Bağışıklık sisteminiz yaşınızdan yaşlı olabilir!

Uzmanlar bağışıklık sisteminin yaşının da önemli olduğunu ve insanların daha iyi beslenip daha iyi uyuyarak bağışıklık sisteminin yaşlanmasını durdurabileceklerini açıkladı.

Bağışıklık sisteminiz yaşınızdan yaşlı olabilir!

Bağışıklık sistemi normale göre daha fazla yaşlı olanlar erken yaşlarda saçları beyazlaşırken, eklemlerde kireçlenme ya da benzer sorunlarla karşılaşabiliyor.

 

Bilim adamlarına göre, 50’li yaşlardaki bir kişinin bağışıklık sistemi 80 yaşında olabiliyor ya da bunun tam tersi durumlar da meydana gelebiliyor. Eğer sık sık nezle olup kendinizi yorgun hissediyorsanız bağışıklık sisteminiz, normal yaşınıza göre daha yaşlı demektir.

 

Bağışıklık sistemimiz bizi muhtemel virüslerden, bakterilerden, parazitlerden koruyor. Adeta bir ordudaki askerler gibi bunlara karşı savaşıyor. Ancak bağışıklık sistemi yaşlı ise, düşmanlar yani virüsler bize galip gelebiliyor.

 

Birmingham Üniversitesi’nden Profesör Janet Lord, “Yaşlı insanlardaki bağışıklık sistemindeki askerler bakteri öldürmede, gençlerin vücudundaki askerlere göre yarı yarıya etkilidir. Yine koruyucu iğneler de aynı şekilde büyük etki yapmaz” diye konuştu.

 

Profesör Akbar’a göre, bazı yaşlı kişiler, genç bağışıklık sistemine sahipken, gençlerin ise yaşlı bağışıklık sistemine sahip olabileceğini belirtiyor. Buna ise genetik yapı ve yaşam boyu vücuda giren virüsler, yaşam şekli gibi faktörler karar veriyor. Eğer sık sık hasta oluyorsanız, bu da bağışıklık sisteminizin yaşlı olduğuna işaret edebiliyor.

 

Çok fazla ya da az uyumayın

Yapılan çalışmalar çok fazla ya da az uyuyan kişilerin bağışıklık sistemlerinin normal bir uyku düzenine sahip kişilere göre daha zayıf olduğunu ortaya koydu.

 

Uzmanlar bununla ilgili 65-92 yaşları arasında 150 gönüllü üzerinde çalışma yürüterek, geceleri ne kadar uyuduklarını saptadı. Buna göre, günde 8 saat uyuyanların bağışıklık sistemlerinin 8 saatten daha az ya da fazla uyuyanlardan daha güçlü. Alkol bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi için selenyum, çinko alın ve bol yoğurt, zeytinyağı, fıstık, mango, nar, balık yiyin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 145

 • Hadım yönetmeliği nedir?
  Hadım yönetmeliği nedir?

  Süresi : 48:55 İzlenme : 70

 • Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?
  Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 260

 • Hangi kan grubu hangi kan grubuna kan verebilir?
  Hangi kan grubu hangi kan grubuna kan...

  Süresi : 01:58 İzlenme : 397

 • Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?
  Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Süresi : 01:36 İzlenme : 255

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön