Kızlık zarı hakkında merak edilenler!

Adını eski yunan evlilik tanrısı Hymenaeus’tan alan kızlık zarı, diğer adıyla hymen, kadın dış cinsel organının girişini kaplayan 2-3 cm içeride, zarımsı bir dokudur.

Kızlık zarı hakkında merak edilenler!

Adını eski yunan evlilik tanrısı Hymenaeus’tan alan kızlık zarı, diğer adıyla hymen, kadın dış cinsel organının girişini kaplayan 2-3 cm içeride, zarımsı bir dokudur. Anne karnındayken oluşur ve fizyolojik açıdan herhangi bir işlevi bulunmamaktadır.

 

Pek çok toplumda kadının bekaret simgesi olarak kabul edilen kızlık zarı, ilk cinsel ilişki sırasında anatomik yapısından dolayı genişler, esner, laserasyona uğrayarak kanar. Kızlık zarının hasar görmesiyle beraber bekaretin de bozulduğunun kanıtı olur.

 

Kızlık zarı kimi kadında esnek bir yapıya sahip olabilir. Bu durumda ilk ilişki ile kanama meydana gelmez. Kızlık zarının esnek olup olmağını muayene dışında öğrenmek mümkün değildir. Kızlık zarının geniş yapıya sahip olması, doğuştan gelen bir özelliktir ve bu gibi durumlarda yapılacak herhangi bir müdahale mümkün değildir. Ancak doğum sırasında bir yırtılma söz konusu olur.

 

İlk ilişkide çeşitli sebeplerden dolayı kanama fazla olabilir. Bu gibi durumlarda eğer kanama derin yırtıklara sebep olmuş, yarım saat gibi bir süreden daha uzun zamanda devam ediyorsa, durdurulması amacıyla cerrahi bir işlem yapılması gerekebilir. Kişinin gerilmesi ve kendini kasması sebebiyle zorlanarak derin yırtıkların oluşması, kanamanın fazla olmasına sebep olacaktır. Aşırı ağrı hissedildiği durumlarda çifler ilişkiye girmekte zorlanır ve vajinismus denilen ve oldukça sık rastlanan bu rahatsızlığın görülmesi mümkündür.

 

Vajinismus, kasılmalar, birleşme sırasında sebep olan ağrılar ve kadının korku, kaygı, endişe gibi sebeplerden dolayı ilişkiye izin vermemesi durumunda ortaya çıkar ve asıl sebebi psikolojiktir. Bu tip durumlarla karşılaşan çiftler, uzman kişilerden destek alarak bu zorlu süreci kolaylıkla atlatabilirler.

 

Kızlık zarının yapısı ve şekli anne karnındayken oluşur, her 1000 kadından 1’i kızlık zarı olmadan dünyaya gelir ve yapılan araştımalar sonucunda kadınların neredeyse yarısında, ilk cinsel ilişkileri sırasında bir kanama meydana gelmemektedir.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

SON EKLENEN VİDEOLAR

 • Nasır neden olur ve nasıl iyileşir? Oynat
  Nasır neden olur ve nasıl iyileşir?

  Süresi : 02:06 İzlenme : 1030

 • Ombre nedir ve nasıl uygulanır? Oynat
  Ombre nedir ve nasıl uygulanır?

  Süresi : 01:12 İzlenme : 1496

 • Bebek bekleyen çiftler ne sıklıkta cinsel ilişkiye girebilir? Oynat
  Bebek bekleyen çiftler ne sıklıkta cinsel...

  Süresi : 02:19 İzlenme : 433

 • Refleksoloji nedir ve ne işe yarar? Oynat
  Refleksoloji nedir ve ne işe yarar?

  Süresi : 01:40 İzlenme : 901

 • Güneş lekeleri nasıl tedavi edilir? Oynat
  Güneş lekeleri nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:32 İzlenme : 948

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git