Ağrı ve cinsiyet farkı ilişkisi ile ilgili merak ettikleriniz

Ağrıların kadınlara ve erkeklere göre farklılaştığı uzun yıllardan beri bilinen bir gerçek.

Ağrı ve cinsiyet farkı ilişkisi ile ilgili merak ettikleriniz

Ağrı cinsiyet farkı gözetir mi?
Ağrıların kadınlara ve erkeklere göre farklılaştığı uzun yıllardan beri bilinen bir gerçek. Bunun yanında kadın ve erkek ağrıya karşı çok farklı tepkiler verebiliyor. Cinsiyet organları ve hormonal değişimlerine bağlı olarak kadınlar, erkeklerin yaşamadığı ağrıları çekebiliyor.

Modern yaşam, kadın ve erkek rollerinde değişim yaratıyor ve dolayısıyla ağrılar üzerinde de belirgin değişimler gözleniyor. Psikolojik ve sosyolojik faktörlerin ağrının algılanması ve ağrılı duruma ilişkin davranışlardaki farklılıklarda etkili bir rol oynadığı belirtiliyor.

Ağrı ve cinsiyet konusunda bilinen gerçekler nelerdir?
Ağrıda cinsiyet farkı konusunda yapılan çalışmalara baktığımızda daha çok bölgesel ve biyolojik farklılıklar konularının incelendiğini ve daha çok hormonal çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Ancak, ağrı konusunda kadın ve erkek arasındaki hormonal ve organ farklılıklarının yanı sıra kültürel ve toplumsal rollerdeki farklılıklar da önemli faktörlerdendir. Örneğin Türkiye’de yaşayan kadınların ağrılarını ifade etmeleriyle, Avrupa’daki kadınlar arasında belirgin farklılıklar gözlenmektedir.

Kadın ve erkekler ağrıyı niye farklı algılar?
Kadın ve erkek arasında ağrının algılanması, ağrının yaşanması bakımından farklılıkların temelinde psikolojik ve sosyolojik nedenler bulunuyor. Kadın ve erkeğin yaşamları boyunca farklı ağrı deneyimlerine sahip olması ve kadın ve erkeğin toplumda kendilerinden beklenen farklı sosyal rollerinin olması, ağrıyı yaşamaları ve bunu ifade etmelerinde farklılıklar yaşanmasına neden oluyor. Cinsiyetle ilgili farklı sosyal beklentiler de ağrıya yanıtı yani tepkiyi de belirliyor.

Ağrıya karşı kim daha dirençli?
Kadınların ağrıya erkeklerden daha dayanıklı ve dirençli olduğunu söylemek mümkün. Yapılan araştırmalara göre, ameliyat sonrasında, kadınların ağrılarda daha az ağrı kesici kullandığı biliniyor. Kadınların ağrıya daha dirençli olmalarının önemli bir nedeni de ağrı konusunda daha deneyimli ve daha hazır olmaları. Özellikle doğum yapmış kadınların doğum ağrısı deneyimi ve pek çok kadının adet ağrısı deneyimi kadınların erkeklere oranla ağrıya daha dirençli olmalarını sağlıyor.

Kadın ve erkek ağrı ile karşılaştığında nasıl tepki veriyor?
Kadın ağrı duyduğunu rahatlıkla dile getirip hekime başvururken; erkek bu konuda kadına oranla daha çekingen oluyor. Hatta yapılan çalışmalarda genellikle kadınların daha fazla ağrı çektiği ya da ağrı eşiklerinin daha düşük olduğu gerçeğinin, çalışmaya katılan erkeklerin bu konuda doğru yanıtlar vermemelerine bağlı olduğunu da iddia eden araştırmalar var.
Bu konunun, kadının toplumdaki rolüyle ilgili bir sosyopsikolojik farklılık olduğu kabul ediliyor. Kadın, ağrısının bir an önce sona ermesi için tedavi yolu ararken erkek ağrısının olduğunu belirtmekten bile kaçınıyor.

Yaşanan farklı ağrılar, ağrı eşiğini yükseltir mi?
Aslında ağrı deneyiminin ağrı eşiğini yükselttiği hipotezi her zaman doğrulanamayabilir.

Tam tersine çok ağrılı deneyim geçiren ve uzun yıllardır kronik ağrısı olan kadınlarda, ağrıya tahammül azaldığı için ağrı hassasiyeti de artabilir. Bu durumda kişi ağrılı olmayan uyarıları bile ağrı olarak algılayabilmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, bu durumun sadece psikolojik ya da sosyal faktörlerle açıklanamayacağını göstermiş. Yani, bu tablonun beyinde ağrı algısının değişmesine bağlı olduğu ortaya konmuş.

Bu çalışmaların erkekler açısından önemli bir sonucu da ağrısını ifade etmemenin ve aslında ağrı çekerken tedavi olmamanın ilerleyen zamanlarda daha yaygın ve şiddetli ağrılara neden olabileceği gerçeğidir. Yani erkekler, ağrılarının varlığını gizleyerek ileride daha şiddetli ağrılar yaşanmasına neden olabiliyor. Çünkü tedavi görmeme, beyinde değişiklikler yaşanmasına neden olabiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi
Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

SON EKLENEN VİDEOLAR

 • Ali Baba ve 7 Yedi Cüceler Oynat
  Ali Baba ve 7 Yedi Cüceler

  Süresi : 02:28 İzlenme : 628

 • Ünlü Anneler: "Ben emzirdim, siz de emzirin" Dedi Oynat
  Ünlü Anneler: "Ben emzirdim, siz de emzirin"...

  Süresi : 00:45 İzlenme : 264

 • Çocuğumuz ilkokula başlarken nelere dikkat etmeliyiz? Oynat
  Çocuğumuz ilkokula başlarken nelere dikkat...

  Süresi : 04:22 İzlenme : 99

 • Aşk Yeniden Oynat
  Aşk Yeniden

  Süresi : 01:06 İzlenme : 32

 • Poyraz Karayel 25. Bölüm - Fragman 2 Oynat
  Poyraz Karayel 25. Bölüm - Fragman 2

  Süresi : 01:28 İzlenme : 28

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git