Gizemli hastalık MS'in tek çaresi erken teşhis

Kadınlarda ve gençlerde daha yoğun görülebilen ve yaşam boyu süren MS yani Multiple Skleroz kimlerde görülür, nasıl tedavi edilir?

Gizemli hastalık MS'in tek çaresi erken teşhis

Merkezi sinir sistemi hastalığı olan ve son zamanlarda toplumdaki bilinirliği artan MS yani Multiple Skleroz, kadınlarda ve gençlerde daha yoğun görülebilen, yaşam boyu süren bir hastalık. Türkiye’de yaklaşık 40 bin, dünyada ise yaklaşık 1 milyonun üzerinde MS hastası bulunuyor.

MS hastalarına karşı toplumda, bilgi eksikliği nedeniyle birtakım ön yargıların bulunuyor

MS Nedir?
MS hastalığı, diğer bir adıyla Multiple Skleroz, beyin ve omurilik (merkezi sinir sistemi) hastalığıdır. Merkezi sinir sistemi, sinirler boyunca vücudumuzun farklı yerlerinde elektriksel mesajlar gönderen bir telefon santrali gibidir. Bu mesajlar bilinçli ve bilinçsiz tüm hareketlerimizi kontrol eder. MS hastalığı, vücudun mikroplara karşı göstermesi gereken reaksiyonun bir şekilde yolunu şaşırarak sinir hücrelerini içeren yağlı kılıfa saldırmasıdır. Bu saldırıyla sinir hücrelerinin ritmi bozulur.

Telefon kablolarını düşünün; telefon kablolarının üstü yalıtımı sağlayan plastikle kaplıdır. Sinir hücrelerini içeren bu yağlı kılıf zarar gördüğü durumda telefon kablosu gibi içerisinde yer alan teller bir birine çarpar ve kişilerin sinir hücrelerinin ritmi bozulur.

Sağlıklı insanlarda hiçbir yabancı cisim beyin omurilik sıvısını geçemez. Beyin omurilik sıvısı bir bariyer ile buna engel olur. Fakat MS hastalığında bu mekanizma da bozulur. Bir şekilde tetiklenmiş bağışıklık sistemi hücreleri bu bariyeri geçerek beyin omurilik sıvısına saldırır.

Bu hastalık kişiye münhasır bir hastalıktır. Hastalığın seyri de kişiye münhasırdır; yani hastalığın nasıl seyredeceği kişiden kişiye değişir, yani başkasına bakarak bu hastalığın seyri böyle olur denemez.


MS Hastalığının belirtileri nelerdir?

 • Baş dönmeleri
 • Ellerde titreme
 • Aşırı yorgunluk
 • Bulanık görme, bir gözde görememe, çift görme
 • Dengesizlik
 • Konuşma bozukluğu, patlayıcı tarzda konuşma yani sarhoş vari konuşma
 • Bir veya daha fazla uvuzda güçsüzlük, yürüme güçlüğü


Kimler risk altında?
MS cinsel yolla bulaşabilen, genetik geçişli veya bir akıl hastalığı değildir. MS hastalığı bir genç hastalığıdır. En sık görüldüğü yaş oranı 22 ila 40 yaş arasıdır. MS hastalığının kadınlarda görülme oranı erkeklerde görülme oranından daha fazladır. MS oluşmasının belli bir nedeni olmamasına rağmen, genetik yatkınlık, çevresel etkenler ve virüsler MS hastalığında suçlanmaktadır.

MS Çeşitleri nelerdir?
1-    İyi Huylu MS (Benign): Bu tipte hafif ataklar vardır ve atakları tam düzelme takip eder. Zamanla biriken bir kötüleşme olmaz ve kalıcı bir hasar bırakmaz.

2-    Tekrarlayan ve düzelen MS (Relapsing-remitting): Bu MS türü, en sık görülen MS cinsidir. MS hastalarının yüzde 75- 80’inde hastalık tekrarlayıp düzelen bir yapıda ilerler. MS hastalığının bu çeşidinde hastalar genellikle kendilerid e farkına varmadan uzun bir dönem MS atakları geçiriyorlar ve kendiliğinden düzelebiliyorlar. Yani bu MS tipinde hastalık ATAK – İYİLEŞME – ATAK – İYİLEŞME şeklinde ilerler. Buradaki iyileşmeler ilk başlarda neredeyse tama yakın oluyor.

3-    İkincil ilerleyici MS: Seconder Progressive dediğimiz bu MS türü, ATAK – İYİLEŞME – ATAK – İYİLEŞME şeklinde ilerlerken, hasta bir atak geçiriyor fakat bu ataktan iyileşemiyor. Örneğin hasta dengesizlik yaşıyor ve hasta bir daha da iyileşemiyor ve dengesiz kalıyor veya bacağında güçsüzlük oluyor fakat bu hastalıktan hasta geri iyileşemiyor.

4-    PrimerProgressive (yatağa bağlı ) MS: Primer  Progressive MS hastalığının  çeşitleri arasında en tehlikeli olanıdır. Bu türde hastalar tek bir atak geçiriyorlar ve bu ataklardan iyileşme olmuyor. Hastanın durumu giderek kötüleşiyor. Çok nadir rastlanan bir türüdün; yüzde 5 oranında görülür.

5-    Malburg: Bu, MS’in en tehlikeli türüdür. Malburg cinsi MS’te hastalar bir atak geçiriyorlar ve hastayı bu atakla kaybediyoruz. Bu da çok nadir görülen bir MS türüdür.

Atak ne demektir?

Hastalıkla ilgili klinik bulgulardan bir ya da bir kaçının en az 24 saat süreyle ortaya çıkması ve bunların en az 1 ay süreyle devam etmesidir. MS hastalığında bir atağa atak diyebilmek için en az 24 saat sürmesi gerekir. İkinci bir atak geçiriyor diyebilmemiz için ise iki atak arasında en az bir aylık bir sürenin geçmesi gerekiyor.

 

Günler, haftalar veya aylarca süren ataklar olabilir. Genellikle ardından düzelme dönemi ortaya çıkar. Hastaya ve hastalığın tipine göre ataklar değişebilir, MS ataklarının ne zaman ve ne sıklıkla ortaya çıkacağı önceden kesinlikle tahmin edilemez.

MS Hastalığında erken teşhis neden önemlidir?
Erken teşhis son derece önemlidir; çünkü erken teşhisle hastalığın gidişatı değiştirilebilir ve hastalık yavaşlatılabilir. MS hastalığının ilerlemesi demek, hastaların sakat kalması anlamına gelir. İşte bu nedenle MS hastalığına multi-displiner bir yönden yaklaşılmalı ve vatandaşların özellikle de genç nüfusun bilinçlendirilmesi gerekir. Erken tanının bir diğer önemi ise şudur; MS teşhisi hayatınızı planlarken önemlidir.

Düşünün:
22 yaşındasınız, üniversiteye gidiyorsunuz ve size MS gibi çok ciddi bir hastalığın tanısı söyleniyor. Bu durumda hayatınızı buna göre planlamanız gerekiyor. Örneğin; askere gidebilecek misiniz, çocuk yapabilecek misiniz, mesleğinizde neyi seçeceksiniz?

MS Hastalığını tedavi yöntemleri nelerdir?
MS hastalığının iki çeşit tedavisi vardır bunlar;


1-    Atak tedavisi: 1950’lerden beri uygulanan bir yöntemdir. Hastanın geçirdiği atağa göre tedavi uygulanır.


2-    Kortizon tedavisi: Bu tedavi yönteminin İmnun sistemini bastıran bir yapısı bulunur ve MS hastalığının tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir.

Bu iki ana tedavinin yanı sıra interteron gibi koruyucu tedavilerde bulunmaktadır. İnterteron tedavisi gibi tedaviler bağışıklık sisteminin yönünü çeviren tedavilerdir. Biz buna imnun modülatör diyoruz. Bu tedaviler cilt altından ve kas içine yapıldığı için hastaları çok rahatsız eden tedavilerdir. Bu tedavi yöntemiyle aynı şeker hastalarında olduğu gibi hastalar düzenli olarak iğne yapılması gerekiyor. Bu iğnelerden bir tanesi her gün yapılıyor. Bu durumda hastalara oldukça acı veren bir durum.

Bunun yanı sıra MS tedvisinde kök hücre nakli gibi tedavilerde günümüzde uygulanmaktadır. Ancak şunu eklemek gerek; MS şeker hastalığı gibi ömür boyu süren bir hastalıktır. MS hastalığının başlangıcı ve bitişi yoktur. Yeni çalışmalar yeni ışıklar olmasına rağmen MS hastalığını tamamen yok edebilecek bir tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır.


 
Nöroloji
Uzm. Dr. Gülten Özdemir

Yorumlar
9
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  2016-06-23 13:03:06

  Ms hastası hamile kalabilirmi

  Cevapla
 •  
  2016-04-29 16:01:54

  Bende aynı hastayim

  Cevapla
 •  
  2016-03-21 02:31:42

  Ben 3 aydir doktora gidiyorum beyinde lekeler tespit edildi bs donmesi denge bpzuklugu sag kolda uyusma sikayetlerinle doktora bas vurdu bana ne t birsey soylemiyorlar kafam biraz karisik

  Cevapla
 •  
  2016-02-13 20:02:31

  Emesneyemeli

  Cevapla
 •  
  2016-01-23 10:03:33

  Sevgili misafir, çocuğunuz sakat kalmaz hatta hamile kalınca prolaktin hormonu sayesinde iyileşme şansımız yükselecek. Bol bol doğurun demişti bana doktor ama Bi tane yapabildim

  Cevapla
 •  
  2015-12-28 09:26:38

  bende 2 yıllık ms hastasıyım ve hamile kalmak istiyorum çocuk sakat olur yada sen sakat olursun diyolar gerçekten mi bi cvp yazsanız

  Cevapla
 •  
  2015-12-19 09:15:49

  Bende Multipl Skleroz hastası çıktım ve sadece 15 yaşındayım.

  Cevapla
 •  
  2015-09-28 22:12:16

  Arkadaslar ben ms ve epilepsi hastasıyım 2010dan beri ama ben onları çok iyi agırladıgımı düşünüyorum!

  Cevapla
 •  
  2015-08-19 06:14:22

  Bende yenı ögrendm ms oldugumu doktorm kontorl altında olacaksn 6 ay yada 1sene dıyor

  Cevapla
 •  
  2015-08-02 01:02:08

  Ben yeni Ms yim bi kac ay oldu ve doktorlarim moral felan vermiyo hiç kurtulamayacağı soyluyolar 18 yaşında ym

  Cevapla

 • Karpuzdan pizza nasıl yapılır?
  Karpuzdan pizza nasıl yapılır?

  Süresi : 01:24 İzlenme : 112

 • Mercimek salatası nasıl yapılır?
  Mercimek salatası nasıl yapılır?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 2030

 • Kolay pasta nasıl yapılır?
  Kolay pasta nasıl yapılır?

  Süresi : 00:59 İzlenme : 1692

 • Evde sandalye ile yapılabilecek egzersizler
  Evde sandalye ile yapılabilecek egzersizler

  Süresi : 03:01 İzlenme : 2957

 • Bikini bölgesine lazer epilasyon nasıl yapılır?
  Bikini bölgesine lazer epilasyon nasıl...

  Süresi : 01:44 İzlenme : 4519

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön