Kanser riski taşıyan meslekler!

Mesleğiniz kanser riski taşıyor olabilir. Bazı mesleklerde bu riskin daha yüksek oranda olduğu bilinen bir gerçek. Peki bu durumda yapılması gereken şey ne?

Kanser riski taşıyan meslekler!

Uzmanlar, işyeri güvenlik önlemlerine sonuna kadar uyulmasını, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda belirtilen her detayın dikkate alınmasını tavsiye ediyor.

 

Tahta tozu soluyanların kanser olma riski artıyor!

Çağın hastalığı kanser, karşımıza bazen genetik bazen de çevresel nedenlerle çıkıyor. Kimi zamansa mesleğimiz risk faktörümüz olabiliyor. Önemli olanın işyeri güvenliğinin sonuna kadar uygulanması olduğunu söyleyen uzmanlar, bunun riskleri ortadan kaldırmada çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.

 

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Eralp; tekstil, inşaat, plastik madde, kaplama gibi işlerde kullanılan boyalara maruz kalanlarda, bu boyaların içerdiği kanserojen maddelere bağlı çeşitli kanserlerin tetiklenebildiğini söylüyor. Özellikle kurşun içeriği yüksek olanlarda lösemi (kan kanseri) riski artarken; içerdikleri krom, benzidin ve PAH gibi zararlı maddeler nedeniyle akciğer, mesane kanseri ve mezotelyoma riskinde de artış görülebiliyor.

 

Gelişmiş ülkelerde kullanılan kurşun ve krom içeriği oldukça azaltılan su bazlı boyaların kanser oluşturma risklerinin azaldığına dikkat çekiliyor. Bu sektörde çalışanlarda bir cila hammaddesi olan, ‘formaldehit’e maruz kalma sonucunda özel tip baş-boyun kanserleri olan nazofarens kanseri ve sinonazal kanserler ile lösemi riskinin artış gösterdiği belirtiliyor.

 

Marangozlar riskli grupta

Tahta işlemeciliğiyle uğraşan işçiler ve marangozlarda, uzun süreli tahta tozu ve ağaç işlemeciliğinde kullanılan zararlı hammaddelere maruz kalma sonucunda çeşitli kanserlerin topluma oranla daha çok görülebildiği belirtiliyor. Kesin kanıtlar olmasa da toplum bazlı çalışmalarda bu sektör çalışanlarında kanser riskinin arttığı kabul ediliyor. Bunların başında burun ve hava yollarına ait kanserler (sino-nazal kanser) geliyor.

 

Asbest içeren ahşap maddelerin kesilmesi, taşınması, zımparalanması gibi işlemler sonucunda akciğer kanseri ve mezotelioma gibi kanserler açısından risk artıyor. Tahta işlemesinde kullanılan formaldehit ve organik çözücüler içeren cila gibi maddelere maruz kalmak ise kan kanseri, nazofarens kanseri ve sinonazal kanser riskini artırıyor. Çevresel ve insani organik atık ve odun yakımı (orman yangınları) ile dizel makine atıkları da ‘dioksin’ adı verilen zararlı maddenin solunum yoluyla alınmasına yol açabiliyor. Bu madde, ‘sarkom’ denilen özel bir yumuşak doku tümörünün yanında, lenfoma ve akciğer kanseriyle de ilişkilendiriliyor.

 

İyonize Radyasyon Faktörü

Sterilizasyon için kullanılan bir madde olan etilen oksidin, solunum veya cilt yoluyla yüksek oranda alınmasının kan kanserleri (lösemi, lenfoma, myelom) ve meme kanseri için riskli bulunduğu belirtiliyor. Bu konudaki veriler kısıtlı olmakla birlikte, bu maddenin hücredeki genetik yapıyı bozarak kanser riskini artırabileceği yönünde bilgiler bulunuyor. Formaldehit, deterjanların dışında başta patoloji olmak üzere çeşitli laboratuvarlarda yoğun şekilde kullanılan temizleyici ve fikse edici bir madde olarak biliniyor.

 

Prof. Dr. Eralp, bu maddeye maruz kalma sonucunda, özel tip baş-boyun kanserleri olan nazofarens ve sinonazal kanserler ile lösemi (kan kanseri) riskinin artış gösterdiğini dile getiriyor. Bunun dışında yüksek oranda radyasyon maruziyeti olan radyasyon onkolojisi, radyoloji, girişimsel kardiyoloji ve ortopedi gibi çeşitli branşlarda maruz kalınan iyonize radyasyonun miktarı ve süresinin de tiroit ve kan kanseri riskini artırdığı belirtiliyor.

 

Kanun uygulanmalı

Yukarıda adı geçen maddelere yoğun biçimde veya uzun süreli maruz kalınması halinde çeşitli kanserlere yakalanma olasılığının yüksekliğine kesin gözüyle bakılıyor. Kanser riskini artıracak bir meslek sahibi olanların, işyerlerinde belirtilen ‘işyeri güvenlik önlemleri’ne koşulsuz olarak uymaları çok önemli bulunuyor.

 

Prof. Dr. Eralp, “Her işyeri T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan ve 30.06.2012 tarihinde Resmi  Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’yla esasları belirlenmiş olan önlemleri almakla yükümlüdür” diyor. Çalışma kapsamına bağlı olarak işyerlerinin; yeterli havalandırma, hava filtreleme, arıtma, işçi güvenliği için gerekli maske, respiratör, koruyucu giysi ve donanımları sağlamanın dışında çalışanlarına öngörülen aralıklarda düzenli sağlık kontrollerinin yapılması için gerekli koşulları oluşturmaları gerekiyor. Öngörülen sağlık kontrollerine zamanında gitmenin, sigara içmemenin ve doğru beslenmenin önemine dikkat çekiliyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

SON EKLENEN VİDEOLAR

 • Ali Baba ve 7 Yedi Cüceler Oynat
  Ali Baba ve 7 Yedi Cüceler

  Süresi : 02:28 İzlenme : 588

 • Ünlü Anneler: "Ben emzirdim, siz de emzirin" Dedi Oynat
  Ünlü Anneler: "Ben emzirdim, siz de emzirin"...

  Süresi : 00:45 İzlenme : 261

 • Çocuğumuz ilkokula başlarken nelere dikkat etmeliyiz? Oynat
  Çocuğumuz ilkokula başlarken nelere dikkat...

  Süresi : 04:22 İzlenme : 97

 • Aşk Yeniden Oynat
  Aşk Yeniden

  Süresi : 01:06 İzlenme : 30

 • Poyraz Karayel 25. Bölüm - Fragman 2 Oynat
  Poyraz Karayel 25. Bölüm - Fragman 2

  Süresi : 01:28 İzlenme : 26

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git