokusunun, artan yağ hacmine aynı oranda esneyerek karşılık verememesinden kaynaklanıyor. Yaş ilerledikçe bu bağ dokularının kalınlaşıp kısalması cildi yapıştığı yerlerde içeri çekiyor. Her ülkeden ve ırktan tüm kadınlarda, yaş ilerledikçe selülit geliştiği belirtiliyor. Bu nedenle 30 yaşını geçmiş kadınların yüzde 95’inin vücutlarında selülite rastlanıyor. Kadınlık hormonlarının da selülit oluşumunda rolü bulunuyor.

 

Sadece krem yetmez

Medipol Hastanesi’nden Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları Prof. Dr. Naci Karacaoğlan ve Doç. Dr. Mustafa Keskin, “Selüliti olan bir kadında bu sorunun bütünüyle ortadan kaldırılması mümkün değildir. Uygulanan tedavilerden ancak kısmen fayda sağlanabilir” diyor. Buna rağmen her iki uzman da, selülit tedavisinde eskiye oranla çok daha iyi sonuçlar elde edildiği gerçeğine de dikkat çekiyor. Karacaoğlan ve Keskin, selülit sorununun sadece kremle düzelemeyeceğini belirtiyor.

 

Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 138

 • Hadım yönetmeliği nedir?
  Hadım yönetmeliği nedir?

  Süresi : 48:55 İzlenme : 69

 • Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?
  Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 258

 • Hangi kan grubu hangi kan grubuna kan verebilir?
  Hangi kan grubu hangi kan grubuna kan...

  Süresi : 01:58 İzlenme : 397

 • Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?
  Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Süresi : 01:36 İzlenme : 254

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön