Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Sadık Bes'çiye 3 yıl erken emeklilik hakkı

10 yıldan fazla sistemde kalanlar devlet katkısının tamamını normal emeklilik tarihinden 3 yıl erken alabilecek, sistemden ayrılana ise ceza var.

Sadık Bes'çiye 3 yıl erken emeklilik hakkı

10 yıldan fazla sistemde kalanlar devlet katkısının tamamını normal emeklilik tarihinden 3 yıl erken alabilecek, sistemden ayrılana ise ceza var.

Bireysel emeklilik sistemindeki (BES) mevcut katılımcıların, yüzde 15 vergi avantajını kullanarak sistemden ayrılmalarını önlemek için hem yaptırım hem teşvik geliyor. Mevcut BES’çiler sistemden çıktıkları takdirde yeniden sisteme girdiklerinde 3 yıl süreyle devlet katkısından ya hiç yararlanamayacak, ya da çok az yararlanabilecek. Mevcut katılımcılar, bu tarihten sonra sistemde 10 yıldan fazla kalmaya devam ederlerse, devlet katkısının tamamını normal emeklilik süresinden 3 yıl erken alabilecek. BES’le ilgili yasa tasarısının TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında, sistemden erken ayrılanların anaparalarından yüzde 15 kesinti uygulamasının kaldırılması, bu avantajdan yararlanmak isteyen mevcut BES katılımcılarının paralarını önce çekip sonra sisteme yeniden sokarak iki taraflı kazanç sağlamalarının yolunu açtı. Komisyonda  benimsenen yeni düzenlemeyle mevcut.

BES’çilerin sistemden çıkmaları halinde 3 yıl süreyle devlet katkısından yararlanmaları zorlaştırıldı.

Ayrılana üç yıl devlet katkısı zor
Buna göre, 29 Mayıs 2012 tarihi itibarıyla bireysel emeklilik sistemine dahil olup, sistemden ayrılan katılımcıların 3 yıl içerisinde bireysel emeklilik sistemine tekrar dahil olması halinde, devlet katkısından yararlanabilmeleri için yatırdıkları paranın çektikleri tutarı aşaması gerekecek. Diğer yandan ES’te bulunan kişiler önümüzdeki süreçte sisteme 10 yıldan fazla kalırlarsa devlet katkısını normal emeklilikten 3 yıl önce alabilecek. Sistemde kalış süresi 6-10 yıl arasında olanlar 2 yıl erken; sistemde kalış süresi 3-6 yıl arasında olanlar da 1 yıl daha erken devlet katkısından yararlanacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Baget ekmek içerisinde mini köfteler
  Baget ekmek içerisinde mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 315

 • Poşe yumurtalı tonlu yufka
  Poşe yumurtalı tonlu yufka

  Süresi : 01:29 İzlenme : 178

 • Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?
  Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?

  Süresi : 01:04 İzlenme : 248

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 404

 • Kavanozda Tiramisu nasıl yapılır?
  Kavanozda Tiramisu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:47 İzlenme : 474

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön