Kürtaj, plasentaya bağlı ölümlerde riski artırıyor!

Anne ölümlerinin en sık görülen nedenleri arasında, plasentanın rahim ağzını kapatması ve rahim duvarına yapışık olması bulunuyor. Zamanında ve doğru müdahaleyle risk ortadan kaldırılıyor.

Kürtaj, plasentaya bağlı ölümlerde riski artırıyor!

Bebeğin eşi olarak bilinen plasentanın; rahim ağzını (doğum yolunu) kapatmasına, “plasenta previa”, rahim duvarına yapışık olmasına ise “plasenta invazyon” adı veriliyor. Bu sorunların varlığında hayatı tehdit eden kanamaların riski artıyor ve kanamayı durdurmak her zaman mümkün olmuyor. İki soruna aynı hastada rastlanmasının riski daha da artırdığını vurgulayan Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke, “Zamanında ve yeterli müdahale yapılmazsa anne ölümleri kaçınılmaz oluyor” diyor.

 

İlk doğumunu sezaryen ile gerçekleştiren bir annenin sonraki gebeliğinde plasentanın doğum yolunu kapatması halinde anne adayının yakından takip edilmesi ve sezaryenin deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor.

 

Sıklıkları arttı!

Yapılan çalışmalar; her 250 doğumdan birinde plasentanın rahim ağzını kapattığını ve sezaryen sayısı arttıkça bu sorunun sıklığının da arttığını gösteriyor. Plasentanın rahim duvarına yapışık olma anormalliği daha nadir görülmekle birlikte, geçirilmiş sezaryen sayısı ve eşlik eden plasenta previanın varlığı riskin yükselmesine neden oluyor. “Klinik gözlemlerimiz son 10 yılda bunların görülme sıklığının arttığı yönünde” diyen Karateke, bu olguların çoğunun 2 veya daha fazla sezaryen geçirdiklerine dikkat çekiyor.

 

Kanamaya dikkat!

Gebelik takipleri sırasında yapılan ultrasonografi, plasentanın yerleşimini kolaylıkla saptıyor. Plasentanın rahim ağzını kapatması halinde burada bir anormallik olup olmadığının incelenmesi öneriliyor. Özellikle gebeliğin son 3 ayında meydana gelen kanamalar plasentanın rahim ağzını kapatma olasılığını düşündürüyor. Bu konuda uzman hekimlerce yapılan dikkatli takip ve müdahale ile riskin en alt düzeye çekilebileceği belirtiliyor. Özellikle gebeliğe bağlı kanamalar konusunda deneyimli bir jinekolojik onkoloji cerrahi uzmanı ve hastane donanımı da anne adayı açısından büyük önem taşıyor.

 

Riski kaldırmak mümkün!

Annenin rahmi alınmış ve kanama başarılı bir şekilde durdurulmuş ise herhangi bir risk söz konusu olmuyor. Tekrar gebelik isteyen annelerde kanamanın rahim alınmadan durdurulmasına çalışılıyor. Rahim alınmadığı takdirde sonraki gebelikte yine aynı problemlerle karşılaşma olasılığı artıyor. Bir önceki gebeliğinde sezaryenle doğum yapan anneler bu sorunda en önemli risk grubunu oluşturuyor. İlk doğumunu sezaryenle yapan annenin plasentası önde geliyorsa, büyük olasılıkla rahim duvarına yapışıklık sorunu da olduğu belirtiliyor. Ayrıca daha önce kürtaj olan annelerde de riskin arttığı görülüyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

SON EKLENEN VİDEOLAR

 • Ali Baba ve 7 Yedi Cüceler Oynat
  Ali Baba ve 7 Yedi Cüceler

  Süresi : 02:28 İzlenme : 111

 • Ünlü Anneler: "Ben emzirdim, siz de emzirin" Dedi Oynat
  Ünlü Anneler: "Ben emzirdim, siz de emzirin"...

  Süresi : 00:45 İzlenme : 246

 • Çocuğumuz ilkokula başlarken nelere dikkat etmeliyiz? Oynat
  Çocuğumuz ilkokula başlarken nelere dikkat...

  Süresi : 04:22 İzlenme : 89

 • Aşk Yeniden Oynat
  Aşk Yeniden

  Süresi : 01:06 İzlenme : 19

 • Poyraz Karayel 25. Bölüm - Fragman 2 Oynat
  Poyraz Karayel 25. Bölüm - Fragman 2

  Süresi : 01:28 İzlenme : 20

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git