Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Yaz depresyonu nedir?

Depresyon denince akla hep soğuk, gri renkli kış günleri gelir. Ama yaz aylarında da depresyona girilebiliyor. Kendinizi bu ara sürekli ve yorgun hissediyorsunuz. Neden mi? İşte yanıtı...

Bunalım yok; hayat var!

En anlaşılır şekilde yaz depresyonu için bir çeşit bunalım diyebiliriz. Depresyondaki kişi, enerjisinin tükendiğini düşünür ve her konuda kendini yorgun hisseder. Yaz depresyonu tanısı için belirtilerin her yıl aynı zamanlarda tekrar etmesi gerekir. Ancak o zaman gözlenen belirtilere yaz depresyonu tanısını koyabiliriz. 

 

Depresyona neden olan faktörler


Peki, nasıl oluyor da kendimizi birden depresyon içinde buluyoruz? Yaz depresyonuna da kış depresyonu gibi 24 saatlik günlük adet döngüsü, genetik faktörler, stresle bağlantılı faktörler ya da bütün bunların birleşimi etken olabilir. Tabii doğal etkenleri de göz ardı etmemekte yarar var. Yaz aylarında, havada bulunan pozitif iyonların artması vücuda zindelik katarken buna paralel olarak negatif iyonların da artış göstermesi halsizlik ve yorgunluğa neden olur.

 

Her yaşta depresyona girilebilir Mevsimsel duygulanım bozukluğuna her yaşta rastlanabilir. Ama genellikle 20 yaş üzerindekilerde daha sık rastlanır. İlerleyen yaşla artış gösteren depresyon belirtileri kadınlarda erkeklere oranla dört kat daha fazla. Bunun nedeni de; kadınların hormonal dengelerinin adet öncesi, hamilelik, doğum sonrası ve menopoz gibi dönemlerde değişkenlik göstermesi. Yaz depresyonu genellikle ilkbahar sonları ya da yaz başlarında ortaya çıkar. Eğer, ümitsizlik hali, ilgi ve istek kaybı, endişe, kaygı, uykusuzluk, aşırı hassasiyet, sinirlilik, heyecan, huzursuzluk, iştah kaybı, cinsel isteksizlik gibi olumsuz duygular içerisindeyseniz, yaz depresyonuna girmiş olmanız mümkün. Önemli olan depresyona giden yolu kesmektir.Stresten mümkün olduğu kadar uzak durmak, bu dönemi kolay atlatmak için en önemli faktör. Ayrıca bol bol su için. Badem, fındık, çekirdekler, soya fasulyesi, koyu yeşil sebzeler gibi magnezyum içeren besinler tüketin. Çünkü magnezyum eksikliği depresif sorunlara yol açabilir. Depresyon ve anksiyetesi (endişe) olanlarda magnezyumun düşük olduğunu saptayan araştırmalar var. Bunun yanı sıra potasyum ve protein açısından zengin olan besinleri tüketin. Uyku saatlerinizi düzenli hale getirin ve alkolden, sigaradan uzak durmaya çalışın. Ayrıca düzenli olarak spor yapmaya çalışın.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  17 Ekim 2015 Cumartesi 14:33

  Çok halsizlik gözlerin altında moralma sıkıntı sitres

  Cevapla

 • Petshop mu barınak mı?
  Petshop mu barınak mı?

  Süresi : 04:07 İzlenme : 1645

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 2735

 • Karın yağları beslenme tarzı değiştirerek azalır mı?
  Karın yağları beslenme tarzı değiştirerek...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 4998

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1642

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 303

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön