Şapka takın, karpuz yiyin...

Uzmanlar, yaz aylarında ultraviyole ışınları içeren güneş ışıklarından korunmak için Meksika türü şapka takıp bol bol karpuz ve balık yenmesini tavsiye ediyor.

Şapka takın, karpuz yiyin...

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte güneşin önemi daha da artarken, vücuda yararı kadar zararı da olabilen güneşten korunma yöntemlerine dikkat etmek gerektiği belirtildi.

 

Ultraviyole ışınları içeren güneş ışıklarından özellikle çocuklar ve gençlerin iyi korunması gerektiğini kaydeden uzmanlar, 10.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması, açık renk ve sıkı dokulu giysiler giyilmesi, özellikle Meksika tipi şapka, güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanılmasını karpuz, balık yenmesini tavsiye etti.

 

Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, “Güneş ışınlarının yüze ve göze direkt vurmasını engelleyen Meksika türü şapkalar kullanabiliriz. Güneşten korunmada ayrıca güneşten koruyucu kremler de kullanabiliriz. Cildimize uygun faktörlü, cildimizin yapısına uygun ürünler seçerek cildimizi güneşten koruyabiliriz. Eğer cildimiz aşırı yağlı veya kuru ise buna uygun güneş kremi kullanabiliriz. En uygun olanı bir dermatologa başvurarak cildimize hangi ürün tavsiye edildiyse bunu kullanmamızda fayda vardır. Tüm bunların yanı sıra güneş gözlüğü kullanarak da cildimizi ve gözlerimizi güneşten koruyabiliriz” diye konuştu.

 

Yeşil Çay için

Güneşten korunmada bazı gıdaların da etkili olabileceğini belirten Çimen, “Örneğin meyveler, karpuz, yeşil çay, balık gibi bir takım gıdalar için de bulunan antioksidan maddeler nedeni ile bizi güneşten koruyabilirler. Bu nedenle özellikle yazın vazgeçilmez meyvelerinden biri olan karpuzu bol bol tüketmemizde fayda var, aynı zamanda siyah çay yerine yeşil çayı tercih edebiliriz. Yeşil çay içerdiği birtakım antioksidan maddeler nedeniyle antiaging etki göstermektedir, bunun yanında bizi güneşin zararlı etkilerinden de koruyabilmektedir. Balığın içerisindeki birtakım omega 3 yağ asitleri vücudumuzun direncini artırdığı gibi bizi güneşin zararlı etkilerinden de koruyabilir” dedi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 115

 • Hadım yönetmeliği nedir?
  Hadım yönetmeliği nedir?

  Süresi : 48:55 İzlenme : 59

 • Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?
  Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 225

 • Hangi kan grubu hangi kan grubuna kan verebilir?
  Hangi kan grubu hangi kan grubuna kan...

  Süresi : 01:58 İzlenme : 395

 • Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?
  Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Süresi : 01:36 İzlenme : 246

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön