Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Şizofreni nedir?

İnanılanın aksine kişi “iki farklı kişilikli” değildir. Sadece aynı anda iki farklı gerçekliğe inanır. Bu gerçeklerden sadece bir tanesi...

Şizofreni nedir?

Şizofreni, düşünme, duyma, davranma durumlarında önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak kendi dünyasında yaşadığı, genellikle gençlik çağında başlayan bir ruhsal hastalıktır. Kişi halisülasyon görebilir, şüpheci, güvensiz olabilir. İnanılanın aksine kişi “iki farklı kişilikli” değildir. Sadece aynı anda iki farklı gerçekliğe inanır.

 

Bu gerçeklerden sadece bir tanesi sağlıklı insanın algılayabileceği sıradan bir gerçekliktir, diğeri ise genel olarak kişinin kendi oluşturduğu bir sisteme dayalı bir gerçekliktir.

 

Şizofreni etkileyen faktörler: genetik, nörobiyoloji, sosyal çevre, psikolojik durum olabilir. Aile de şizofren olma durumunda bu hastalığın görülme olasılığı daha yüksektir. Ama sadece ailede bir şizofren olması kişinin şizofren olacağı anlamına gelmez. Bu sadece durumu tetikler. Şizofreni yalnızca kalıtımsal faktörlerin değil pek çok koşulun bir araya gelmesiyle oluşan kompleks bir hastalıktır. Şizofrenlik bir ülkenin nüfusunun yaklaşık %1'inde görülür. Her toplumda ve her türkü sos yo- ekonomik sınıfta görülür, kadında da erkekte de aynı oranda görülür. Genelde genç yaşlarda (20–30) başlar.

 

 

Şizofren hastaları bu hastalığın öncesinde sessiz, yalnız, güvensiz kişilerdir. Tetiklenmesi için, özellikle genç yaşlarda, küçük bir stres yeterlidir. Şizofreninin ortaya çıkışı değişik şekillerde olabilir. Hastalık bazen aniden ortaya çıkabilir ama bazen de yıllara dayanarak yavaş yavaş gelişir. Yavaş yavaş başlayan şizofrenide başlangıçta dikkat toplama güçlüğü, ilgi çekmeye çalışma, içine kapanma, kendine bakmama gibi ilk bakışta şizofreniyi düşündürmeyen belirtiler görülebilir Bu başlangıç belirtilerinin ardından birkaç ay veya yıl içinde de tüm belirtileri ile hastalık ortaya çıkabilir. Hastalar sıklıkla garip davranışlar ve konuşmalar sergilerler. Gerçekte olmayan sesler işitmeye ve hayaller görmeye başlarlar.

 

Bazı hastalarda garip pozisyonlarda uzun süre durma, bazılarında hiç hareket etmeksizin uzun süre sessiz kalma veya aşırı hareketlilik görülebilir. Ama hiçbir belirti tek başına “şizofreni” tanısı koymada yeterli değildir. Tanı kişinin psikolojik yardım alması, etrafındakilerin görüşünün alınması ve bir süre izlenmesiyle konulabilir.

 

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 18

 • En küçük ve en üzgün kitap kurdu
  En küçük ve en üzgün kitap kurdu

  Süresi : 01:35 İzlenme : 20

 • Anaokuluna başlayan çocuklar için ailelere öneriler
  Anaokuluna başlayan çocuklar için ailelere...

  Süresi : 04:50 İzlenme : 31

 • Sanatçıların eski ve yeni halleri
  Sanatçıların eski ve yeni halleri

  Süresi : 00:57 İzlenme : 640

 • Hayır demek güzeldir!
  Hayır demek güzeldir!

  Süresi : 01:16 İzlenme : 377

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön