Ramazanda ağız ve diş sağlığına dikkat!

Her zaman dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığı, Ramazan ayında oruçluyken daha büyük önem kazanıyor.

Ramazanda ağız ve diş sağlığına dikkat!

Her zaman dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığı, Ramazan ayında oruçluyken daha büyük önem kazanıyor. Ramazan'da, dişler fırçalanmadığı zaman sahurdan iftara kadarki uzun sürede ağızda kolayca üreme ortamı bulan bakteriler, ağızda kötü kokuya sebep olurken, diş çürüklerini de arttırabiliyor.


Oruç tutarken ağız bakımına her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini belirten Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, Ramazan ayında ağız sağlığıyla ilgili akla takılan soruları yanıtladı.

Ramazan'da ağız sağlığını nasıl koruyabiliriz? 
İftardan ve sahurdan sonra dişlerin daha özenle fırçalanması gerekir. Diş fırçalarken, dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de fırça yardımıyla iyice temizlenmesi gerekir. Oruç tutanlara ayrıca Ramazan'da ağız antiseptiği kullanmalarını tavsiye ederim. İftar ve sahur yemeklerinden hemen sonra asit oranının artarak bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam sağlar, bu nedenle diş fırçalamanın yanı sıra ağız antiseptiği kullanılmasını özellikle önemlidir. Anti bakteriyel gargara ya da ağız spreyi de kullanabilirsiniz. Hiçbiri olmazsa tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Oruçluyken diş fırçalanabiliyor mu? 
Diş macununu yutmamak kaydıyla oruçluyken diş fırçalamanın bir mahsuru yoktur. Din adamları tarafından çok kereler vurgulanmıştır.

Oruçluyken ağız kokusu nasıl önleriz?  
Ağız kokusunun, yalnızca diş çürüklerinden kaynaklanmaz, çürüklerin dışında diş eti hastalıkları, kötü yapılmış protezler, mide ve boğaz rahatsızlıkları da kötü kokulara neden olabilir. Ağız bakımı iyi bir şekilde yapıldığı takdirde ağızdaki kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Ramazan'da çürüklere dikkat!  
Ramazan'da oruçluyken yeme içme faaliyeti olmadığından, ağızda tükürük salgısı az seviyededir, iftar ve sahur yemeklerinden sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakterilerin ağızda kolayca üreyebilir. Bakterilerin ağızda asitlenmeye yol açar, bu da diş çürüklerine neden olur.

Ramazan'da diş tedavisi yapılabilir mi?  
Anestezi uygulanmadan yapılabilen işlemlerin oruç bozmaz. İşlem sırasında kişi ağzını temizlemek için kullandığı suyu yutmadığı müddetçe bir sorun yaşanmaz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 354

 • Yalan söylediğini nasıl anlarsınız?
  Yalan söylediğini nasıl anlarsınız?

  Süresi : 01:39 İzlenme : 192

 • Doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır?
  Doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 3252

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 1516

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 1791

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön