Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Baharla gelen yorgunluk

Sürekli bir yorgunluk hali hissediyorsanız

Baharla gelen yorgunluk

Havalar yavaş yavaş ısınıyor. Biliyoruz, kiminizde baharın gelmesiyle yataktan kalkmak güç bir hal alabiliyor. Kiminiz içinse gündelik işlerde ya da çalışma ortamında isteksizlik başladı. Bu durumu genellikle değişen hava koşullarına bağlasak da, uzun süren yorgunlukların mutlaka ciddiye alınması gerekiyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı anlatıyor. Bahar yorgunluğu, hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtiler bütünü. Bazı dönemlerde yeterli besin alınmaması, vitamin ve minerallerin eksik kalması, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri, tansiyon -kalp enfeksiyon hastalıkları, sigaranın fazla kullanılması yorgunluk belirtilerini artıran unsurlar olarak karşımıza çıkar.

Sürekli bir yorgunluk hali hissediyorsanız
Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artar. Pozitif ve negatif yüklü iyonların artması da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratır. Pozitif iyonlar insanı daha zinde hissettirirken; negatif iyonların artması insanın kendini daha halsiz hissetmesinde ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasında etkili olur. Ayrıca bahar aylarında, vücudumuzun daha aktif olmasını lık ağnotu S H sağlayacak hormonlar salgılanmasına karşın eğer ortada vitamin eksikliği, beslenme bozukluğu varsa, vücut buna uyum gösteremiyor ve yorgunluk hissi artıyor.

Güneş neşe kaynağı
Ayrıca bu aylarda neşeli ve enerjik olunmasının temel nedenlerinden biri de yine hormonlar. Bazı hormonlar karanlık ortamlarda daha fazla salgılanırken, bazı hormonlarsa insan metabolizması gereği güneş ışığı gördüğünde daha fazla salgılanır. Yazın güneşin fazla görüldüğü dönemlerdeyse depresyondan çıkışı kolaylaştıracak, daha neşeli hale getirecek hormonlar salgılanır. Bahar yorgunluğunu aşmak için yapabileceklerinizi sıralıyoruz:


İyi beslenin
Yorgunluğu gidermek için özellikle B ve C vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler önemli. Yeterli düzeyde karbonhidrat alımı da yorgunluktan korunmada etkili. Vücut enerjisinin yüzde 50-60’ı karbonhidratlardan sağlanır. Bol taze meyve ve sebze, tam buğday ekmeği ve tahıl tüketin. Ayrıca protein, dokularımızın temel taşı olduğundan beslenmenizde yeterli düzeyde proteine yer verilmeli.


Çalışırken dinlenmeyi ve ortamı havalandırmayı ihmal etmeyin
Kısa ve sık dinlenme aralıkları yorgunluğun ortaya çıkmasını önleyebilir. Çalışma ortamının iyi havalandığından emin olmalısınız. Çok sıcak veya çok soğuk ortamlar vücudumuzda ekstra bir stres yaratır.


Vücudunuzu susuz bırakmayın
Vücudun çok hafif düzeyde susuz kalması dahi metabolizmayı yavaşlatır.


Egzersiz sizi yormaz aksine zindelik verir
Düzenli egzersizle metabolizma hızlanır ve dinlenmiş duruma göre daha fazla enerji oluşumu sağlanır. Kalp damar sisteminin ve solunumun düzenlenmesini, dokulara yeterli düzeyle oksijen taşınmasını sağlar. Özellikle aerobik tipte olan yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi egzersizleri tercih edin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Baget ekmek içerisinde mini köfteler
  Baget ekmek içerisinde mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 245

 • Poşe yumurtalı tonlu yufka
  Poşe yumurtalı tonlu yufka

  Süresi : 01:29 İzlenme : 128

 • Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?
  Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?

  Süresi : 01:04 İzlenme : 225

 • Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel röportaj
  Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel...

  Süresi : 01:57 İzlenme : 404

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 382

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön