Malign Melanom nedir?

Malign Melanom’un görülme oranı %1’in altında. Hastalığın nedenleri arasında güneş gösterilse de, genetik faktörler önemli bir rol oynuyor.

Malign Melanom nedir?

Deri kanserleri içinde en tehlikelisi olarak görülen Malign Melanom, hangi sıklıkta görülüyor ve neden kaynaklanıyor?
Malign Melanom’un görülme oranı %1’in altında. Hastalığın nedenleri arasında güneş gösterilse de, genetik faktörler önemli bir rol oynuyor. Ailesinde Malign Melanom bulunanlarda risk çok daha fazla artıyor. Vücudunda iki milimetreden büyük, 50’den fazla ben bulunanların mutlaka bir hekime danışması gerekiyor. Türkler’de ben sayısı çok olsa da, Malign Melanom eğilimi düşük. Riskli benlerin özellikleri arasında farklı renkler içermeleri, düzensiz ve 6 mm.’den büyük olmaları ve asimetrik olmaları (ortadan ikiye böldüğünüzde iyi yarı farklıdır, bir kısmı yuvarlakken, diğeri harita gibi olabilir) bulunuyor.

Malign Melanom nasıl ilerliyor?
Bu hastalık çok hızlı seyrediyor. Biyopsi alındığında, Malign Melanom’un kalınlığı bir milimetreden daha ince ise başarı oranı çok yüksek oluyor. Cerrahi tedavi %90’ın üzerinde başarı sağlıyor. Ancak Malign Melanom’un kalınlığı bir milimetreden fazlaysa, bölgesel lenf düğümü tutulumu olup olmadığına bakmak gerekiyor. Eğer bölgesel lenf düğümü tutulumu varsa, beş yıllık sağ kalım oranı %90’lardan %70’lere kadar düşüyor.

Tanı nasıl konuyor?
Malign Melanomlar’da dijital dermaskopik takip 10 yıldır kullanılıyor ve bu yöntemin erken evrede tanı koyma konusunda çok etkisi bulunuyor. Alışkın bir gözle tanı %90 konabiliyor. Ancak uzun vadeli tedavi planı için mutlaka biyopsi yaptırmak gerekiyor. Malign Melanom biyopsisiz tedavi edilemiyor. Hastalığa yol açan benler genellikle yüzde, gövdede, bacaklarda ve omuzda görülebiliyor.

Tedavide hangi yöntemler kullanılıyor?
Hastalığın tedavisinde genellikle cerrahi yöntemler uygulanıyor. Malign Melanom’un kalınlığı 1mm.’nin altındaysa 5 mm.’lik sağlıklı çevre doku ile çıkarıldığında sağ kalım oranı %100’e yakın olabiliyor. Ancak hastalık ilerleyince risk artıyor.  Hastalık tedavi edilse de, tekrarlama olasılığından ilk iki yıl, üç ayda bir hastanın mutlaka hekim kontrolünden geçmesi öneriliyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?
  Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?

  Süresi : İzlenme : 1722

 • Çin yemeği tarifi
  Çin yemeği tarifi

  Süresi : 00:59 İzlenme : 350

 • Tiramisu nasıl yapılır?
  Tiramisu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:47 İzlenme : 939

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2854

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 4381

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön