Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Unlu ve şekerliler arttı hipoglisemi yaygınlaştı!

Uzmanlar, günümüz toplumlarında diyabet kadar sık görülen bir hastalık olan “hipoglisemi”nin özellikle şekerli ve unlu yiyecek içecek tüketiminin artmasıyla hızla Yaygınlaştığı uyarısında bulundu.

Unlu ve şekerliler arttı hipoglisemi yaygınlaştı!

Medline Antalya Hastanesi uzmanlarından Dr. Halil Duran, günümüz toplumlarındaki “hipoglisemi ” tehlikesine dikkat çekti. Dr. Duran, dengeli beslenmenin hipoglisemiyi önlediğini belirterek şunları söyledi:

 “Çok sık acıkıyor ve tatlı yemek istiyorsanız, açken sinirli oluyorsanız ve gece yemelerinizi kontrol altına alamıyorsanız kan şekeriniz normalin altına düşüyor olabilir. Hipoglisemi olarak bilinen kan şekerinin normal seviyenin altında olması durumu, diyabet kadar yaygın bir hastalıktır. Özellikle şekerli yiyecek ve içecekleri fazla miktarda tükettikten 2-3 saat sonra ortaya çıkan hipoglisemi, aşırı terleme, çarpıntı, halsizlik, bulantı, dikkat kaybı, hatta el titremeleri ve sonra da uyuklama gibi belirtilerle kendini gösterir.”

Bozuk yaşam kalitesi
Şekerli ve unlu yiyecek içecek tüketmenin artmasıyla da hipoglisemi probleminin yaygınlaştığını söyleyen Dr. Halil Duran, bitkinlik, yorgunluk, halsizlik gibi sorunlara yol açan hipogliseminin yaşam kalitesini bozduğunu anlattı. Dr. Duran, “Baş ağrıları, el titremeleri, açlığa dayanamama hissi, iş veriminizi azaltır. Aynı zamanda uykuya daldıktan kısa bir süre sonra uyanmalar, gece yarıları buzdolabını karıştırmalar, kontrolsüz atıştırmalar da can sıkıcıdır” diye konuştu.

Dengeli beslenme önler
Dengeli beslenmenin hipoglisemiyi önlediğini kaydeden Dr. Duran, şunları söyledi: “Hipoglisemi hastalığının en önemli nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlığı geliyor. Kısa aralıklarla az yemek yemeye çalışın; ana ve ara öğünlerin hepsinde mutlaka karbonhidrat ve proteini birlikte tüketin; basit şeker, reçel, pekmez, bal gibi şekerli tüm yiyeceklerden uzak durun; haftada 1-2 kez sütlü tatlı yenilebilir, ancak şeker yerine tatlandırıcı tercih edin; egzersiz yapmayı ihmal etmeyin; beyaz un içeren besinlerden kaçının, bunun yerine rafine edilmemiş tahılları tercih edin; meyvelerin suyunu içmek yerine kendisini tüketin; kahve, çay, kolalı içecekler gibi yoğun kafein ihtiva eden içecekleri azaltın; sigara gibi zehir içeren alışkanlıklarınızı kontrol edin.”

Belirtilere dikkat edin

 •   Çok sık acıkıyor ve tatlı yemek istiyorsanız
 •   Açken sinirli oluyorsanız
 •   Gece yemelerinizi kontrol altına alamıyorsanız
 •   Aşırı terleme ve çarpıntınız varsa
 •   Dikkat kaybı, halsizlik, bulantı, uyuklama, el titremeleri yaşıyorsanız
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sanatçıların eski ve yeni halleri
  Sanatçıların eski ve yeni halleri

  Süresi : 00:57 İzlenme : 512

 • Hayır demek güzeldir!
  Hayır demek güzeldir!

  Süresi : 01:16 İzlenme : 330

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 611

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 1194

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 551

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön