Hayatınıza keyif verecek 9 ipucu

Herşey üzerinize mi geliyor? Hepsini arkanızda bırakıp bir yerlere kaçıp gitmek mi istiyorsunuz?

Hayatınıza keyif verecek 9 ipucu

İş, çocuklar ve hayatın stresi derken kendimize zaman ayırmak o kadar zor ki. Bir de bunların üzerine zaman sıkıntısı eklendiğinde hiçbir şey bize keyif vermiyor. Bazen her şeyden sıkılıyoruz. En ufak şeyler bile gözümüzde büyüyor.

İnsan olarak hepimizin sorumlulukları var. Öyle her şeyi bir kenara bırakıp kaçmanın imkanı yok. Fakat hayatımızda yapacağımız küçük değişiklikler ile sıkıldığımız ya da bunaldığımız anlarda keyiflenmek mümkün.

 

Kendinizi sevin
En kilit madde bu aslında. Unutmayın, kimse mükemmel değildir. Herkesin hayatta yanlışları, eksikleri ve hataları vardır. Tüm bunları kabul edip kendinizi sevin. Tüm bu kötü şeylerin aksine kendinizle gurur duymanızı sağlayacak hayattaki başarılarınızı aklınıza getirin. Göreceksiniz ki aslında bunların hepsi gelip geçici. Oscar Wilde ne kadar da güzel söylemiş "Sadece kendiniz olun. Zaten herkes kapılmış durumda".

Şükredin
Kendimizi kimseyle kıyaslamadan sahip olduklarımız için her ne olursa olsun, halinize şükredin. Şükretmek huzurun ve mutluluğun tüm kapılarını açacaktır.

Daha çok gülün.
Sürekli asık suratlı, mutsuz olmak tüm negatif enerjiyi daha çok üzerinize çekmenize neden olur. Bu nedenle hayatın iyi yönlerini görmeye çalışın. Kendinize gülmek için bahaneler yaratın. Arkadaş ortamınızda birbirinizin içini sıkacak konular yerine eğlenceli ve komik olaylardan konuşun. Herkesin derdi vardır. Bir yere kadar paylaşılır ve biter. Kimse sürekli asık suratlı ve mutsuz biriyle oturmak istemez. Bu nedenle etrafınızda sizi mutlu eden, huzur veren ve birlikte vakit geçirmekten keyif aldığınız insanlar olsun.

Kendinize özen gösterin
Hepimizin biraz şımarmaya ihtiyacı vardır. "Hiç zamanım yok." dediğinizi duyar gibiyim. Kendinizi kandırmayın. İnsan gerçekten istedikten sonra her türlü zamanı yaratır. Çocuklarınız, evliliğiniz ya da sevgiliniz kendinize sadece bir saat ayırmanız için engel değildirler. Çalışan bir annesiniz, haftasonunu çocuklarınızla geçirmek istiyorsunuz, nasıl yapabilirim sorusunun cevabı çok açık. Sabahın erken saatlerinde, kimse uyanmadan sahilde bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Hem deniz havası almış olur hem de bir saatlik bir yürüyüşle spor yapmış olursunuz.

Nefes alın
Sinirlendiğinizde veya herşey üzerinize geldiğinde kaçıp gitmeden önce sorunla yüzleşin. Daha sonra evinizde görmekten hoşlandığınız, sizi hayallere sürükleyecek bir bölüm oluşturun. Öyle büyük bütçeler harcamanıza da gerek yok. Sevdiklerinizin resimlerinin, okumaktan zevk aldığınız, aklınızı dağıtacak dergilerin veya dinlemekten hoşlandığınız albümlerin olduğu bir köşede rahatlayın. Yaşadığınız şey her ne kadar kötü olursa olsun, "Hayatımın en kötü günü." yerine "Bugüne kadar yaşadığım en kötü gündü." demeye çalışın.

Hayır demeyi öğrenin
Siyah ve beyaz, ne kadar net iki ayırımdır değil mi? Siz de hayatınız için önemli olanları bir kenara ayırın. Kendi önceliklerinizi belirleyin ve gerisine hayır deyin.

Hayatınızı planlayın.
Belki de stresinizi artıran ve üzerinizde yük oluşturan düzensizliğinizdir. Sabah  işe gitmeden ya da çocuklar kalkmadan, bir kağıda gün içinde yapmanız gerekenleri yazın. Böylece son dakika işleri sizin için angarya olmayacaktır.

Haftaya nevresimlerinizi değiştirerek başlayın
Tertemiz kokan nevresimlerle haftaya uyanmak... Bundan daha iyi ne olabilir ki? Pazar günleri, nevresimlerinizi temizleriyle değiştirin ve kendinizi yeni haftaya uyanmak için mis gibi bir yatağa atın. Ayrıca iyi bir uykunun, ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkisini artık hepimizi biliyoruz.

Spor yapın
Spor yapmanın öneminden bahsedilmeyen bir gün olmuyor. Bilirsiniz sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Uzmanlara göre spor, beyindeki hormonlarda ve sinir sistemi üzerinde değişimlere neden oluyor. Bununla beraber zihinsel ve bedensel rahatlama yaratıyor. En önemlisi spor sırasında hepimizin bildiği meşhur mutluluk hormonu sertonin salgılanıyor. Spor yaparak hem sağlıklı hem de güzel bir vücuda sahip olursunuz. Böylece kendinize olan güveniniz artar.
 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Enginarla 15 dakikada hazırlayabileceğiniz 2 tarif!
  Enginarla 15 dakikada hazırlayabileceğiniz 2...

  Süresi : 00:50 İzlenme : 679

 • Çin yemeği tarifi
  Çin yemeği tarifi

  Süresi : 00:59 İzlenme : 991

 • Tiramisu nasıl yapılır?
  Tiramisu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:47 İzlenme : 1356

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1009

 • Ton balıklı börek nasıl yapılır?
  Ton balıklı börek nasıl yapılır?

  Süresi : 01:29 İzlenme : 784

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön