Malign Melanom nedir?

Malign Melanom’un görülme oranı %1’in altında. Hastalığın nedenleri arasında güneş gösterilse de, genetik faktörler önemli bir rol oynuyor.

Malign Melanom nedir?

Deri kanserleri içinde en tehlikelisi olarak görülen Malign Melanom, hangi sıklıkta görülüyor ve neden kaynaklanıyor?
Malign Melanom’un görülme oranı %1’in altında. Hastalığın nedenleri arasında güneş gösterilse de, genetik faktörler önemli bir rol oynuyor. Ailesinde Malign Melanom bulunanlarda risk çok daha fazla artıyor. Vücudunda iki milimetreden büyük, 50’den fazla ben bulunanların mutlaka bir hekime danışması gerekiyor. Türkler’de ben sayısı çok olsa da, Malign Melanom eğilimi düşük. Riskli benlerin özellikleri arasında farklı renkler içermeleri, düzensiz ve 6 mm.’den büyük olmaları ve asimetrik olmaları (ortadan ikiye böldüğünüzde iyi yarı farklıdır, bir kısmı yuvarlakken, diğeri harita gibi olabilir) bulunuyor.

Malign Melanom nasıl ilerliyor?
Bu hastalık çok hızlı seyrediyor. Biyopsi alındığında, Malign Melanom’un kalınlığı bir milimetreden daha ince ise başarı oranı çok yüksek oluyor. Cerrahi tedavi %90’ın üzerinde başarı sağlıyor. Ancak Malign Melanom’un kalınlığı bir milimetreden fazlaysa, bölgesel lenf düğümü tutulumu olup olmadığına bakmak gerekiyor. Eğer bölgesel lenf düğümü tutulumu varsa, beş yıllık sağ kalım oranı %90’lardan %70’lere kadar düşüyor.

Tanı nasıl konuyor?
Malign Melanomlar’da dijital dermaskopik takip 10 yıldır kullanılıyor ve bu yöntemin erken evrede tanı koyma konusunda çok etkisi bulunuyor. Alışkın bir gözle tanı %90 konabiliyor. Ancak uzun vadeli tedavi planı için mutlaka biyopsi yaptırmak gerekiyor. Malign Melanom biyopsisiz tedavi edilemiyor. Hastalığa yol açan benler genellikle yüzde, gövdede, bacaklarda ve omuzda görülebiliyor.

Tedavide hangi yöntemler kullanılıyor?
Hastalığın tedavisinde genellikle cerrahi yöntemler uygulanıyor. Malign Melanom’un kalınlığı 1mm.’nin altındaysa 5 mm.’lik sağlıklı çevre doku ile çıkarıldığında sağ kalım oranı %100’e yakın olabiliyor. Ancak hastalık ilerleyince risk artıyor.  Hastalık tedavi edilse de, tekrarlama olasılığından ilk iki yıl, üç ayda bir hastanın mutlaka hekim kontrolünden geçmesi öneriliyor.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

SON EKLENEN VİDEOLAR

 • Botoks nedir? Oynat
  Botoks nedir?

  Süresi : 02:50 İzlenme : 1343

 • Mr. Turner Oynat
  Mr. Turner

  Süresi : 02:16 İzlenme : 494

 • Foxcatcher Takımı Oynat
  Foxcatcher Takımı

  Süresi : 02:18 İzlenme : 21

 • İçimdeki Ses Oynat
  İçimdeki Ses

  Süresi : 01:46 İzlenme : 57

 • Polis Akademisi: Alaturka Oynat
  Polis Akademisi: Alaturka

  Süresi : 02:26 İzlenme : 20

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git