Erken teşhis için test yaptırın

Pap Smear, rahim ağzı kanseri için yapılan tarayıcı bir test. Bu testi, şikayeti olsun olmasın, 18 yaşını doldurmuş ve cinsel olarak aktif, tüm kadınlara uzmanlar öneriyor.

Erken teşhis için test yaptırın

Pap Smear, rahim ağzı kanseri için yapılan tarayıcı bir test. Bu testi, şikayeti olsun olmasın, 18 yaşını doldurmuş ve cinsel olarak aktif, tüm kadınlara uzmanlar öneriyor.

Rahim ağzı kanserine HPV adlı virüsün belirli bazı tipleri neden oluyor. Virüs önce çok küçük hücresel değişikliklere neden oluyor ve 5-10 yıllık bir süreçte kanser oluşuyor. Son dönemde geliştirilen HPV aşısı rahim ağzı kanserine karşı koruyucu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt, aşı hakkında bizi bilgilendiriyor.

Sağlığınız için bu testler önemli
Bu günlerde sıkça duyduğunuz rahim ağzı kanserine karşı kullanılan HPV aşısı, dört tip HPV virüsüne karşı koruyucu. 26 yaşını geçmiş, cinsel olarak aktif kadınlarda ise HPV’nin neden olduğu hücresel değişiklikleri pap smear testiyle daha başlangıç aşamasında yakalayıp tedavi etmek mümkün. Smear testinde yaygın olarak kullanılan sıvı bazlı değerlendirmelerse güvenilir sonuçlar veriyor.

Ne zaman yapılmalı?
Pap smear testiyle rahim ağzı kanserini ortaya çıkmadan çok önce tespit etmek mümkün. Bunun için rahim ağzından fırçayla süpürülerek alınan hücreler, mikroskop altında inceleniyor. Böylece kanser oluşmadan önceki lezyonlar tespit edilip uzaklaştırılabiliyor. Gereksiz cerrahi girişimler faydadan çok zarar getirdiği için, testlerin ilk cinsel ilişkiden üç yıl sonra başlatılması daha uygun. 21 yaşını pek aşmamaktaysa yarar var.

Hangi sıklıkta yapılmalı?
Aslında kullanılan testin duyarlılığına ve kişinin risk faktörlerine göre bir karar verilmeli. Bu konuda iki etkili kurumun farklı kararları bulunuyor. ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) (Amerikan üniversitelerinin kadındoğum uzmanlarından oluşan bir dernek) kullanılan yönteme bakılmaksızın 30 yaşından önce her yıl, 30 yaşından sonraysa ard arda üç normal sonuç olursa iki-üç yılda bir yapılmasını önerilir. Araştırmalar, likit bazlı testler kullanıldığında 30 yaşından önce de iki yılda bir yapılması yönünde. 2003 yılında 30 yaş üstü için başka bir öneri getirildi: HPV taraması ve smear testleri normalse üç yılda bir smear yaptırmak. Çünkü bu grupta risk 1/1000. Tabii, hastalık riski taşıyanlarsa her yıl taranmalı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 174

 • Hadım yönetmeliği nedir?
  Hadım yönetmeliği nedir?

  Süresi : 48:55 İzlenme : 97

 • Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?
  Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 343

 • Hangi kan grubu hangi kan grubuna kan verebilir?
  Hangi kan grubu hangi kan grubuna kan...

  Süresi : 01:58 İzlenme : 411

 • Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?
  Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Süresi : 01:36 İzlenme : 277

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön